هشدار پایگاه آمریکایی به ریاض درباره یمن
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»هشدار پایگاه آمریکایی به ریاض درباره یمن

هشدار پایگاه آمریکایی به ریاض درباره یمن

شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۹
امتیاز این گزینه
(1 رای)

پایگاه آمریکایی با اشاره به اظهارات اخیر دبیرکل سازمان ملل درباره تهدید عربستان نوشت: تلاش‌های ریاض برای جلوگیری از انتقاد از این کشور به دلیل حمله به یمن اثر معکوس دارد.


به گزارش  موعود ، در ادامه واکنش‌ها به اظهارات اخیر دبیرکل سازمان ملل درباره فشار عربستان سعودی بر این نهاد برای خارج کردن آن از لیست سیاه کشورهای ناقض کننده حقوق کودکان، یک پایگاه آمریکایی به این موضوع پرداخت.

روز جمعه (دیروز) بان‌کی‌مون در اظهاراتی بی‌سابقه به دفاع از تصمیم جنجالی خود برای حذف نام عربستان از فهرست ناقضان حقوق کودکان پرداخت و دلیل این اقدام را فشارهای خارجی و عدم حمایت شورای امنیت از خود اعلام کرد.

دبیر کل سازمان ملل با «دشوار» خواندن این تصمیم افزود: «اعمال فشار ناروای کشورها، غیرقابل قبول است... ما گلایه‌های مطرح شده را بررسی می‌کنیم، اما محتوای گزارش تغییر نخواهد کرد»(جزئیات بیشتر).

حالا «آنتی وار» در مطلبی تاکید می‌کند که : «تلاش‌های عربستان برای مانع شدن از انتقادات از این کشور به خاطر جنگ یمن، احتمالا اثر معکوس می‌دهد».

این پایگاه ادامه داد: «با گذشت 15 ماه از جنگ در یمن که تعداد بسیار زیادی از تلفات غیرنظامی برجا گذاشته، عربستان سعودی  روش و مسیری بی سابقه را در جنگ یمن انتخاب کرده است. برای دیپلمات‌های سعودی تهدید و اجبار دیگران برای بی تقصیر نشان دادن خودشان، کار بسیار سختی بوده است».

در ادامه مطلب آنتی وار می‌خوانیم: «حداقل روی کاغد کار آنها موثر واقع شده وقتی آنها مجمع عمومی سازمان ملل را مجبور کردند درخواست‌ها برای تحقیق درباره تلفات غیرنظامی جنگ یمن را کنار گذاشته و علی رغم کشتن همه کودکانی که آنها کشتند، اخیرا هم شورای امنیت سازمان ملل آنها را از لیست سیاه کشورهای درگیر در کشتن کودکان خارج کرد».

پایگاه آمریکایی البته می‌نویسد: «به نظر می‌رسد سطوح بی‌سابقه‌ای از اقداماتی که سعودی‌ها مایلند برای جلوگیری کردن از انتقادات انجام دهند، در حال نشان دادن اثر معکوس است».

این پایگاه با اشاره به اظهارات بان کی مون درباره تهدید عربستان سعودی به قطع کمکهای مالی به سازمان ملل تاکید می‌کند: «اظهارات آقای بان همانند گزارش اولیه سازمان ملل (درباره نقش آنها در حملات به کودکان یمن) توجهات را به خود جلب کرد و دور تازه محکوم کردن‌های گروه‌های حقوق بشری را به دنبال داشت و بسیاری ابراز نگرانی می‌کنند که موفقیت سعودی‌ها در زورگویی برای خارج کردنشان از لیست بدان معنا است که دیگر کشورها هم همین کار را در آینده خواهند کرد».

در پایان این گزارش آمده است: «وضعیت انزوای نسبی یمن و عدم حضور رسانه‌های واقعی در آنجا، بدان معنا بوده است که سعودی‌ها قادر بوده‌اند جنایات جنگی‌شان را دور از چشم دیگران قرار دهند اما با اقدام زشت و سختگیرانه شدید ضد انتقاد نادر علنی (گزارش اخیر سازمان ملل و اظهارات بان کی مون درباره تهدید ریاض برای قطع کمک مالی)، آنها در معرض توجهات واقعی در قبال اقداماتشان در قبال یمن قرار گرفتند که بسیار برای آنها فاجعه‌بارتر به نظر می‌رسد».

انتهای پیام/654
منبع: فارس

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی