سرزمین مادری -1
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»سرزمین مادری -1

سرزمین مادری -1

دوشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

در عرصه فیلم كودك، «هالیوود» از تعدّی صهیونیست‌ ها مصون نمانده است و كلیشه‌‌ های خاصّی در قالب فیلم كودكان، طی چند دهه اخیر مدام تكرار شده‌ اند.
مثلاًً كلیشه كودك محروم مانده از میراث اجدادی یا جدا افتاده از آغوش گرم مادر كه هر یك به نوعی تداعی‌ كننده یهودی مظلوم و به دور مانده از سرزمین مادری خویشند.در این قبیل داستان ‌ها با استفاده از پیام‌ هایی كه در كتب مقدّس یهودیان آمده است، مخاطب یهودی و بسیاری از غیر یهودیان به راحتی می ‌فهمند كه منظور از آن چیست؟

یهودیان اسرائیل را مادر قوم خویش می‌ دانند و اینكه شهر یا منطقه‌ ای به انسان تشبیه شود، در جای جای «تورات» امروزی آمده است.

داستان «سیندرلا» مثال خوبی برای این كلیشه نخ‌ نما و تكراری است.

لابی (گروه فشار) صهیونیسم در هالیوود، در عرصه تولید فیلم‌ های كودكان نیز تا كنون بسیار مؤثّر و فعّال عمل كرده است.

امروزه در سرتاسر دنیا والت دیزنی نامی آشناست و بیشتر كودكان، شخصیت ‌های كارتونی والت دیزنی را به خوبی می ‌شناسند.

بد نیست بدانیم اوّلین شخصیت مشهور آثار او: میكی ماوس نمادی از همان یهودی سرگردان و بی‌ كس است كه مدام از سوی رقیبانِ قوی‌ تر تهدید می‌ شود و او صرفاً با اتّكا به زیركی و چالاكی خویش، بر تمامی دشمنان فائق می ‌آید.

امروز هم تداوم این شخصیت كارتونی را در انیمیشن تام و جری می‌ توان مشاهده كرد كه موشی بد جنس و فریب كار با تكیه بر شیطنت‌ ها و ناجوانمردی ‌هایش به طرز اعجاب‌ آوری همیشه بر گربه ‌ای نادان و احمق پیروز می ‌شود.

این قبیل آثار در دادن حسّ اعتماد به نفس به مخاطبان یهودی ـ كه دقیقاً مفهوم سمبل موش را می‌ فهمند ـ و همچنین در دادن الگویی دغل و بدجنس به كودكان و نوجوانان بی ‌گناه جهانیان، تأثیر بسزایی دارند.

همیشه در این فكر بوده ‌ام كه جواب كودكان معصومی را كه می ‌پرسند: چرا بر خلاف عالم واقع، در این قبیل فیلم ‌ها همیشه موش برنده می‌ شود؟

چگونه بدهم و هیچ‌ گاه پاسخی جز همین تحلیل به ذهنم نرسیده است

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی