اسراری از نقش مبلّغ سعودی در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»اسراری از نقش مبلّغ سعودی در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر

اسراری از نقش مبلّغ سعودی در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر

دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۱۷
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

یک روزنامه آمریکایی با قراردادن شواهد کنار یکدیگر استدلال کرد که مبلغ سعودی در یکی از مساجد آمریکا به احتمال خیلی زیاد در پرونده حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به طور غیرمستقیم نقش داشته است.به گزارش موعود ، در فوریه 2004، بازرسان آمریکایی فردی به نام «فهد الثمیری» یک مقام کنسولی عربستان در لس‌آنجلس را مورد بازجویی قرار دادند، زیرا بر این باور بودند که ممکن است این فرد آن‌ها را به پاسخ‌هایی درباره اسرار مربوط به حملات 11 سپتامبر 2001 برساند.

الثمیری همچنین مبلغ مسجدی بود که دو هواپیماربای حملات 11 سپتامبر به آنجا رفته بودند. علیرغم بازجویی‌هایی که صورت گرفت، الثمیری هرگونه ارتباط با هواپیماربایان را انکار کرد.

با اینحال، اطلاعات مربوط به تماس‌های‌ تلفنی این مبلغ مسجد لس‌آنجلس با اظهاراتش در تضاد بود ولی وقتی پیشینه تماس‌های تلفنی‌اش به او ارائه شد، ضمن انکار آن گفت که برخی تلاش دارند اعتبار او را لکه‌دار کنند.

آن زمان بازرسان آمریکایی گزارشی را تهیه کردند و به مافوق‌های خود گفتند که معتقدند که الثمیری احتمالاً دروغ می‌گوید، اما شواهدی یافت نشد که نشان دهد الثمیری یا دیگر مقامات رسمی سعودی به توطئه حمله 11 سپتامبر کمک کرده باشند.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز سپس با اشاره به این مقدمه ادامه داد، اکنون تقریباً 15 سال از حملات نیویورک و واشنگتن گذشته است و مسئله ارتباط سعودی‌ها با حملات 11 سپتامبر مطرح شده است و تقاضاها برای انتشار بخش محرمانه‌ تحقیقات 2002 کنگره درباره این حملات افزایش یافته است و این بخش که به «28 صفحه» معروف است، احتمالاً به نقش سعودی‌ها در این حملات اشاره کرده است.

طبق این گزارش، مقامات آمریکایی که این 28 صفحه را مطالعه کرده‌اند، می‌گویند که سوالات بی‌پاسخ درباره الثمیری و دو هواپیماربا همچنان جالب توجه است. اگر به اعتقاد برخی، دولت عربستان در حملات 11 سپتامبر نقش داشته است، به احتمال خیلی زیاد این نقش از طریق الثمیری بوده است.

«جان برنان» رئیس آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) اخیرا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «العربیه» تصریح کرد که گرچه از انتشار اسناد «28 صفحه» حمایت می‌کند، اما افراد نباید این اسناد را به عنوان شواهدی مبنی بر همدستی سعودی‌ها در حملات 11 سپتامبر در نظر بگیرند.

به گفته وی نتایج تحقیقات آمریکا درباره حملات 11 سپتامبر حاکی از آن است که این حملات توسط القاعده و «بن لادن» سرکرده وقت القاعده و افرادی از خانواده او انجام شده است.

نیویورک‌تایمز نوشت، معما از آنجایی آغاز می‌شود که در 15 ژانویه 2000، دو فرد سعودی وارد فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس می‌شوند. حدود یک سال و نیم بعد، این دو نفر در میان هواپیماربایانی بودند که پرواز 77 خطوط هوایی آمریکا را به ساختمان پنتاگون کوبیدند.

طبق این گزارش، این دو نفر به جز داشتن تفکرات افراطی، هیچ مشخصه مناسب دیگری برای انجام حمله در آمریکا را نداشتند. آن‌ها نه زبان انگلیسی می‌دانستند و نه زندگی روزمره در آمریکا را تجربه کرده بودند.

بعد از حمله 11 سپتامبر، بازرسان موفق نشدند شواهدی پیدا کنند که نشان دهد دو هواپیماربای سعودی در اولین دو هفته‌ای که در آمریکا بودند، در کدام منطقه اقامت داشتند و چگونه این دوران را گذرانده‌اند. برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها در مسجد ملک فهد در منطقه «کالور سیتی» به عبادت می‌پرداختند. این مسجد همان محلی بود که الثمیری مبلغ آن بود و احتمال می‌رود که این دو نفر در آپارتمانی در آن نزدیکی که در اجاره مسجد بود، مستقر شده بودند.

یک سند 2012 اف‌بی‌آی نشان می‌دهد که الثمیری خیلی فوری فردی را منصوب کرده بود تا از دو هواپیما ربا به نام‌های «الحزمی» و «المظهر» در حین اقامت در حومه لس‌آنجلس، مراقبت کنند و آن‌ها را تحت حفاظت داشته باشد.

طبق این گزارش، این دو هواپیماربا در رستورانی در نزدیکی مسجد ملک فهد غذا خورده بودند و همچنین با «عمر البیومی» روبرو شده بودند. البیومی فردی سعودی است که در لیست حقوق‌بگیران دولت عربستان بود و وظیفه او تحت نظر داشتن مخالفان دولت عربستان در کالیفرنیا بوده است.

با اینحال، بیومی به اف‌بی‌آی گفته بود که این دیدار کاملاً تصادفی بوده است. اما دفتر تحقیقات فدرال (اف بی آی) معتقد است که البیومی درست قبل از دیدار با هواپیماربایان در رستوران مذکور، با الثمیری در مسجد ملک فهد دیدار داشته و بازرسان احتمال می‌دهند که ممکن است الثمیری این دیدار را ترتیب داده باشد.

طبق این گزارش، در آن زمان الثمیری بخشی از شبکه نمایندگان وزارت امور اسلامی عربستان بود که وظیفه تأمین بودجه ساخت مساجد، آموزش روحانیون و جذب افراد به وهابیت را برعهده داشت.

بازجویی‌های بازرسان آمریکایی در سال 2004 از الثمیری نشان می‌دهد که ظاهراً این مبلغ مسجد سعودی‌ها درباره ارتباطاتی که با بیومی داشته است، دروغ گفته است. او هرگونه ارتباط با بیومی را رد کرده، این در حالی است که اطلاعات مربوط به تماس‌های تلفنی‌اش نشان می‌دهد که ظرف دو سال 21 تماس تلفنی با یکدیگر داشته‌اند.

نیویورک‌تایمز نوشت، بیومی که در آن زمان 42 سال داشت، به دو هواپیماربای سعودی کمک کرده بود تا در «سن دیگو» اسکان داشته باشند. این دو نفر در ساختمان آپارتمانی که خودش زندگی می‌کرد، اسکان داشتند. البیومی قرارداد اجاره را امضا کرد و مبلغ سپرده امنیتی و اجاره ماه اول آنها را پرداخت کرد.

«ریچارد لمبرت» یکی از مقامات سابق اف بی آی در سن دیگو اعلام کرده است که بعید می‌داند که کمک به این دو هواپیماربا کاملاً‌به صورت تصادفی بوده باشد.

وی در اینباره توضیح داد: «مجبورم که به این مسئله باور داشته باشم که اقداماتی برای محافظت و تغذیه این افراد بعد از ورود (به آمریکا) ترتیب داده شده بود. آن‌ها چندان حرفه‌ای نبودند. آنها نمی‌توانستند به زبان انگلیسی صحبت کنند. آن‌ها برای اسکان و آمادگی‌های لازم به کمک نیاز داشتند».

طبق گزارش نیویورک‌تایمز، ارتباط میان الثمیری و بیومی مسئله‌ای است که بازرسان بسیار به آن مظنون هستند و به صورت اسرارآمیز باقی مانده است.

سنا آمریکا ماه گذشته میلادی، به اتفاق آراء لایحه‌ای را به تصویب درآورد که پیگرد دولت عربستان برای هرگونه نقش در حملات تروریستی را ساده‌تر می‌کرد و مجلس نمایندگان آمریکا نیز احتمالاً هفته آینده، لایحه مشابهی را به تصویب درآورد.

طبق این گزارش، در بیانیه‌ای در ماه آوریل، «توماس اس کان» و «لی همیلتون»، رؤسای مشترک کمیسیون 11 سپتامبر، تأکید کردند که تمامی مسائل مربوط به نقش احتمالی عربستان در حمله 11 سپتامبر را جدی می‌گیرند و در نتیجه آن اسناد 28 صفحه تهیه شد.

این دو نفر اعلام کردند، در حالیکه کمیسیون 11 سپتامبر هیچ شواهدی مبنی بر کمک الثمیری به هواپیماربایان پیدا نکردند، اما الثمیری همچنان «فردی است که در این پرونده بسیار مورد توجه است».

گزارش نهایی این کمیسیون اعلام کرد: «ما هیچ شواهدی پیدا نکردیم که نشان دهد دولت عربستان بعنوان یک نهاد یا یک مقام رسمی عربستان شخصاً بودجه القاعده را تأمین کرده است»

اما امروز، برخی کارکنان و اعضای کمیسیون اشاره کرده‌اند که لحن این گزارش احتمال کمک مقامات پایین‌رتبه‌تر سعودی به هواپیماربایان را رد نکرده و ضمنا در زمان نوشتن گزارش آن‌ها تحت فشار زمان قرار داشته‌اند.

طبق این گزارش، روادید الثمیری در سال 2003، لغو شد زیرا مقامات آمریکایی معتقد بودند که او یک مبلغ افراطی است. وقتی قصد داشت از سفری که به عربستان داشت به لس‌آنجلس بازگردد، به مدت دو روز بازداشت و به عربستان بازگردانده شد. با اینحال آن شب در سال 2004 به بازجویان گفته بود که هرگز آگاهانه به تروریست‌ها کمک نکرده است.

دو بازپرس کمیسیون 11 سپتامبر که الثمیری را مورد بازجویی قرار دادند، در گزارش خود از این بازجویی اعلام کردند: «او گفته است که همیشه و به ویژه از 11 سپتامبر (2001) پیام صلح را هم در آمریکا و هم در عربستان رواج می‌داده است. او گفت که خواستار همکاری با آمریکا و دولت عربستان است زیرا تروریسم به همه آسیب وارد می‌کند».

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی