جوانان عصر ظهور و زیستن منتظرانه
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»گزارش»جوانان عصر ظهور و زیستن منتظرانه

جوانان عصر ظهور و زیستن منتظرانه

شنبه ۰۱ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۸
امتیاز این گزینه
(1 رای)

یکصد و سی و یکمین نشست از سلسله نشست های فرهنگ مهدوی با عنوان «جوانان عصر ظهور و زیستن منتظرانه» پنجشنبه 30 خرداد در حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد. در این نشست حجت الاسلام علیرضا پناهیان و اسماعیل شفیعی سروستانی به سخنرانی پرداختند.

 


علیرضا پناهیان در ابتدی این مراسم گفت: پیرامون عناصر شکل دهنده انتظار نکاتی را عرض خواهم کرد. اولین عنصر انتظار، عدم رضایت و اعتراض عمیق به وضع موجود است. از فرصت اعتراض های سطحی موجود در جامعه باید استفاده کنیم و این اعتراضات سطحی را عمیق کنیم و آن را به فرصتی برای بیان مباحث مهدوی تبدیل کنیم. جوان است که می تواند از اعتراضات سطحی عبور کند و آن را عمق ببخشد. باید بسته هایی تعریف کنیم که اولاً اعتراض را بر انگیزد و ثانیاً اعتراضات را جهت دهد و عمیق کند؛ به ویژه در میان جوان ها.
وی افزود: در بسیاری از آموزش های دینی عنصر اعتراض و عدم اکتفا به وضع موجود نیست. نبوت و امامتی درس می دهیم که اعتراض به نبودن امام در آن نیست. کجاست آن آموزش دینی که من را معترض به وضع موجود بکند؟ دین برای قناعت به کم و حداقل نیامد. دین آمد تا انسان ها را آتش بزند. امیرالمومنین گفت اگر کوه من را دوست داشته باشد متلاشی می شود. چرا متلاشی می شود؟ چون نمی تواند وضع موجود را تحمل کند. چرا مجالس مختلف برای آقا امام زمان برگزار می شود اما مردم برای ظهور تشنه تر نمی شوند؟ مجالس نوحه و روضه برای این نیست که برای امام حسین (ع) گریه کنیم و بعد هم به خانه برویم.

علیرضا پناهیان سپس گفت: اعتراض به وضع موجود گاهی وجود دارد اما عمیق و جهت دار نیست. اصل اعتراض آن جاست که بقیه الله الاعظم در زمین حاکم نیست. این اعتراض گاهی با آموزش های دینی خفه می شود و برعکس نتیجه می گیریم. مردم در نماز عید فطر باید زاری کنند برای این که آقایشان نیست تا پشت سر او نماز بخوانند. فضای ما زیاد امام زمانی نیست. در همین جا از مجاهد نستوه جناب شفیعی سروستانی تشکر می کنم که با مقاومت و مجاهدت تا این جا آمده اند و استمرار و استقاومت ایشان برای من بسیار ارزشمند است. هیچ کلمه ای بهتر از مجاهد نستوه برای توصیف ایشان به ذهنم نرسید. چون ایشان به ستوه نمی آیند و از حرکت شان کوتاه نمی آیند.

وی سپس خاطرنشان کرد: دومین عنصر، تصور وضع مطلوب است. همین جا پیشنهاد خودم را به این موسسه عرض می کنم و از شما دعوت می کنم که یک نهضت ترجمه به زبان اسپانیایی با ادبیات فرادینی برای شناساندن مهدی موعود به جهانیان شکل بدهید. اسپانیایی زبان دوم بعد از انگلیسی است. زبان روسی نیز برای انتقال این معانی به آن سوی مرزها مهم است. همچنین برای تاجیکستان و چین نیز باید برنامه داشته باشیم. کسانی که وقت دارند به ویژه بانوان گرامی وقت شان را برای یادگیری زبان چینی بگذارند. چرا که با این زبان می توان در یک میلیارد انسان نفوذ کرد.

علیرضا پناهیان اضافه کرد: مردم کشورهای مختلف اعتراضات متعددی دارند اما تصور وضع مطلوب را ندارند. اگر تصور وضع مطلوب برایشان به وجود بیاید جنبش وال استریت و جنبش شنبه های فرانسه ادامه پیدا می کند و رژیم های مستند را فرو می نشانند. کسانی که بهتر از همه وضع مطلوب را دریافت می کنند و عاشقش می شوند جوان ها هستند. این که صرفاً بگوییم بعد از ظهور اوضاع درست می شود کافی نیست باید دقیق توضیح دهیم اما در این زمینه بسیار بی سواد هستیم. گفتگوهای این چنینی را آغاز نکرده ایم. درباره حقانیت موعود هزاران کتاب نوشته ایم اما باید توصیف وضع مطلوب را انجام دهیم تا بتوان آن را تصور کرد.

وی سپس اظهار داشت: درباره اثبات معاد هم کتاب زیاد داریم اما آن را توصیف نمی کنیم. در حالی که خداوند در قرآن قیامت را توصیف می کند. این که بگوییم زمین پر از عدالت می شود کافی نیست باید توصیف کنیم که چگونه این اتفاق می افتد. دولت امام زمان چگونه است؟ چه بخش هایی دارد؟ مسایل مختلف اجتماعی را چگونه مدیریت می کند؟ یک تصور مبهمی داریم حال آن که همین تصور مبهم هم در بیرون از کشور ما و برای مردم جهان وجود ندارد.

علیرضا پناهیان افزود: سومین عنصر انتظار، علاقه به وضع مطلوب است. این علاقه باید عواطف انسان را به کار بیندازد، انسان گریه کند و به شور بیاید و این مسایل برای جوان ها رقم می خورد. جوان است که عواطف دارد و به شور می آید. مجلس امام زمان باید سرشار از احساسات باشد. هر که دیوانه ز عشق تو نشد عاقل نیست. کنسرت ها را دیده اید؟ معارفی بیان نمی شود و جوان ها فقط برای لذت بردن می آیند. آیا می شود محافلی مهدوی برگزار کنید تا من فقط برای لذت بردن بیایم؟ مردم جهان هیجان را دوست دارند به همین دلیل به دنبال موسیقی رفته اند. تصور نکنید مردم فساد را دوست دارند؛ خیر، هیجان را دوست دارند.

وی در ادامه گفت: البته با این که مردم اطلاعات کمی از امام زمان (عج) دارند اما ایشان تأثیرات خود را گذاشته اند. همین ارادتمندانی که به این موسسه می بینید اثرات این نکته است. اما هنوز در آغاز راه هستیم. مهم ترین روزی ای که خدا به امام زمان (عج) اختصاص داده است محبوبیت است. بعد از ظهور، سرگرم به عشق حضرت هستیم و لذتش را می بریم.

علیرضا پناهیان عنصر بعدی انتظار را اقدام دانست و افزود: عنصر اقدام نیز جز از جوان ها و جوانمردان بر نمی آید. مانند ابراهیم هادی ها. فرهنگ پهلوانی و جوانمردی و مروت چقدر در روایات ما تأکید شده است. در عنصر اقدام، حرکت ها باید جوانمردانه باشد. مثلاً قدم برداشتن به سوی مساوات. فرض کنید من یک ماشین 100 میلیونی داشته باشم اما رفیق من ماشین نداشته باشد. بیایم بگویم ماشینم را می فروشم تا هر دوی ما یک ماشین 50 میلیونی داشته باشیم.

وی سپس عنوان کرد: بخشی از اقدام برای پایان دوران انتظار و غربت حضرت بر عهده ماست. کمک به حرکت هایی که در سوریه، یمن و ... می شود بخشی از این اقدامات است. اگر بگوییم چرا باید کمک کنیم نامردیم و بویی از جوانمردی و مروت نبرده ایم. پیشنهاد می کنم گلخانه هایی را برای آمادگی برای ظهور ایجاد کنیم. از امام زمان پرسیدند چرا ظهور نمی کنید؟ حضرت فرمود مرز مالکیت را بین خود برداشته اید؟ این هم جز از جوان ها بر نمی آید. حتماً دیده اید که جوان ها با هم گاهی این گونه عمل می کنند.

علیرضا پناهیان همچنین گفت: اخیراً حضرت آقا فرمودند بروید و دولتی جوان و انقلابی درست کنید. این را به این دلیل گفتند چون سیاستمداران ما باید جوان باشند. حضرت آقا در بیانیه گام دوم بارها از جوانان یاد کردند. این همه تأکید بر جوان گرایی نشان می دهد که خیلی فاصله داریم. در انتخابات بعدی انتخابات را امام زمانی کنید. نگذارید کسی که نمی تواند به یاری حضرت برود به مجلس برود. وقتی عناصر انتظار را انسان نگاه می کند می بیند که با جوانان انطباق دارد. در زمان ظهور هر جوانی استعداد خود را می شناسد و می تواند آن را شکوفا کند و امکان دارد به آن برسد. برای این مسأله تلاش کنید. در زمان ظهور هیچ کس به خاطر پول نیاز به کار ندارد و نگران فقر نیست بلکه برای خلاقیت کار می کند. کار کردن و تحصیل علم سرگرمی است. کسانی که اهل کار هستند می فهمند سرگرمی خلاقیت چقدر قیمتی است.

وی افزود: در زمان ظهور حضرت هیچ گنهکاری سرزنش نمی شود، مومنین متواضع ترند و خود را به خدا بدهکارتر می بینند و هیچ کس کینه مومنین را به دل ندارد. این که نقش حضرت چیست که اوضاع چنین می شود را باید تشریح کرد. حضرت آیت الله بهجت می گفت خودتان را در محضر حضرت ولیعصر ببینید. اگر بدانید حرف هایتان را حضرت می شنوند زندگی تان به گونه ای دیگر می شود. امروز هم می توان از ارتباط با حضرت و حضور او بهره برد. جوان ها می توانند از این فرصت استفاده کنند. جوانان را این گونه با حضرت آشنا کنید. ظهور و فرج امام زمان برای تک تک افراد می تواند همین جمعه محقق شود. از او بخواهیم که برای ما زودتر ظهور کند.
مرغ خیال کس را کس بال و پر نه بندد/ هر جا پرد بر و کس راه گذر نه بندد
امام زمان مشتاق است و منتظر است. ان شا الله امام زمانی تر بشویم و آن گونه دلداده شویم که اگر حضرت را ندیدیم مریض شویم.

در ادامه و در پاسخ به سوالات شرکت کنندگان در مراسم، حجت الاسلام علیرضا پناهیان به بیان نکات زیر پرداخت:
در زندگی کمونیستی مساوات اجباری برقرار می شود. اما در زمان ظهور ولیعصر همه افراد مالکیت دارند، افراد ثروتمند داریم و افراد به میل خودشان به هم پول می دهند و مساوات را برقرار می کنند. در زمان حضرت چیزی به نام بیت المال مردم نداریم و بیت المال متعلق به حضرت است و ایشان تقسیم می نمایند. بنده معتقدم در زمان حضرت بیمه وجود ندارد. چه نیازی به بیمه است وقتی حضرت خرج درمان همه را می دهد. بیمه اجباری حرام است. یک یا دو بیمه ای که در کشور ما اجباری است را با اصرار به مجمع تشخیص اجباری کرده اند.
وی سپس گفت: تصور شما از زمان ظهور باید واقعی باشد. دنیا تا هست آدم بد، مشکلات، سوء تفاهم، نرسیدن به بسیاری از آرزوهای مادی، پیری و مرگ و میر، شکست ها و آزمایشات الهی و ... وجود دارد. بعد از ظهور هم بسیاری از مشکلات باقی می ماند اما بسیار بهتر می شود که ما این قدر برایش تبلیغ می کنیم. بعد از ظهور هم افراد بد می توانند بد باقی بمانند و توطئه یک باند مخوفی آن قدر گسترده شود تا حضرت را به شهادت برسانند. در روایتی است که حضرت آدم به این خاطر فریب ابلیس را خورد که ابلیس به خدا قسم خورد و حضرت آدم نمی دانست قسم او دروغ است.

علیرضا پناهیان افزود: از دل صحنه های خوب هم صحنه های بد بیرون می آید. در زمان ظهور، حضرت با ابلیس مقابله می کنند اما ابلیس تنها عامل گناهان ما نیست. ابلیس موثر در گناهان ماست و نه مقصر. الان و قبل از ظهور هم به هر نسبتی که تحت ولایت حضرت ولیعصر (عج) قرار بگیریم عصمت از ابلیس پیدا می کنیم. وقایعی مانند انتخابات، فرصت امتحان ماست و تمرینی برای زمان ظهور است. تلاش کنید خودتان را محبوب مردم کنیم و عزت پیدا کنید و در لحظات حساس، این عزت را خرج مصالح سیاسی کنید. در نماز عید فطر هر سال بی بی سی با گوگل عکس می اندازد و به نفر می شمارد که هر سال آیا تعداد بیشتر شده و یا کمتر. سعی کنید در این نماز همیشه بیش از پیش حضور پیدا کنید.
وی همچنین اظهار کرد: مفهوم رضا و قناعت درباره مقدرات خداوند است اما مربوط به اقامه حق نیست. اقامه حق انجام نشده و به انسان ها واگذار شده است. فردی از امام صادق (ع) پرسید که ما یاران شما اجرمان بیشتر است یا یاران حضرت ولیعصر (عج) در زمان ظهور؟ حضرت فرمود شما چون امام شما غریب است و خودتان هم غریب هستید. پرسید پس چرا دعا کنیم که ظهور رخ دهد؟ جواب حضرت عاشقانه بود. فرمود دلت می آید حق پشت پرده بماند و مردم جهان روشن نشوند؟ این قناعت بد است که ما قانع شویم حضرت نیاید. درباره اقامه حق نباید قناعت داشت.

علیرضا پناهیان همچنین در بیان اقدامات عملی ای که می توانیم انجام دهیم عنوان کرد: تأسیس مهد کودک و مدرسه، ارتباط با خارج از کشور، کار سیاسی برای رأی آوردن افراد صالح، روشنگری و حساسیت نسبت به مسایل سیاسی و جهاد در عرصه سیاسی و ... از جمله اقداماتی است که امروز می توانیم انجام دهیم.

 

در ادامه این مراسم رونمایی از دو اثر جدید موسسه موعود عصر توسط حجت الاسلام پناهیان صورت گرفت. «سحرنامه»، مجموعه شعرهای مهدوی سروده رضا اسماعیلی و «قبیله لعنت 8؛ ایلومیناتی، سیزده خاندان تاجدار، سیزده خط خونین» دو اثری بود که در این مراسم رونمایی شد.

در ادامه اسماعیل شفیعی سروستانی با موضوع تربیت پهلوانی به سخنرانی پرداخت. وی گفت: جلسه ای را به زودی برگزار می کنیم که به پاسخ به سوالات مهدوی توسط یکی از علمای مباحث مهدوی اختصاص دارد. حکمت انتخاب روز هفدهم شوال به نام فرهنگ پهلوانی این است که در این روز نوعی مرام متولد شد که با عنوان فتوت شناخته می شود. اهل فتوت ظهور کردند و در کسوت جوانمردی چون مولا علی بن ابیطالب میلاد یافتند.

مدیر موسسه موعود عصر افزود: فتی یعنی جوان و فتیان یعنی جوانان؛ البته نه به معنی سن جوانی بلکه در خود معنای ویژه ای دارد که در ادبیات و زبان فارسی ما در معنای جوانمردی ظهور کرده است. لذا فتیان جوانمردانی شناخته شده اند که به عنوان زائر معنوی سیر و سلوک می کنند و به منزلگاه دل رسیده اند و در این مقام سکنی پیدا کرده اند و به مرتبه ای از درک حقایق معنوی رسیده اند و ادراک می کنند.

سردبیر ماهنامه موعود اضافه کرد: هانری کربن یکی از درس آموزان مرحوم علامه طباطبایی، در کتاب آیین جوانمردی می گوید اسلام به دو حلقه نبوت و ولایت تقسیم شد و فتوت جامع این دو است که پایه گذار آن حضرت ابراهیم خلیل الرحمن است. قطب فتوت علی (ع) و خاتم فتوت حضرت حجت بن الحسن (عج) است. در محضر امام صادق (ع) فردی به نام شقیق بلخی درباره فتوت سوالی می پرسد. امام ابتدا می فرمایند نزد تو فتوت چیست؟ می گوید اگر دهند شکر می کنیم و اگر منع کنند صبر. امام می فرمایند که سگان مدینه هم که همین کار را می کنند. این چه تعریفی است. سپس امام این گونه فتوت را معنا می فرمایند: اگر دهند ایثار می کنیم و اگر ندهند شکر می کنیم. اولین رکن را ایثار و دومین رکن را شکر عنوان می کنند.

اسماعیل شفیعی سروستانی سپس گفت: در قرآن نیز به مفهوم فتیان اشاره شده است. یکی درباره حضرت یوسف این تعبیر آمده. در سوره یوسف آیه 30 ام توصیف می شود که ایشان چگونه در برابر خواهش نفسانی حاصل از دیدار زلیخا تاب آورد. در آیات 10 و 13 سوره کهف نیز از جوانمردانی یاد می شود که در مسیر حق مهاجرت فی سبیل الله را انتخاب کردند. از ترس فرعونیان در کهف خفتند و به خوابی فرو رفتند تا ذخیره شوند. در واقعه شریف ظهور امام زمان (عج) نیز شاهد بازگشت جماعتی از جوانمردان هستیم. حضرت صاحب الزمان در دل تاریخ دست می اندازند و از میان فراموش شدگان، جوانمردانی را فرا می خوانند. از جمله این ها اصحاب کهف هستند.

وی افزود: از اهل فتوت کسانی همچون مالک اشتر نخعی قابل ذکر هستند که بر اساس روایات مسلم می دانیم که یکی از کسانی است که برگشت داده می شوند. سلمان فارسی، محمد بن ابی بکر و مردانی چون اصحاب کهف ذخایری هستند که در گذشته های دور تربیت شده اند برای روزی که باید. در روزگاری نه چندان دور جناب سلمان فارسی به عنوان حاکم سرزمین ایران انتخاب خواهد شد. سلمان کسی بود که جزو معمّرین شمرده می شد و 250 سال عمر کرد.

اسماعیل شفیعی سروستانی سپس عنوان کرد: اهل فتوت منظور صاحبان سن جوانی نیستند. کسانی هستند که در سن جوانی اند اما بی خاصیت و پیر و خسته و مبتلا به حواجس نفسانی اند. کسانی نیز هستند که در پیرسالی اند و یا مرده اند، اما به عنوان اهل فتوت مانده اند و می مانند و بر می گردند. کسانی که برای دین مجاهد سبیل الله می شوند در زمره فتیان شمرده می شوند. جوانان در مسیر مجاهدت فی سبیل الله چه کنند که لباس اهل فتوت بر تن کنند؟ آیا توجیه گر وضع موجود شوند و در هر زمانه ای به کثافات زمان خودشان تن دهند؟ خیر؛ باید چونان اصحاب کهف، مجاهد فی سبیل الله و همچون یوسف، صاحب کف نفس شوند.

وی ادامه داد: ابراهیم خلیل الرحمن در ایران قدیم زندگی می کردند و بعداً از بین النهرین خارج شدند و به فلسطین رفتند. ابراهیم جوانمردی است که وقتی در برابر کینه جویی همچون نمرود قرار می گیرد بُت ها را با تبر می کوبد تا نشان دهد هر زمانی که در سن جوانی تبر به دست گرفتی و ابراهیم خلیل وار بر بُت های زمانه ات شوریدی اهل فوت هستی. اگر با کفر و شرک زمانه ات همراهی کردی و تبر را بر گوشه خانه ات رها کردی اگر جوان هم هستی مرده ای.

اسماعیل شفیعی سروستانی اضافه کرد: از مردی چون یوشع بن نون نیز در آیات قرآن به عنوان فتیان و جوانمردان یاد می شود. حضرت موسی بن عمران مأموریت یافته در برابر فرعون قد علم کند و از خدا می خواهد وزیر و مشیر و برادری برای من انتخاب کن. خداوند هارون را انتخاب می کنند اما همین مرد عالی مقام وقتی می خواهد وصی انتخاب کند یوشع بن نون را انتخاب می کند. یوشع به عنوان وصی حضرت موسی مأمور می شود قلعه هایی را بگیرد که بنی اسرائیل جرئت نزدیک شدن به این قلعه ها را نیز پیدا نمی کردند.

وی در ادامه گفت: روزی جبرئیل از خداوند سوال می کند که ابراهیم خلیل دارایی فراوانی دارد. چطور می شود چنین کسی لباس خلیلی خداوند را بر تن داشته باشد؟ خداوند فرمودند امتحان کن. او با آن که دارای مال و مکنت است اما دل او با ماست. جبرئیل بر ابراهیم نازل شد و با صوت زیبا عبارت «سبوح قدوس، رب الملائکه و الروح» را خواند. ابراهیم گفت ثلث مالم را می دهم یک بار دیگر بخوان. بعد از خواندن مجدد گفت همه مالم را می دهم تا دوباره بخوانی. خداوند به این نحو معرفی می کند. جوان به شرط داشتن خصلت جوانمردی اهل فتوت و پسندیده است.

اسماعیل شفیعی سروستانی افزود: با حضرت ولیعصر (عج) و در ایشان و همراه ایشان تمامیت فتوت ظهور می کند. در مسیر ایشان بودن ضروتاً در مسیر جوانمردان گام برداشتن را می طلبد. ایرانیان ساکنان سرزمین دل و جان، در زمره شناخته شده ترین مردم روی زمین اند که از گذشته های خیلی دور در آنان جوانمردی به ظهور رسیده بود. شاید یکی از مهم ترین رازهای انتخاب ایرانیان و ایرانیان را به کسوت اسلامیت وارد ساختن در مشیت خدای متعال این بود نه این که به زور مسلمان شده باشند. یکی از دلایل این که اینان را شایسته دیده اند خصلت جوانمردی در ایرانیان بوده است. و الا طفل اسلام را به دامن آنان نمی گذاشتند. مگر طفل شیرخواره را به هر دایه ای می سپارند؟ اگر چنین نبود رسول اکرم (ص) درباره ایرانیان نمی فرمود که در شرایط سخت آخرالزمانی به مانند پروانه ها به گرد حضرت موعود می گردند و از او محافظت می کنند.

وی اضافه کرد: برای فتوت ارکانی بر شمرده اند. 6 رکن ظاهری و 6 رکن باطنی. درباره ارکان ظاهری از بند شلوار، بند شکم، بند زبان، بند سمع و بصر، بند دست و قدم و بند حرص نام برده شده است. بند شلوار یعنی پرهیز از زنا، بند شکم پرهیز از لقمه حرام است و منظور از بند زبان پرهیز از دروغ و غیبت است. منظور از بند سمع و بصر پرهیز از آن چه که نباید دید و شنید است و بند دست و قدم نیز به معنی این است که مبادا این دست و قدم آزاری برساند. بند حرص نیز به معنی پرهیز از حرص و آز است.

اسماعیل شفیعی سروستانی همچنین گفت: درباره ارکان باطنی نیز 6 مورد عناون شده است. سخاوت، به معنای بی سوال و عطا بخشیدن، کرم به معنای عطای بی منت دو مورد از این ارکان هستند. حاتم طایی چون اهل سخاوت بود مورد تمجید رسول خدا (ص) واقع شد؛ اگرچه مومن نبود. درباره سایر ارکان باطنی نیز از بند تواضع، بند عفو، بند نیستی از منیت و همچنین هوشیاری در مقام هدایت و بصیرت سخن به میان آمده است.

وی ادامه داد: در میان منابع فارسی فتوت نامه هایی داریم که مخصوص آهنگران است. مرام اهل فتوت در ایران در پهلوانان این سرزمین ظهور داشت و در تربیت جوانان، تربیت پهلوانی را تا رسیدن به مقام فتوت پیش می گرفتند. مردانی چون پوریای ولی یا سربداران خراسان را می شناسید. سربداران خراسان پهلوانان اهل فتوت بوده اند که در زمان سیطره مغلان در سرزمین بیهق یا سبزروار به نام منتظران جوانمردانه ایستادند و بر مغولان فائق آمدند و اولین حکومت شیعی را برقرار کردند که 52 سال برقرار بود. این ها عادتی داشتند که مثلاً هر جمعه اسبی را آماده می کردند و به دروازه شهر می رفتند و با سرود و دعا اعلام می کردند که ما منتظر امام زمان (عج) هستیم.

اسماعیل شفیعی سروستانی سپس گفت: سید حسن شجاعت - که او را در کتاب «تربیت پهلوانی» معرفی کرده ام - یکی از اهل فتوت در زمان ما بود. رزاز بود و برنج کوبی می کرد. درس خواند به نجف رفت و طلبه شد و به مقام اجتهاد رسید. سپس به ایران آمد و در برابر روس ها و انگلیس ها مقاومت کرد و معروف است که پشت همه دشمنان را به زمین زد و سرآمد اهل فتوت زمان خویش بود. در زمان قراردادهای گلستان و ترکمنچای در آن شرایط سخت که کالسکه چی روس همه مردم را آزار می داد، سید حسن شجاعت را صدا می کنند. نزدیک سفارت روسیه می نشیند تا کالسکه چی بیرون بیاید. دست می اندازد پشت کالسکه را می گیرد و اسبان نمی توانند حرکت کنند. پیاده می شود تا با شلاق و شمشیر سید حسن شجاعت را بزند اما او را زمین می زند و می گوید اگر از این به بعد مردم را آزار بدهی حساب تو با من خواهد بود. از آن به بعد کسی در سفارت روس جرئت نمی کند با مردم ایران بدرفتاری کند.

وی همچنین اظهار داشت: در دوران های بعدی فتوت در مشهدی های ما آغاز شد که به مشهدی های یا مشتی ها معروف شدند که امروز هم این اصطلاح را به کار می بریم. متأسفانه در زمان فتحعلی شاه قاجار رسم پهلوانی عوض شد و در نهایت اکبر خراسانی نقطه پایان رسم پهلوانی در ایران بود. ما در زمان خودمان مردانی را تجربه کردیم که مجاهد فی سبیل الله بودند و نام شان تا زمان ظهور حضرت ولیعصر (عج) در تاریخ می ماند. اگر روزی فرصت یافتم داستان ورزش پهلوانی و تربیت پهلوانی و داستان ورزش غرب را خواهم گفت تا نشان دهم فرهنگ پهلوانی چگونه تبدیل شد به چیزی که امروز می بینیم. ما امروز حافظ فرهنگ و سنت اسپارت های یونانی تحت عنوان اسپورت هستیم. اسپورت به معنای بازی و ملعبه است و در آن هیچ نشانی از جوانمردی نیست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی