غرب و آمادگی های پیش از ظهور

غرب و آمادگی های پیش از ظهور

شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۷
امتیاز این گزینه
(1 رای)

مترجم: امین میرزایی
یادداشت مترجم: کلمه Armageddon » یا آنگونه که در اصل مقاله‏ ای که خواهید خواند آمده است «هر مجدون‏» واژه‏ ای است اصلا یونانی که بنا به تعریف واژه نامه‏ های آمریکایی همچون فرهنگ «وبستر» به معنی نبرد نهایی حق و باطل در آخر الزمان است . همچنین این واژه نام شهری است در منطقه عمومی شام که بنا به آنچه در باب شانزدهم مکاشفات یوحنا، در عهد جدید آمده است، جنگی عظیم در آنجا رخ می‏ دهد و مرحله حاضر از زندگی بشر در آن زمان پایان می ‏یابد .

 

به عبارتی نبرد مذکور مقدمه تحولی بزرگ است که سرنوشت نهایی آدمی بر روی کره زمین به آن بستگی دارد . دکتر عبدالکریم زبیدی نویسنده مقاله‏ ای که ترجمه آن در پی خواهد آمد، در نوشته کوتاه خود به بررسی اعتقاد غربیان به این حادثه پرداخته و به طور خلاصه از رابطه این واقعه با حادثه عظیم ظهور مهدی آل محمد، صلوات الله علیهم اجمعین، پرده برداشته است . این مقاله گرچه در برخی موارد حاوی تحلیلی سطحی است، اما در عین حال نکات مهمی را در خود دارد که در شرایط سیاسی کنونی منطقه قابل اهمال نیست .

حادثه شریف ظهور، حادثه‏ ای بزرگ است و قدرت های بزرگ جهان، سیاست‏ خارجی خود را بر مبنای حوادثی که پیش از آن رخ می‏ دهد جهت داده و نقشه‏ های نظامی خود را به شکلی سامان داده‏ اند که آمادگی های لازم برای این حادثه در آن ملحوظ باشند . این در حالی است که مؤسسات دینی و رسانه‏ های این دولت ها نیز، مردم خود را برای پیشباز این حادثه آماده می‏ سازند .

این مؤسسات دینی به همراه رسانه‏ های دیداری و شنیداری این دولتها، از سالهای دهه هشتاد میلادی مردم خود را به ایمان جمعی به وقوع حادثه‏ ای بزرگ در سرزمین شام که به نبردی هسته‏ ای خواهد انجامید توجه داده‏ اند . این مؤسسات پیوسته مردم خود را به ایمان به این نکته فرا می‏ خوانند که بزودی لشکری از دشمنان مسیح که بدنه اصلی آن از میلیونها نظامی تشکیل یافته، از عراق حرکت می‏ کند و پس از گذشتن از رود فرات - که در آن زمان به خشکی گراییده است - به سوی قدس رهسپار می‏ شود . اما نیروهای مؤمن به مسیح راه این لشگر را سد کرده و همگی در «آرماگدون‏» با یکدیگر برخورد خواهند کرد و در این مکان است که درگیری اتفاق خواهد افتاد . صخره‏ ها ذوب می‏ شوند ... دیوارها بر زمین فرو می‏ غلتند ... پوست تن انسان ها در حالیکه ایستاده‏ اند ذوب شده و میلیون ها نفر از بین می‏ روند ... و این نبردی نهایی و هسته‏ ای است ... سپس مسیح برای بار دوم از جایگاه بلند خود بر زمین فرود می‏ آید ... و پس از چندی زمام رهبری جهان را در دست گرفته و صلح جهانی را برقرار می‏ کند ... او دولت صلح را بر زمین نو و زیر آسمانی تازه بنا می‏ کند ... و این مهم را از مرکز فرماندهی خود در قدس عملی می‏ سازد .

یک بررسی انجام گرفته از سوی مؤسسه «تلسن‏» که در اکتبر سال 1985 م . به نشر رسیده است; نشان می‏ دهد که در حال حاضر 61 میلیون آمریکایی در انتظار واقعه آرماگدون گوش خوابانده‏ اند و این در حالی است که ذکر مؤسسات دینی و ایستگاه های رادیو تلویزیونی که به این مهم پرداخته‏ اند; در این مجال کوتاه میسر نیست .

مؤسسات دینی آمریکایی این نکته را روشن ساخته‏ اند که سپاهی که از عراق به سوی قدس رهسپار خواهد شد، بنا به پیشگویی حرقیال (فصل 38 و 39) از نظامیانی از عراق، ایران، لیبی، سودان و قفقاز در جنوب روسیه تشکیل می‏ شوند . دانستن این موضوع ما را در تحلیل سیاست‏ خارجی دولت های آمریکایی و اروپایی درباره مردم کشورهای یاد شده مدد می‏ دهد . مدارس انجیلی در آمریکا بر پایه این تحلیل که واقعه آرماگدون تنها حادثه‏ ای است که بازگشت دوباره مسیح را به زمین ممکن می‏ سازد ... و این واقعه‏ ای بسیار نزدیک است‏ به تبلیغ این دیدگاه پرداخته‏ اند .

آرماگدونی که این عده از آن سخن می‏ گویند همان حادثه عظیمی است که پیش از ظهور مهدی، عجل‏ الله‏ تعالی‏ فرجه، رخ خواهد داد، همان حادثه بزرگی که ائمه ما، علیهم‏السلام، نام «قرقیسیا» را بر آن اطلاق کرده‏ اند . ائمه ما، علیهم‏السلام، از این نکته خبر داده‏ اند که میلیونها نظامی از آمریکا، اروپا، روسیه، ترکیه (1) ، مصر و دول مغرب عربی به اضافه سربازانی از سرزمین شام شامل کشورهای سوریه، اردن، لبنان، فلسطین و اسراییل همگی در ناحیه‏ ای در این محدوده تحت عنوان «قرقیسیا» با یکدیگر برخورد کرده و پس از حصول درگیری، این سفیانی است که در پس آنکه همگی را چونان کشتزاری درو شده در هم می‏ کوبد از صحنه نبرد پیروز بیرون می‏ آید . در صحیحه میسر از امام باقر، علیه‏السلام، نقل است که فرمود:

«ای میسر! از اینجا تا قرقیسیا چقدر راه است؟» عرض کردم: «همین نزدیکی ها در ساحل فرات قرار دارد .» پس فرمودند: «اما در این ناحیه واقعه‏ ای اتفاق خواهدافتاد که از زمانی که خداوند متعال آسمانها و زمین را آفریده بی‏ سابقه بوده، چنانکه تا وقتی آسمانها و زمین برپا هستند هم، واقعه‏ ای همچون آن اتفاق نخواهد افتاد ... سفره‏ ای است که درندگان زمین و پرندگان آسمان از آن سیر می‏ شوند .» (2)

امثال این روایات از امام صادق، علیه‏ السلام (3) ، و سایر ائمه نقل شده است .

حادثه «قرقیسیا» همان حادثه بزرگی است که پیش از ظهور حضرت حجة‏بن‏ الحسن‏ العسکری، علیه االسلام، رخ می‏ دهد و از آنجا که این حادثه به سفیانی ارتباط دارد و سفیانی از علایم حتمی ظهور امام زمان، علیه‏ السلام، است وقوع این‏ حادثه حتمی است، چه، امام مهدی پس از حادثه قرقیسیا با سفیانی در حال حاضر 61 میلیون آمریکایی در انتظار واقعه آرماگدون گوش خوابانده‏ اند و این در حالی است که ذکر مؤسسات دینی و ایستگاه های رادیو تلویزیونی که به این مهم پرداخته‏ اند; در این مجال کوتاه میسر نیست .

آرماگدونی که این عده از آن سخن می‏ گویند همان حادثه عظیمی است که پیش از ظهور مهدی، عجل‏ الله‏ تعالی‏ فرجه، رخ خواهد داد، همان حادثه بزرگی که ائمه ما، علیهم‏السلام، نام «قرقیسیا» را بر آن اطلاق کرده‏ اند .

در این مکان است که درگیری اتفاق خواهد افتاد . صخره‏ ها ذوب می‏ شوند ... دیوارها بر زمین فرو می‏ غلتند ...

برخورد خواهد کرد (و پس از شکست های سفیانی فرو رفتن سپاه او ما بین مکه و مدینه) برای دیدار با مسیح، علیه‏ السلام، رهسپار قدس خواهد شد .

(به هر تقدیر) زمان بسرعت می‏ گذرد و حوادث سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به همراه نشانه‏ های طبیعی همگی به نزدیک بودن این حادثه عظیم اشعار دارند و این در حالی است که ما نه خود و نه فرزندانمان را برای آن آماده نکرده‏ ایم . آماده ساختن نسل آینده از جوانان و مردان در سطوح مختلف روانی، عقلی و بدنی به منظور پیشباز از حادثه شریف ظهور قائم آل محمد، علیهم‏السلام، امری بی نهایت مهم است .

بی‏گمان ایمان یک نفر به یک قضیه و پافشاری و ایمان او به لزوم به کرسی نشاندن آن، عهده دار به کرسی نشستن آن قضیه خواهد بود و این نکته‏ ای است که همه روانشناسان به آن قائل هستند . اینک اگر یک نفر می‏ تواند آنچه را بر آن پا فشرده به کرسی تحقق بنشاند، در صورتی که مجموعه‏ ای از افراد گرد هم جمع شوند و توان فکری خود را در زمینه‏ ای خاص به کار گیرند و به لزوم تحقق قضیه‏ای معین ایمان داشته باشند، چه خواهد شد؟! روانشناسان در پاسخ می‏ گویند: اگر چنین مجموعه‏ ای از افراد تشکیل شود; بی تردید قادر خواهند بود در طبیعت و در آنچه پیرامون آنهاست اثر گذاشته و بستری مناسب برای تحقق آن قضیه فراهم آورند .

مؤسسات دینی انجیلی آمریکا و اروپا آنچه را روانشناسان گفته‏ اند در قضیه بازگشت دوباره مسیح به زمین پس از حادثه آرماگدون به کار بسته به این گفته قائل‏ اند که بی‏گمان امکان تحقق هر نوع پیشگویی در وهله نخست‏به ایمان مردم به آن و به پافشاری شان بر ضرورت به کرسی نشستن آن و همچین به شمار نفرات آن هاو شمار نفرات کسانی بستگی دارد که رهبری کاروان تبلیغاتی به راه افتاده برای تحقق بخشیدن به آن پیشگویی را بر عهده دارند .

(گذشته از مسیحیان) ما مسلمین هم با مساله بزرگی مواجه هستیم که پیامبر ما محمد، صلی‏الله علیه‏و آله، و اهل بیت آن حضرت، علیهم‏السلام، از آن به ما خبر داده‏ اند . این مساله پیشگویی صادقانه‏ ای است که پاک شدن زمین از انواع ستم ها و گرفتاری ها و بر پایی اسلام در ربع مسکون آن بدان بستگی دارد . پس سزاوار است که ما و فرزندانمان به خود آییم و ایمانمان را به ظهور قائم آل محمد عمق بیشتری بخشیده و پافشاری‏مان را بر لزوم تعجیل ظهور آن حضرت و نزدیک شدن وقوع آن ژرفا دهیم و چنانکه سزاوار است‏شمار کسانی را که به این مساله ایمان دارند و برای پیشباز این ظهور شریف و حوادث پیش از آن آمادگی دارند فزونی ببخشیم . نکات زیر پیشنهادهایی است‏برای وصول به این اهداف:

1 . اینکه تنها یکبار در سال و آن هم در جشن میلاد به حضرت حجت توجه می‏ شود; کافی نیست .

2 . تلاش در جهت فراهم آوردن برنامه‏ های هفتگی یا دو هفته یکبار شامل نشست ها و مصاحبه‏ ها درباره قضیه امام مهدی، علیه‏ السلام، ظهور شریف آن حضرت و آنچه پیش از آن رخ خواهد داد .

3 . دعوت از دانشمندان و صاحبان اندیشه برای نگارش مقالاتی پیرامون این قضیه در روزنامه‏ ها، مجلات و نشریات داخلی .

4 . استفاده از یک کانال فعال ماهواره‏ای برای برگزاری نشست ها و مصاحبه‏ ها روزانه و هفتگی به منظور ژرفا بخشیدن به ایمان نسل حاضر به ظهور قائم آل محمد و آماده ساختن آنهابرای پیشباز حادثه ظهور .

5 . بستن بیعت های دسته جمعی در دسته‏ های مختلف که طی آن مردم با امام و رهبر خود حجت‏ بن‏ الحسن، علیه‏ السلام، بر سر کمک به آن حضرت و پیوستن به اردوگاه ایشان، پس از آگاهی از ظهورشان بیعت می‏ کنند . این بیعت ها در مناسبتهای مختلف بسته می‏شود، همچون مناسبات ادای عمره و حج، ماه محرم، پانزدهم شعبان و سایر مناسبتهای مربوط به معصومین، علیهم‏السلام .

6 . بستن بیعت عمومی با حضرت حجت در همه مناطق شیعه نشین و تعیین یک روز بخصوص برای آن در سال، بطوری که این بیعت‏ با محتوایی یکسان و در ساعتی واحد ادا شود .

7 . تلاش به منظور فزونی بخشیدن به شمار مبلغان که نزدیک بودن ظهور حضرت حجت را تبلیغ کند و همچنین فزونی بخشیدن به شمار کسانی که به این مساله ایمان دارند همراه با جهت دادن توان فکری آنها در این راستا .

دیگران مجدانه به منظور ظهور مسیح تلاش می ‏کنند و من از این می ‏ترسم که زمان از ما پیشی بگیرد و ناگهان با آن حادثه عظیم روبرو شویم و نتوانیم کاری انجام دهیم و از کسانی باشیم که این فرموده خداوند متعال بر آنان منطبق است .

و لو تری اذا فزعوا فلا فوت، و اخذوا من مکان قریب × و قالوا امنا به انی لهم التناوش من مکان بعید . (4)

اگر بینی، آنگاه که سخت‏ بترسند و رهایی شان نباشد و از مکانی نزدیک گرفتارشان سازد . گویند: اینک به رسول ایمان آوردیم . اما از آن جای دور چسان به آن دست‏ یابند .

پی‏ نوشتها:

× . این مقاله از منبع زیر برگرفته شده است:

الفکر الجدید، مجلة فصیلة تغنی بالفکر و قضایا المسلم المعاصر، تصدر عن دار الاسلام للاراسات و النشر بر لندن، الحد المزدوج 15 - 16، السنه الخامسه، شوال 1417ه، شباط 1997 م .

1 . شایان ذکر است که در روایات از کشورهای درگیر در واقعه «قرقیسا» با عنوان «ترک‏» و «روم‏» تعبیر شده است که ظاهرا نویسنده با تطبیق روم بر کشورهای غربی، از آن با عنوان «امریکا» و «اروپا» یاد کرده است . م .

2 . ر . ک: الکلینی، محمد بن یعقوب الکافی، ج‏8، ص‏295، ح‏451; النعمانی، محمدبن ابراهیم، کتاب‏الغیبة، باب 14، ص‏267، ح‏36 . م .

3 . ر . ک: النعمانی، محمدبن ابراهیم، همان، ص‏278، ح‏63 . م .

4 . سوره سباء (34)، آیه 51 - 52 .

گزینه های مرتبط (بر اساس برچسب)

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی