فراماسونری در ایران

شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۷
امتیاز این گزینه
(1 رای)

یکصد و سی و هفتمین نشست از سلسله نشست های ماهانه فرهنگ مهدوی با موضوع «فراماسونری در ایران» با سخنرانی دکتر موسی فقیه حقانی و به همت موسسه فرهنگی هنری موعود عصر پنجشنبه 28 آذر 1398 در حوزه هنری برگزار شد.

 


موسی حقانی در این نشست گفت: فراماسون ها دو دسته اند: یک دسته پیشینه خود را به ابتدای تاریخ می برند چون اولین معمار و بنا را حضرت آدم می دانند. دسته دیگر ساختن اولین معبد و یا ساختن شهر روم بعد از آتش گرفتن آن را به عنوان پیشینه فراماسونری بیان می کنند. آن چیزی که روشن است تاریخ 1717 است که فراماسونری در انگلستان تأسیس شد. اگرچه این خامی است که تاریخ تأسیس آن را این زمان بدانیم.

رئیس پژوهشکده تاریخ معاصر افزود: 3 جریان مهم در تاریخ در شکل گیری فراماسونری موثر بوده اند: یهودیت مسخ شده و انحرافی که بیشتر در قالب آیین کابالا بروز دارد، شوالیه های معبد و ژزوییت ها. در سال 1717 شاهد شکل گیری تشکیلاتی با رویکرد یهودی صهیونیستی و با مشارکت مسیحیان صهیونیست هستیم. وقتی ژاک دمونای که از رهبران شوالیه های معبد بود به جمع آوری پول برای مراقبت از زائران بیت المقدس مشغول بود کار او تدریجاً به رباخواری می انجامد. در نهایت کلیسای کاتولیک به جرم فسادهای گوناگون او را مجازات می کند و می سوزاند. در ادامه چون نمی توانند با آیین کابالا و به وسیله شوالیه های معبد کارشان را جلو ببرند، تشکیلات جدیدی را راه می اندازند برای مدیریت دوران مدرن و بورژوازی و همچنین پذیرفته شدن یهودیت که تا آن زمان مسیحیت به شدت با آن ها برخورد می کرد.

وی اضافه کرد: در ادامه تعریف های فراماسونری تا حدی تغییر می کند. اولین اصل آن اومانیسم می شود. اصل دیگر دئیسم است؛ به این معنا که مدعی می شوند که خداپرست هستیم اما خود را در هیچ دینی محدود نمی کنیم. به این ترتیب خواستند سایر ادیان را از دور خارج کنند. وقتی به درجات بالای فراماسونری می رسیم دیگر اندیشه های آن ها رنگ و بوی الحادی به خود می گیرد. شعارهای بسیار جذابی هم می دهند مانند برادری، برابری و آزادی.

موسی حقانی سپس گفت: تعاریف زیادی از فراماسونری شده است. برخی از آن ها خود را یک طریقت فلسفی می دانند و برخی دیگر خود را جمعیتی نیکوکار و عام المنفعه اعلام می کنند. توضیحی هم نمی دهند که معماری و بنایی چه ربطی به سیاست و فلسفه دارد؟ فراماسونری به شدت نهان روش است و مانند بنی اسرائیل مدعی پادشاهی بر جهان هستند. از طرفی نخبه گرا هستند و افراد عادی را جذب نمی کنند. آموزه های کابالیستی که به دنبال حاکمیت یهود بر جهان است نخ تسبیح اندیشه آن ها برای جذب افراد است.

وی ادامه داد: در نشریه New Age تعریفی از کابالا ارائه شده که آن را گشاینده درهای معرفت و موجب انبساط روح و پیدایی ارزش های معنوی عنوان می کند که در راستای فهم فلسفه زندگی انسان ضروری است. آیین کابالا در عصر روشنگری خیلی در اروپا رواج داشته است. 3 گرایش اصلی در فراماسونری داریم: لژهای آبی که در انگلستان بیشتر رواج دارد. لژهای 33 درجه ای که در فرانسه و آمریکا بیشتر رواج دارد و به آن آیین اسکاتی می گویند. آینی به نام یورک هم دارند که 7 درجه است و در آمریکا رواج دارد. مصری ها هم آیین ممفیس را درست کردند که 100 درجه دارد. مبنای همه آن ها اومانیسم، سکولار کردن حکومت ها، پوزیتیویسم، طرد مذاهب و ادیان و ... است. البته دسته ای از آن ها ادعا می کنند که به خدا اعتقاد دارند.

موسی حقانی همچنین اظهار داشت: فراماسون ها بازوری استعمار نو برای کشورگشایی شدند. در همه لشکرکشی ها دو گروه پیشگام اند: میسیونرهای مسیحی یا گروه های تبشیری و گروه دیگر فراماسون ها. قبل از دوران قاجار شاهد تأسیس لژهای فراماسونری در ایران هستیم. طبقات مورد هدف آن ها در ایران شاهان و شاهزادگان، دولتمردان و امرا، سفرا و نمایندگاه سیاسی ایران در کشورهای مختلف، دانشمندان، ارباب صنایع و مهندسان، اطبا و روحانیون هستند. با بدنه جامعه ارتباط دارند در حاکمیت هستند و تصمیم ساز اند و جامعه توسط این ها اداره می شود. اقلیت های دینی، فرق ضاله، سوسیالیست ها و کومونیست ها، لیبرالیست ها، نواندیشان دینی و اعضای سرویس های اطلاعاتی نیز در ایران با آن ها همکاری کردند. به عنوان مثال فریدون کشاورز که عضو حزب توده بود دیپلم ماسونی او به دست آمد.

وی افزود: در کشور ما از حدود 25 سال قبل تفکر دئیسم دارد رواج داده می شود. گفته می شود از چند وقت پیش در ایران تشکیلات ماسونی هم به راه افتاده است اما به هر حال تفکر آن ها در کشور ما وجود دارد. این جریان وقتی دین را کنار می گذارد خود به خود می تواند افراد ساختارشکن را دور خود جمع کند. یکی از پایه های کودتای 1332 تشکیلات ماسونی به نام لژ پهلوی بود. فراموشخانه توسط ملکم خان تأسیس می شود و بعد از آن مجمع آدمیت و جامعه آدمیت که از دل آن لژ بیداری بیرون می آید. سپس کتابخانه ملی برای رد گم کردن ساخته شد و همه ساختارشکنان را دور آن جمع کردند و پوشش مناسبی برای آن ها بود. انجمن اخوت که تشکیلات درویشی و صوفی گری است یکی دیگر از تشکیلات آن ها بوده است. کلیسای انجیلی در خیابان قوام السلطنه، انجمن بین الطلوعین، بابی ها (منظور بیشتر ازلی ها هستند)، اجتماعیون عامیون، انجمن غیبی، حزب دموکرات و ... نیز تحت نفوذ ماسون ها بوده اند.

موسی حقانی خاطرنشان کرد: چرا فراماسون ها متوجه ایران شدند؟ چون کشور ما در نقطه ای واقع شده که به آن قلب زمین می گویند. ابتدا می خواستند هند را بگیرند. ما مهم ترین همسایه هند بودیم در نتیجه انگلیس ها 4 راهبرد برای ما تعریف کردند: نفوذ گسترده در ایران، تضعیف ایران، تجزیه ایران و در نهایت نابودی ایران. تشکیلات ماسونی در هر 4 راهبرد حضور دارند. البته گاهی برخی شان وقتی فهمیدند قصد این ها نابودی ایران است و با آن ها همراهی نکردند ولی برخی هم همراهی کردند. در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی حدود 3 هزار و 300 فراماسون در ایران داریم که اگر انقلاب اسلامی صورت نمی گرفت خودشان را گسترش می دادند و تعداد این ها به 150 هزار نفر هم می رسید.

وی همچنین عنوان کرد: عسگرخان افشار و ابوالحسن خان ایلچی از اولین ماسون ها در ایران هستند. فتحعلی شاه متوجه سلطه این جریان می شود و در یک روز خانواده ابوالحسن خان ایلچی را قتل عام می کند که البته ابوالحسن خان ایلچی فرار می کند و به انگلیس می رود. این فرد بعداً سفیر ایران در انگلستان در دربار قاجار می شود. سر گور اوزلی، ایلچی را فراماسون می کند و امضای این دو نفر پای قرارداد گلستان است. ایلچی بعداً وزیر خارجه ایران می شود و امضای او پای قرارداد ترکمنچای است. سر گور اوزلی می گوید اغلب اطرافیان فتحعلی شاه را وارد تشکیلات فراماسونری کردم. مقبره مادر سلیمان در پاسارگاد توسط ویلیام اوزلی برادر سر گور اوزلی به عنوان مقبره کوروش معرفی شد.

موسی حقانی اضافه کرد: تعدادی آثار باستانی و نسخه های خطی را از ایران خارج می کنند. در دوران ناصری 1 تومن ایران با 1 پوند انگلیس برابری می کرد اما به تدریج در دوره قاجار اقتصاد ایران و تمام تولیدات ایران را نابود می کنند. در قرارداد دارسی نفت مان را هم دادیم هیچ توسعه ای هم در ایران شکل نگرفت. ما سال ها در جنگ نظامی با روس ها جنگیدیم اما در جنگ نرم از آن ها شکست خوردیم. مدیریت این جنگ نرم با فراماسون ها بود. حتی تا جایی پیش می روند که زمان وثوق الدوله قرار بود سرزمین ایران به انگلستان ملحق شود. امضای 3 فراماسون هم پای این قضیه است.

وی یادآور شد: فراموشخانه قرار بود هم بساط دیانت و هم سلطنت قاجار را از ایران جمع کند. بعد از فراموشخانه مجمع آدمیت و بعد از آن جامعه آدمیت درست شد. منظور از آدمیت همان اومانیسم است. آخوندزاده فراماسونر دیگر است که معتقد بود باید با نهضت پروتستانتیسم اسلام را در ایران نابود کنیم. مشکل اساسی این ها به ویژه تشیع با ولایت است. درباره مهدویت می گویند که از جدّش چه خیری دیده ایم که از او ببینیم؟! جریان اصلاحی در اسلام را علما شروع کردند اما فراماسون ها قصد براندازی داشتند.

موسی حقانی در ادامه گفت: مدرسه علوم سیاسی یکی دیگر از محافل فراماسون ها بود که قرار بود برای وزارت خارجه ما کادر تربیت کند. ولی الله نصر پدر دکتر حسین نصر می گوید ایران مانند خزه ای می ماند که اگر به دیوار انگلستان تکیه ندهد رشد نخواهد کرد. مرحوم آخوند خراسانی به فراماسون ها عشاق آزادی پاریس می گوید و به آن ها می گوید دست از سر ایران بردارید. می گوید نظامی های روس و انگلیس ایران را اشغال نکردند بلکه اشغالگر اصلی شمایید. در ماجرای مشروطه فراماسون ها شعارشان این بود: دوره شرع کهنه محمدی به پایان رسیده است. کشتار وسیعی راه انداختند از جمله مرحوم بهبهانی که قصد داشت احکام شرع را در مشروطه وارد کند.

وی سپس اظهار کرد: رضاخان خودش فراماسون نبود اما فراماسون ها او را سر کار آوردند. رضاخان در سرچشمه حمّالی می کرد. البته حمّال شرف دارد به کسی که کشورش را تقدیم انگلیس کند. او را وارد حکومت می کنند و بعد از مدتی به عنوان شاه ایران منصوب می کنند. رضاخان پالانی حتی سواد هم نداشت. نه فرهنگ می دانست چیست و نه سیاست. تمام سیاست ها توسط فراماسون ها اجرا می شد. سازمان پرورش افکار را شکل می دهند تا افکار مردم ایران را بر اساس شاه پرستی پرورش دهند. البته در ماجرای گوهرشاد ظاهراً فراماسون ها تا حدی خانه نشین شدند.

موسی حقانی افزود: وقتی لژهای مولوی، خیام، حافظ و ... در ایران تأسیس می شود در نتیجه انگلیسی ها برای سلطه خود بر ایرانیان در سال 1335 اولین لژ انگلیسی را تأسیس می کنند. در ادامه شریف امامی در رأس لژ بزرگ آن ها گذاشته می شود. اغلب دولتمردان، مجلسی ها و ... عضو این لژها بودند. مانند:
سید حسن امامی، امام جمعه تهران
شریف امامی، رئیس مجلس
منوچهر پرتو، وزیر دادگستری
مهندس روحانی، وزیر آب و برق
دکتر هوشنگ نهاوندی، رئیس دانشگاه پهلوی
دکتر منوچهر تسلیمی، معاون وزارت اطلاعات جهانگردی
دکتر باقر عاملی، ویزر دادگستری
و ... .
وی در پایان گفت: دکتر مصدق هم در جامعه آدمیت عضو بود اما بعد از آن دیگر از فعالیت ماسونی او ردپایی به دست نیاورده ام. در کودتای 28 مرداد هم ماسون ها او را زمین زدند. بعد از انقلاب تشکیلات آن ها از ایران خارج می شود و بخشی از آن ها امروز در انگلیس و بخشی دیگر در آمریکا جمع شده اند و فعالیت می کنند. البته فکر ماسونی بعد از انقلاب در ایران بوده و هست. مروجین اومانیسم، سکولاریسم، پوزیتیویسم، دئیسم و پلورالیسم خواسته یا ناخواسته در این مسیر قدم بر می دارند. از کسی باید ترسید که لباس ماسونی بر تن ندارد اما تفکر ماسونی را دارد ترویج می دهد. ان شا الله روزی برسد که با ظهور حضرت بساط این گروه جمع شود.

اسماعیل شفیعی سروستانی در ادامه این نشست عنوان کرد: 15 سال قبل اولین نشست فرهنگ مهدوی توسط موسسه موعود در آذرماه 1384 با موضوع غرب و آخرالزمان برگزار شد. راهبرد ما این است که ما قائل به این هستیم که کسی که مهدوی است الزاماً باید مطالعات فرهنگی داشته باشد و همچنین دشمن را بشناسد و از دشمن تبری داشته باشد. طرح مباحثی مانند فراماسونری در ایران نیز برای آگاهی پیدا کردن نسبت به این مسایل است و بخشی از مباحث نشست های موعود از این به بعد هم مثل گذشته به موضوعات فرهنگی اختصاص پیدا خواهد کرد.

مدیر موسسه موعود عصر افزود: 3 حوزه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ایران از زمان قاجار تا امروز همواره پیراسته از حضور فراماسون ها نبوده است. فراماسونری نشان دادن چند نماد نیست بلکه موضوعاتی بسیار جدی است که اگر مطالعه نشود جامعه شیعی همواره باید مشکلات ناشی از آن را تحمل کند و نخواهد توانست انقلاب فرهنگی را رقم بزند. امروز هم مانع حرکت های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی انقلابی در ایران هستند.

وی در پایان گفت: علاوه بر فراماسون ها، با فراماسون زاده ها و فراماسون زده ها هم مواجه هستیم. فکر آن ها دانشگاه های ما را هم پر کرده است و افرادی تربیت می شوند که فراماسون ها را هم نمی شناسند اما کاملاً افکارشان ماسونی است. باید مانند تیغ تیز یک جراح بازشناسی شوند و این مباحث صرفاً یک گفتگوی هیجانی نیست. یکی از دلایل نشر آثار با این موضوع در موسسه موعود این بوده که بگوییم بدون شناخت این جریان نمی توان برای مهدویت قدم برداشت.