پيشواي هشتم، امام علي بن موسي علیه السلام رضا؛ خشنود و راضي
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»امامان و ائمه»پيشواي هشتم، امام علي بن موسي علیه السلام رضا؛ خشنود و راضي

پيشواي هشتم، امام علي بن موسي علیه السلام رضا؛ خشنود و راضي

پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

بدون ترديد از سويي شناساندن حضرات معصومين علیهم السلام براي نسل نو بر مبلّغان و متوليان فرهنگ ديني امري شايسته و ضروري است، و از سويي ديگر نامها و القاب آن گراميان حكايت گر برخي از ويژگيهاي زيباي اخلاقي و اجتماعي آنان مي باشد...


«احمد بنابي نصر بزنطي» مي گويد: «محضر امام جواد علیه السلام عرض كردم: گروهي از مخالفين شما تصوّر مي كنند مأمون نام پدر شما را رضا گذارده است؛ به خاطر آنكه آن حضرت به ولايت عهدي مأمون راضي بود. حضرت فرمود: «كَذَبُوا وَ اللَّهِ وَ فَجَرُوا بَلِ اللَّهُ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى سَمَّاهُ بِالرِّضَا علیه السلام لِأَنَّهُ كَانَ رَضِيَ لِلَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ فِي سَمَائِهِ وَ رَضِيَ لِرَسُولِهِ وَ الْأَئِمَّةِ بَعْدَهُ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَيْهِمْ فِي أَرْضِه ؛ (1) به خدا قسم ايشان دروغ مي گويند و مرتكب فسق و فجور شده اند، خداوند متعال آن حضرت را «رضا» خواند؛ به خاطر آنكه حضرتش از خداوند متعال در آسمانش و از رسول و ائمّه علیه السلام بعد از رسول در زمين راضي و خشنود بود.»
راوي مي گويد: محضر مباركش عرضه داشتم: مگر تمام پدران شما علیه السلام از خدا و رسولش و ائمّه بعد از آن حضرت راضي و خشنود نبودند؟ حضرت فرمودند: آري. عرض كردم: پس چرا بين ايشان تنها پدر شما به رضا موسوم گرديد؟
فرمود: «لِأَنَّهُ رَضِيَ بِهِ الْمُخَالِفُونَ مِنْ أَعْدَائِهِ كَمَا رَضِيَ بِهِ الْمُوَافِقُونَ مِنْ أَوْلِيَائِهِ وَ لَمْ يَكُنْ ذَلِكَ لِأَحَدٍ مِنْ آبَائِهِ علیه السلام فَلِذَلِكَ سُمِّيَ مِنْ بَيْنِهِمُ الرِّضَا علیه السلام؛ (2) زيرا مخالفين و دشمنانش از او همانند موافقين و دوستانش خشنود بودند، در حالي كه اين امتياز براي هيچ يك از آباء گرامش علیه السلام نبود؛ براي همين از ميان همه، تنها آن حضرت به «رضا» موسوم گشت.
بنابراين هم خدا از او راضي بود، هم او به تقدير الهي خشنود بود و هم دوست و دشمن از آن گرامي راضي بودند، و امروزه بارگاه با عظمت حضرتش به وضوح اين مطلب را به اثبات مي رساند.

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی