رویکرد مسیحیت و غرب به معنویت و مهدویت
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»منجی‌گرایی»غرب و منجی‌گرایی»رویکرد مسیحیت و غرب به معنویت و مهدویت

رویکرد مسیحیت و غرب به معنویت و مهدویت

شنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۳۶
امتیاز این گزینه
(1 رای)

سید احمدرضا یگانی فرد
گویا غرب هم از راهی که رفته خودپشیمان شده وقصد بازگشت دارد و دراین بازگشت و رویکرد،معنویت و در راس آن منجی گرایی را به عنوان یک وسیله تنبیه، تذکر وتزکیه به کار گرفته است.


همان طور که می دانیم مساله مهدویت در بین تمامی ادیان، مذاهب و ملل و نحل به گونه ای مطرح گردیده و شاید تنها اعتقاد و باوری باشد که تمامی مذاهب و ادیان متفقا آن راباور دارند و هر یک با تلقی خاصی ازمنجی آخرالزمان نام شخص خاصی را ذکر می کنند; یهودیان معتقد به ظهور «ماشیح » هستند ، مسیحیان معتقد به بازگشت و رجعت «عیسی علیه السلام » هستند، زرتشتیان آمدن «سوشیانس » را انتظار می کشند وبوداییان چشم به راه بازگشت «بودای پنجم » هستند و حتی پیروان مذاهبی چون سیک، هندو برهما نیزمنجی خاصی در اعتقادات خوددارند. اما شاید در هیچ دینی به اندازه اسلام و آن هم در قرآن از آمدن منجی آخرالزمان و به اعتقاد مامسلمانان مهدی موعود علیه السلام صحبت به میان نیامده باشد. قرآن مهدویت وحکومت صالحان بر روی زمین را درآیات چندی مورد تاکید قرار داده ومی فرماید:

«ولقد کتبنا فی الزبور من بعدالذکران الارض یرثها عبادی الصالحون » (1)

«قال موسی لقومه استعینوابالله واصبروا ان الارض لله یورثها من یشاء من عباده والعاقبة للمتقین » (2)

«ونریدان نمن علی الذین استضعفوافی الارض ونجعلهم ائمة ونجعلهم الوارثین ] ونمکن لهم فی الارض ونری فرعون و هامان و جنودهما منهم ماکانوا یحذرون » (3)

«هوالذی ارسل رسوله بالهدی ودین الحق لیظهره علی الدین کله ولوکره المشرکون » (4)

«اذا جاء نصرالله والفتح ] ورایت الناس یدخلون فی دین الله افواجا] فسبح بحمد ربک و استغفره انه کان توابا» (5)

این آیات و تعداد بسیار زیادی ازآیات، روایات و احادیثی که در این مورد (ظهور حضرت مهدی صلی الله علیه وآله وسلم)در قرآن و کتب اسلامی وجود داردمساله ظهور منجی آخرالزمان را درادیان دیگر در مقایسه با اسلام حداقل در بین ما مسلمانان کمرنگ نموده است تا جایی که گاهی اوقات فراموش می کنیم که ادیان دیگر نیز به آن معتقدند. شاید چنین تصوری بیشتر از آنجا نشات گرفته باشد که ما خود را در مقابل دنیایی احساس می کنیم که آن را دنیای غرب می نامیم و غربیان عموما بیش از آنچه درمسائل معنوی و الهی پیشقدم باشنددر مسائل مادی پیشقدم بوده اند وحتی متاسفانه چهره ای کاملا مادی را از خود ارائه کرده اند که برای عده کثیری این تصور را به وجود آورده که معنویت هیچ جایگاهی در غرب ندارد.اما مساله این چنین هم که ازظواهر امر برمی آید، نیست و امروزما شاهد آن هستیم که در همین غرب سر تا پا مادی و غرق در مادیات وظواهر حیوانی زندگی، گرایش شدیدی نسبت به مسائل معنوی وحتی منجی گرایی آن هم با تبلیغات همه جانبه به چشم می خورد. گویاغرب هم از راهی که رفته خودپشیمان شده و قصد بازگشت دارد ودر این بازگشت و رویکرد، معنویت ودر راس آن منجی گرایی را به عنوان یک وسیله تنبیه، تذکر و تزکیه به کارگرفته است. غربیان چون پیش از ملل دیگر به تکنولوژی و علوم مادی ورفاهی که در سایه این علم وتکنولوژی به دست آمده دست یافته اندو در واقع دموکراسی غربی همه چیزرا برایشان به ارمغان آورده به جزمعنویات; این بار گام در وادی معنویات گذاشته و چاره دردهای غیرقابل درمان ناشی از گرایش به مادی را در آن می جویند. امروزه اگربر نشریات و بولتنهای مذهبی و حتی روزنامه های غربی نظری بیاندازیم شاهد این رویکرد غرب خواهیم بود،شاید باور این مساله دشوار باشد که امروزه حتی ادعیه خاصی از طرف کلیساهای مسیحی (کاتولیک ها) ودیگر فرق مسیحیت به شکل بروشورهایی چاپ و در مقیاس وسیع توزیع می شود که در واقع مردم را به یک عبادت و ادای ذکردسته جمعی فرا می خواند که هدف عمده آن تزکیه نفس و دعا برای بازگشت عیسی مسیح علیه السلام است.

امروزه شاهد آنیم که هر از چندی یکی از نشریات غربی خبری ازمکاشفه ای یا الهاماتی از طرف حضرت مریم علیها السلام، حضرت عیسی مسیح علیه السلام و حتی حضرت فاطمه علیها السلام و به قول غربیان [ و تجلی آنها در مکانهایی خاص نظیر محله مسیحی نشین دمشق ، «مجوکرویه » (6) یوگسلاوی و یا کوههای راکی آمریکا مطرح می سازند که گزارش واسناد آنها تماما موجود است. وان شاءالله به حضور خوانندگان عزیز ارائه خواهد شد.

اخیرا در یکی از انتشارات دینی «بنیاد رایله » (7) تحت عنوان «نامه آبی » (8) مقاله ای تحت عنوان «چراکسی ما رابه خود نمی آورد» چاپ شده است و پدر روحانی «گورک کوسیکی » (9) بیانات جالب توجهی ابراز داشته است که به چند جمله آن اشاره می کنیم تا نشاندهنده میزان توجه و رویکرد غرب باشد. وی می گوید:

زمانی که بازگشت شکوهمندعیسی مسیح علیه السلام به وقوع پیوندد عده بسیاری افسوس خواهندخورد.وی در جایی دیگر از سخنان خود می گوید: «خداوند بندگانش رامرتبا و به طرق مختلف مورد خطاب قرار می دهد. چرا ما گوشهای خود رابر روی صحبتهای خداوند بسته ایم؟قلبهای ما سفت و سخت شده است، ماباید به رحمت و بخشش خداوند وعیسی علیه السلام ایمان داشته باشیم و خودرا برای بازگشت او آماده کنیم;عیسی مسیح علیه السلام به زودی خواهدآمد، ما باید برای ظهور حضرت مسیح دعا کرده و نماز به پا داریم،بشر بدون بازگشت عیسی به صلح وآرامش دست نخواهد یافت.»

آری، جای بسی امیدواری وخرسندی است که قیامی عمومی وفراخوانی معنوی و الهی در کار است تا تمام جهانیان را متوجه این امربزرگ - که همان مساله آخرالزمان ومنجی الهی است - نماید; این رخدادهانشان می دهد که اکثریت جهانیان براین باورند که دیگر از دست نیروهای بشری برای نجات جهان کاری ساخته نیست و تنها ازبین برنده جنگ، جهل، دشمنی و فساد یک رهبرالهی است که با آمدن خود نوید دیرین الهی را که همان حکومت صالحان ومستضعفان بر زمین است تحقق می بخشد.

در این راستا بخش خارجی موعود نیز بر آنست تا از این پس تحت عنوان رویکرد غرب و مسیحیت به معنویت و مهدویت منعکس کننده بخشی از تبلیغات و رخدادهای دنیای غرب باشد.

گردانندگان موعود بسیارخرسندخواهند شد تا خوانندگانی که دراین زمینه ها اطلاعات و آگاهیهایی دارندما را یاری کرده و گزارشها واطلاعات هر چه بیشتری درباره مساله مذکور را برای استفاده و چاپ به دفتر مجله ارسال نمایند.

پی نوشتها:
1. سوره انبیا(21)، آیه 105.
2. سوره اعراف(7)، آیه 128.
3. سوره قصص(28)، آیه 5.
4. سوره توبه(9)، آیه 33; سوره صف(61)،آیه 9.
5. سوره نصر(110)، آیات 3-1
6. قیام و انقلاب مهدی علیه السلام از دیدگاه فلسفه تاریخ; مطهری، مرتضی، ص 6.
7.Medjugrje
8. The Riehle Foundation
9. Bluelgtter
10. Feorgr Kosicki
11. Blue letter; the riehle foundation;July 1994. PP.2,3.
12. The secret of happiness; love , peace,Joy and freedom; peace of christ centerPP.76.
13. Rosary for childern, florida centerfor peace, miami, florida

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی