بحران در طبیعت
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار آخرالزمان»بحران در طبیعت

بحران در طبیعت

يكشنبه ۲۲ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۴۱
امتیاز این گزینه
(1 رای)

دشمن شماره یک بشر در این قرن حکومت‌ها نیستند. از لیبی تا ارمنستان تا آمریکا، ورود به هر صحن و ساختمان بشری نسبتا ساده است. دشمن شماره یک بشر در این قرن، خشم طبیعت، آشوب و آنارشی آن است. خوب است همه مردم دنیا بخاطر فرزندانشان این موضوع را زودتر درک کنند.

 

 

 

 

خلاصه مسیر طوفانهای آتلانتیک در سال 2020 تا 18 نوامبر

-فصل طوفانهای آتلانتیک در سال ۲۰۲۰  فعال‌ترین فصل در تاریخ ثبت شده اقلیم‌شناسی نام گرفت.

سرعت ایجاد و حرکت پشت سر هم این طوفانها به سمت ساحل شرقی قاره آمریکا از شمال تا جنوب بی‌سابقه بود.
طوفانهای آتلانتیک در هر زمان می‌توانند رخ دهند اما  از ۱ ژوئن تا ۳۰ نوامبر فصل معمول این طوفانهاست و شامل اقیانوس آتلانتیک، خلیج مکزیک و دریای کارائیب می شود.
در این فصل که هنوز تمام نشده تاکنون ۳۱ سیکلون استوایی و ساب تروپیکال، ۳۰ طوفان نامگذاری شده، ۱۳ توفند (هاریکین)، رخ داده که از آن میان ۶ توفند عمده و یکی از نظر قدرت درجه ۵ بوده است.
این دومین بار در تاریخ ثبت شده است که تعداد طوفانها از نامهای رزرو شده (نامهایی مانند ایسایاس، آرتور، ژوزفین، لائورا، ویکی، تدی، سالی، عمر...) فراتر رفت و در ادامه از حروف الفبای یونانی استفاده شد؛
فهرست این فصل تاکنون: آلفا، بتا، گاما، دلتا، اپسیلون، زتا، اتا، تتا، آیوتا.
در این میان در توفند آیوتا(۱۳ تا ۱۸ نوامبر)  حداکثر سرعت باد ۲۶۰ کیلومتر در ساعت بود.
مجموعه خسارت فصل تا این زمان: ۴۰ میلیارد دلار
ده روز تا پایان فصل باقی است.
علاوه بر سرعت تشکیل طوفان، حجم آبی که این توده‌های هوایی حمل می‌کنند به دلیل گرمایش زمین بشدت بالا رفته و در مسیر خشکی با کند شدن، سیلابهای شدیدی به راه می‌اندازند.
امسال خسارتها در منطقه جنوب شرقی و شرق ایالات متحده، جزایر کاراییب، خلیج مکزیک و آمریکای مرکزی بود.

طوفانهای بی سابقه آتلانتیک در دهه اخیر به همراه خشکسالی‌های آمریکای مرکزی از دلایل اصلی ایجاد موج آوارگان اقلیمی و کشاورزان مال‌باخته بود که برای ورود به آمریکا تلاش می‌کنند.
واکنش به این موج آوارگان از دلایلی بود که پدیده ترامپ و «دیوار » مشهورش را ممکن کرد.
این یعنی اگر طوفان و خشکسالی ادامه پیدا کند، پوپولیسم و «دیوار» ادامه پیدا خواهد کرد. مهمترین تک عامل شکل دهنده به سیاست در ادامه قرن بیست و یکم اقلیم خواهد بود.

در پایان ماه جولای ۲۰۲۰ آخرین پهنه یخ قطبی متصل به سرزمین اصلی کانادا دچار کلاپس و فروپاشی شد.
برای نخستین بار در تاریخ ثبت شده، روند طبیعی انجماد مجدد در فصل سرد، در سیبری آغاز نشده و یک ماه از اعتدال پاییزی می گذرد.
این در ادامه کاهش حجم یخ، عمق یخ، تراکم یخ و اختلال روند ذوب و انجماد مجدد، طی این دهه رخ می دهد.
اگر دانش اکولوژی و اقلیم را مبنا قرار دهیم، این شوم‌ترین خبر سال ۲۰۲۰ و بسیار ناگوارتر از پندمی، تروریزم، بحران اقتصادی و درگیری‌های منطقه‌ای و احتمالا یکی از علل بالادستی همه وقایع مذکور است.
پدیده ذوب قطب شمال، طوفانی از وقایع و حلقه‌های  «خود تشدید شونده» را براه خواهد انداخت و فید‌بک‌ هایی را فعال خواهد کرد که این سیاره را به مکانی ناآشنا برای گونه انسان تبدیل خواهد نمود.
روند وقایع بسیار سریع‌تر از پیش‌بینی‌های محافظه کارانه است.
آنچه در قطب رخ میدهد، در قطب باقی نخواهد ماند.


۱۵ تا ۱۷ میلیون مینک (راسوی پرورشی برای پوست پالتو) در دانمارک با اتاق گاز مونوکسید کربن امحا و دفن شدند.
دلیل: انتقال کرونا از انسان به این حیوانات و شناسایی جهش جدید در مینکها و ترس از انتقال معکوس به انسان (مینکها پس از طی دوره بیماری بهبود می‌یافتند).
پدیده سرریز spill-over ویروسی از انسان به حیوان و برعکس ناشناخته نیست و در دامداری صنعتی مکررا رخ می دهد و احتمالا در دهه های اخیر شدت یافته.
سراسیمگی مقامات دانمارک قابل درک است اما آخر ِ این بازی کجاست؟
آیا با امحا همه جانداران کره زمین، این سیاره برای انسان امن‌تر می شود؟
آیا جهش ویروس در درون جمعیت انسانی، کمتر یا کندتر یا کم‌خطرتر از جهش حیوانی است؟

پدیده‌ای که طی آن جهش ویروسها با ماشین آنزیمی جانداری منطبق می‌شود که در تنازع بقا از همه موفق‌تر است.
انسان با حذف موفق بیشتر گونه‌های وحشی جانداران، خود را به یک هدف عمده برای ویروس‌ها تبدیل کرده است.
پیشرفته‌ترین و ساده‌ترین جاندار کره زمین (انسان و ویروس) به فینال بازی خواهند رسید!

همه سرزمینهایی که در طول عمر ما به زیر آب خواهند رفت یا بدلیل آب‌گرفتگی در طوفان و مد دریا و شوری زمین غیر قابل کشت و سکونت خواهند شد و فهرست کشورهایی که به شدت صدمه می بینند یا محو می شوند.
مدل‌سازی های این ویدیو بر اساس محافظه‌کارانه‌ترین سناریوی بالا آمدن آب دریاست.


ذوب شدن یخهای قطب شمال در فصل گرم سال ۲۰۲۰ اوج تازه‌ای یافت که سبب شد حجم کل این تودهٔ یخی برای دومین بار در ۴۲ سال گذشته به میزان قابل‌توجهی کوچک شود.
دانشمندان می‌گویند این امر دیگربار نشان می‌دهد که تغییرات اقلیمی چطور به‌سرعت قطب شمال زمین را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
یخهای قطبی در تابستان آب می‌شوند و در زمستان دوباره شکل می‌گیرند و تصاویر ماهواره‌ای از سال ۱۹۷۹ به این سو نشان می‌دهد که هر سال حجم یخ در این چرخه آب می‌رود.
پایین‌ترین سطح یخ‌های قطبی امسال ۳/۷۴ میلیون کیلومتر مربع ثبت شد. در چهار دههٔ گذشته دومین‌بار است که حجم این تودهٔ یخی،‌ پس از ذوب تابستانه، به‌زیر ۴ میلیون کیلومتر مربع می‌رسد.
تحلیل تصاویر ماهواره‌ای نشان داده است که روند ذوب یخ‌های قطب شمال در اثر گرم‌شدن زمین هر دهه ۱۳ درصد افزایش داشته است.
ذوب این یخها علاوه بر آنکه به حیات وحش قطبی، از پلانکتون‌های دریا تا زندگی خرس‌های قطبی، آسیب می‌رساند، بر چرخهٔ تغییر آب‌وهوای دیگر نقاط جهان هم تأثیر مستقیم دارد.
پژوهشگران آب‌وهوا پیوسته هشدار داده‌اند که برای مهار گرم‌شدن زمین و کنترل تغییرات ناخواستهٔ اقلیمی نباید فرصت را از کف داد.

این برنامهٔ تغییرات آب‌وهوایی، به روند ذوب شدن یخهای قطبی و بالا آمدن آب دریاها، و نیز تأثیر آن بر زندگی ما اختصاص دارد.

ماه گذشته با دمای ۱/۶ درجه بالاتر از میانگین سالهای ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۰ در کلّ اروپا گرمترین ماه اکتبر بود.
در غرب اروپا هوا گرمتر و همچنین مرطوبتر و بسیار طوفانی بود. طوفان الکس منطقه را پیمود، جان شماری را گرفت، و سیلاب و ویرانی به‌همراه داشت. بخش آبی‌رنگ نقشهٔ بارش، بارش بیش از میانگین را نشان می‌دهد.


قسمت‌های آبی‌رنگ روی نقشهٔ تغییرات رطوبت خاک، نیز نقاط مرطوبتر از میانگین معمول را مشخص می‌کنند و دیده می‌شود که بخشهایی از قفقاز، غرب روسیه و اوکراین ماه گذشته خشکتر از حدّ معمول بوده است.
اما در ماه اکتبر، رکورد ذوب شدن یخهای قطب جنوب نیز شکست. نقاط سرخ‌رنگ روی نقشهٔ یخ‌های قطبی، نشانگر مناطقی است که یخ آنها پایینتر از میانگین معمول بوده، امری که نشان می‌دهد اساسا در فصل یخبندان یخ چندانی در کار نیست. همچنین گذرگاه قطبیِ شمال شرقی، میان آسیا تا اروپا، در چهار ماه گذشته یخی نداشت.

ذوب شدن کدام یخ‌ها آب دریا را بالا می‌آورد؟
یخهای قطب شمال دارند محو می‌شوند، یخهای قطب جنوب هم همینطور. ذوب یخهای قطب شمال سطح آب دریاها را بالا نمی‌برد چون این یخ‌ها شناورند، اما ذوب یخهای زمینی چنین نیست.
پدیدهٔ فوق شتاب گرفته و دانشمندان را نگران کرده که قطب شمال و جنوب درآینده چه واکنشی به گرم‌شدن زمین نشان می‌دهند.
آندرس لِوِرمن، استاد پویایی‌شناسیِ نظام آب‌وهوایی در پژوهشکدهٔ تأثیرات اقلیمی پوتسدام است. وی روند بالا آمدن آب دریاها را همزمان با ذوب یخ‌های قطبی شبیه‌سازی کرده است. پیش‌بینی‌های او نشان می‌دهد که یک درجه افزایش دمای جهانی، سطح آب دریاها را ۲/۵ متر بالا خواهد برد، و سالها بعد، با افزایش دما، ظاهر قطب جنوب واقعا تغییر خواهد کرد.
به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید
آندرس لورمن می‌گوید:‌ «اولین اتفاقی که درقطب جنوب افتاده و هنوز جریان دارد آن است که یخ ناحیهٔ غربی آن ناپایدار شده، اتفاق بعدی آن است که با افزایش دمایی حدود دو تا سه درجه، حوزهٔ آبریز شرقی نیز ناپایدار می‌شود و یخش را از دست می‌دهد.»
در پنج سال گذشته سطح آب دریاها هر سال ۵ میلیمتر بالا رفته و این روند با افزایش گازکربنیک جوّ زمین شتاب هم گرفته است.
دکتر لورمن در این زمینه می‌افزاید: « اگر تا پایان سدهٔ فعلی، چهار درجه افزایش دما داشته باشیم، که دور از انتظار هم نیست، آب دریاها تا ۱۰ متر بالا می‌آید، و باید شهرهای ساحلی نظیر نیویورک، نیواورلئان، روتردام و هامبورگ را خالی کرد.»

دانشمندان نگرانند که شماری از یخچال‌های عظیم قطب شمال هم فروبریزند و سطح آب دریاها را ناگهان تا ۶۰ سانتی‌متر بالا بیاورند. پژوهشگاه اقلیمی بریتانیا اخیرا دریافت که جریان آب گرمی که وارد اقیانوس می‌شود یخ‌ها را ذوب می‌کند.
دکتر رابرت لارتر،‌ ژئوفیزیک‌دان این پژوهشگاه می‌گوید: «جریان آب گرم به زیر توده‌های شناور رفته و آنها را ذوب می‌کند. این نکته بسیار مهم است چون، توده‌های شناورند که مانع حرکت یخ‌های زمینی می‌شوند، وقتی انسجام‌ توده‌های شناور از بین برود،‌ یخهای زمینی سریع‌تر جابجا، و وارد دریا می‌شوند.»
طی دو دههٔ گذشته میزان تشکیل و ذوب یخ‌های سطحی گرینلند شتاب گرفته است. دکتر روت موترام، از مؤسسهٔ هواشناسی دانمارک معتقد است بسیاری از این تحولات، حاصل تغییرات کنونی آب‌وهواست.
او می‌گوید: «بارش زیاد برف در گرینلند طبیعی است، این بارش در بعضی سالها زیاد و در بعضی دیگر کم است. اما اخیرا تغییرات زیادی داشته‌، یعنی باران بیشتر شده، و بنابرین گرچه سطح کلّی بارش ثابت مانده، بیشتر آن باران است و روند کاملاً متفاوتی پیدا کرده است.»

دانلود ویدئو ها :

دانلود : همه سرزمینهایی که در طول عمر ما به زیر آب خواهند رفت یا بدلیل آب‌گرفتگی در طوفان و مد دریا و شوری زمین غیر قابل کشت و سکونت خواهند شد.

دانلود : سرمای غیر عادی در تگزاس و آتش‌سوزی زمستانی جنگلهای ایران، برف در مصر، لیبی و عربستان...

دانلود : آنومالی‌های حرارتی جهان از سال 1880 تا 2017 به تفکیک کشور.mp4

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی