سرزمین موعود سرزمین فراموش شده
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار آخرالزمان»سرزمین موعود سرزمین فراموش شده

سرزمین موعود سرزمین فراموش شده

يكشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

اندیشه افلاطونی اتوپیا و آتلانتیس، که به تعبیر شما، ریشه در تلقّی یهود دارد، چگونه در دوره مدرن باز تولید می‌شود؟ از این جهت این را می‌پرسم که این مفاهیم در مکاتب گوناگون غربی در قرن‌های اخیر بسیار به کار رفته است!


بله! در اواخر عصر کلیسا در غرب و هم‌زمان با آغاز  رنسانس و جنبش دوم #اومانیسم در  اروپا، پس از اومانیسم یکم که در #یونان باستان پدید آمده بود، سه حرکت ویژه از غرب اروپا، به ویژه از کشور #انگلیس آغاز شد. ابتدا با حمایت و فرمان دولت‌های #اسپانیا و انگلیس،  کریستف کلمب به سمت غرب روانه شد و به سرزمین سرخپوستان رسید و این مرحله، سرآغاز اشغال و غارت آن سرزمین و شکل‌گیری دنبالة تمدّن غرب در آنجا، در قالب قاره‌ای به نام  آمریکا شد.

دیگر اینكه سیاستمداری به نام #تامس_مور  در دربار انگلیس، کتابی نوشت به نام اتوپیا. او در این کتاب، با ترکیب اومانیسم جدید و برخی انگاره‌های #کاتولیک‌ها، ضمن نقد جامعة آن زمان غرب، طرح #جامعه_آرمانی نوینی را ارائه کرد. به گونه‌ای که در سده‌های بعد، برخی نویسندگان در غرب معتقد بودند كه #کمونیسم موجود در اتوپیای تامس مور، مبنا یا الهام‌بخش کمونیسم مارکس شده است؛ اتوپیایی که متعاقباً در #شوروی شکل گرفت و در نهایت، شخصی به نام فرانسیس_بیکن کتاب #نئوآتلانتیس را در انگلیس نگاشت.
اکنون اتوپیای افلاطون در کتاب «جمهور»، در قالب اتوپیای تامس مور، چهره‌ای متفاوت به خود گرفته بود: خبر که به اروپا رسید، سراسیمه به دریا زدند و خود را به این قاره رساندند. آن سرزمین را غارت کردند و تمدّن‌های ثروت‌مند آنجا را نابود و طلا و نقرة آنها را به اروپا سرازیر کردند.

سایر مطالب این مجموعه: « نقش فرانسه در نسل‌کشی رواندا

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی