صبح نزدیک، مکاشفات یوحنا

شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۵۸
امتیاز این گزینه
(1 رای)

یکصد و سی نهمین نشست از سلسله نشست های ماهانه فرهنگ مهدوی پنجشنبه 24 بهمن ماه به همت موسسه فرهنگی هنری موعود عصر در حوزه هنری برگزار شد. در این نشست علاوه بر اکران فیلم «صبح نزدیک»، اسماعیل شفیعی سروستانی به سخنرانی پرداخت.


اسماعیل شفیعی سروستانی در ابتدا گفت: متأسفانه گفتمان مهدوی در ایران به مباحث ذوقی و عواطف رقیق و موضوعاتی از قبیل غیبت صغری و غیبت کبری منحصر شده است. با این وضعیت به مشکلات زیادی دچار خواهیم شد که الان هم مبتلا هستیم. در مباحث توراتی و انجیلی فصل بسیار مهمی به نام مکاشفات وجود دارد. مکاشفات رحمانی که برداشت های شیطانی از آن صورت گرفته و بحث بسیار مهمی است.


مدیر مسئول موسسه موعود عصر افزود: از قبل از بعثت رسول خدا یهود و نصارا با مراجعه به این مکاشفات درباره آینده و درباره مسلمانان می اندیشیدند و برای آن استراتژی ها و تاکتیک ها تعریف می کردند. امروز هم با مراجعه به این مکاشفات برای خود و برای مستضعفان و به ویژه شیعیان نقش تعیین می کنند و بر اساس آن استراتژی های سیاسی، اقتصادی و نظامی تعریف می کنند. در حالی مسلمانان به این مسأله توجه نمی کنند و تنها با گفتگوهای دست دوم سیاسی و اجتماعی وقایع را تحلیل می کنند.

مؤلف دایره المعارف موعود آخرالزمان ادامه داد: مکاشفه یعنی پرده برداری و کنار رفتن مانع و حجاب از روی معانی. پرده ها و موانعی بین عالم مادی که ما در آن زندگی می کنیم و عوامل ناپیدای برزخی و معنوی وجود دارد. این پرده ها برای انبیا و ائمه و برخی از اولیا الله کنار رفته و می روند. مکاشفه به معنای دیدار آن عوامل برای لحظه ای است که با چشم باطنی می توان آن عوالم را دید. معادل حواس ظاهری، حواسی در باطن وجود دارد. مکاشفه حالی میان خواب و بیداری است و آن شخص مستعد در لحظه ای چیزی را می بیند.

 


سردبیر ماهنامه موعود سپس گفت: هم در کتب عهد عتیق و هم عهد جدید فصولی با عنوان مکاشفات وجود دارد که در عهد عتیق غنی تر و مفصل تر است و شامل 5 بخش است. در انجیل بخش خاصی به نام مکاشفات یوحنا وجود دارد که مهم و قابل مطالعه است و می خواهم به آن بپردازیم. مکاشفات رازواره هستند و صریح نیستند و در قالب نمادها و تمثیل ها بیان شده اند. به همین دلیل نیازمند کشف و تفسیر اند. سابقه ادبیات مکاشفه ای در بنی اسرائیل بسیار زیاد است. آثاری مثل کمدی الهی دانته نیز نوعی مکاشفه است.

اسماعیل شفیعی سروستانی خاطرنشان کرد: یوحنا صاحب مکاشفه ای است که در انتهای انجیل در 22 باب تدوین شده است. یوحنا جزء 12 نفر از حواریون حضرت عیسی(ع) است. انجیل یوحنا یکی از 4 انجیل مسیحی هاست و جناب یوحنا علاوه بر انجیل، این مکاشفات را هم داشته است. به مکاشفه زن و اژدها می پردازم که روایتی ساده دارد اما 2 هزار سال است جهان گرفتار این مکاشفه است.

وی افزود: یوحنا علامتی را در آسمان می بیند. زنی که آفتاب در بغل دارد و ماه زیر پای اوست. 12 ستاره روی تاج روی سر اوست و از درد آبستن بودن در حال ناله است. سپس اژدهایی بزرگ با 7 سر و 10 شاخ می بیند که با دمش ثلث ستارهای آسمان را بر زمین می ریزد. اژدها منتظر است تا فرزند آن زن را ببلعد. آن زن پسری به دنیا می آورد که همه زمین را به عصای آهنین حکمرانی خواهد کرد. زن به بیابان فرار می کند که در آن جا مکانی از جانب خدا برای او مهیا شده است تا او را در مدت 1260 روز بپرورند. میکائیل و سایر فرشتگان با اژدها می جنگند و اژدها بر زمین می افتد و فرشتگان نیز بر روی او می افتند.

 


اسماعیل شفیعی سروستانی همچنین گفت: مفسرین این مکاشفه را در هر دوره ای تفسیر کرده اند و در هر عصری برداشتی که از این مکاشفات کرده اند را منشأ اعمال خود قرار داده اند. بحث اصلی ما از این جا آغاز می شود. به حقیقی بودن یا نبودن این مکاشفات کاری ندارم بلکه سخنم این است که در ادوار مختلف، مجامع یهودی و مجامع خاص مسیحی و علما و اربابان کلیسا این مکاشفات را با شرایط روز تطبیق داده اند و از آن برنامه بیرون آورده اند و عملیات تعریف کرده اند.

وی در ادامه عنوان کرد: مشکل ما از این جا آغاز می شود که با برنامه هایی که طراحی کرده اند خود و مردم عصر خود را با مشکلاتی رو به رو کرده اند. چنان که امروز هم همین طور است. امروز یهود و نصارا بر اساس همین مکاشفات دارند با جمهوری اسلامی مواجه می شوند و به سیاست مداران خود خط می دهند و دانش آموزان شان را تربیت می کنند. یک آکادمی برای بررسی این مسأله لازم است و یک باب از مطالعات مهدوی است.

اسماعیل شفیعی سروستانی ادامه داد: بنی اسرائیلیان برای هر کدام از این نمادها بر اساس هوی نفس و اهداف شیطانی خود تفسیری ارائه کردند و در واقع از این مکاشفات رحمانی برداشت شیطانی کردند. می گویند این زن نماد قوم برگزیده خدا یعنی بنی اسرائیل است. زنی پاک دامن نماد مومنان باوفا است و در واقع این زن اسرائیل است. اوانجلیست ها در گوش سیاست مداران آمریکا با این نوع تفسیر ها آینده را پیش بینی می کنند و به آن ها خط می دهند.

وی اظهار داشت: در بخشی از این مکاشفات به 7 بلای آخرالزمانی اشاره می کنند تا این که به یک واقعه بسیار سخت یعنی نبرد نیروهای خیر و شر در آرماگدون می رسند که بخش زیادی از سینما و تصمیمات سیاسی و اقتصادی آن ها را شکل داده است. در جایی از این مکاشفات به کلمه خدا سوار بر اسب سفید اشاره شده که در یکی از فیلم هایشان به آن می پردازند. آرماگدون واژه ای عبری به نام تپه شریفان است که در شمال فلسطین در کرانه غربی رود اردن است که نزدیک حیفاست و صحرای مگیدو نام دارد. معتقدند جنگ خونین و اتمی آخرالزمانی در این جا اتفاق می افتد.

اسماعیل شفیعی سروستانی افزود: نیروهای خیر را اسرائیل و نیروهای شر را شیعیان عنوان می کنند. مردم خام انگلیسی و آمریکایی را سوار بر هواپیما می کنند و تور برگزار می کنند و اطراف این صحرا طواف می کنند و خاک این منطقه را به عنوان تبرک می برند. ظهور مسیح را در این منطقه و بعد از نبر آرماگدون می دانند. زمان آرماگدون را نیز موقعی می دانند که همه یهودیان به فلسطین منتقل شوند و دولت هزار ساله اسرائیل در فلسطین تشکیل شود و بیت المقدس تسخیر شده و مسجدالاقصی تخریب و به جای آن معبد کذایی موهوم ساخته شده و قربانگاه ایجاد شود.

وی سپس گفت: برداشت های این ها از مکاشفات یوحنا تحریف شده و غیرواقعی است و بر اساس خود منابع تورات و انجیل قابل نقد است. یوحنا به عنوان یکی از حواریون، حضرت عیسی و حضرت مریم را دیده بوده و می شناخته است. می گوید زنی را دیدم اما نگفته که آن زن مریم مقدس بوده است. در منابع قرآنی و روایی، ماه و خورشید نماد زن و مرد و مادر و پدر است که در رویای حضرت یوسف(ع) هم وجود دارد. مکاشفه یوحنا خبر از آینده است و نه گذشته.

اسماعیل شفیعی سروستانی ‌در پایان گفت: خورشید، رسول خدا و ماه، خدیجه است و آن 12 ستاره 12 امام معصوم هستند. فاطمه زهرا(س) از خاندان بنی اسماعیل می آید که 12 امام معصوم را به دنیا می آورد. فرزندی که توسط آن زن به دنیا می آید و بر همه جهان حکمرانی می کند، مهدی موعود(ع) است. بی گمان مباحث امروز کامل نیست و مقدمه ای است تا ان شا الله در سال آینده به ادامه آن بپردازیم.

در ادامه این نشست اکران فیلم «صبح نزدیک» و پرسش و پاسخ حضار با کارگردان اثر صورت گرفت.
همچنین از دو کتاب «موعود فطرت؛ پژوهشی در فطری‌بودن انتظار» و «نقش حضرت مسیح (ع) در دولت مهدوی» رونمایی شد.
گفتنی است این آثار و سایر آثار مهدوی و فرهنگی موسسه موعود عصر(عج) از طریق سایت فروشگاه اینترنتی یاران شاپ قابل تهیه می باشد.