وسیلۀ نجات و رستگاری

وسیلۀ نجات و رستگاری

يكشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۴۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

آمدن منتظر موعود، آرزوی تمام دردمندان و ستمدیدگان تاریخ با هر آیین و مذهبی است. همگان دریافته‌اند که در آینده، منجی جهانی ظهور خواهد کرد و در آینده، جهان روزی را خواهد داشت که در آن، جامعه بشری پر از عدل و داد شود. رهبر چنین جامعه‌ای منجی جهان بشری و به لسان روایات «مهدی موعود» است؛ همو که تمامی انبیاء و اوصیاء مژدهٔ آمدنش را بشارت داده‌اند و شیفتگان راه حق و حقیقت در انتظار وصال او هستند.او می‌آید تا اسلام عزیز را بر تمام گیتی گسترش دهد و حکومت جهانی تشکیل دهد تا به خواست خداوند اسلام بر همه ادیان غالب شود.

در این مقاله برخی آموزه‌های دینی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در پرتو آیات قرآن کریم به موضوع «امام مهدی (علیه السلام)» می‌پردازیم.

پرتو اوّل: وسیلهٔ نجات و رستگاری

قرآن کریم شرط نجات و فلاح انسان را گرفتن دستگیرهٔ الهی و تمسّک بر عروةالوثقی می‌داند.

گویی انسان در چاه طبیعت، ریسمانی لازم دارد، تا از زندان ظلمت و هلاکت آزاد شود.

کفر ورزیدن به طاغوت‌ها و طغیانگران جهان و ایمان به خدا، چنگ زدن به عروةالوثقای الهی است که تنها راهکار رهایی از ظلمت محسوب می‌شود. ظلمت کفر، ظلمت ظلم، ظلمت فقر، ظلمت جهل، ظلمت بیماری‌های جسمی و روحی، بیماری‌های اخلاقی و اجتماعی، همه مولود سلطه طاغوت‌ها بر زندگی انسان است و طاغوت هرکسی است که در برابر قوانین خدا سرکشی کند.

عروةالوثقای الهی در هرروز و روزگاری وجود دارد که گرفتن آن و یاری گرفتن از آن شرط رهایی از زندان ظلمت‌ها است. بر اساس مبانی فکری اهل‌بیتعلیهم السلام) قرآن و اهل‌بیت عروةالوثقای رهایی انسان‌اند. هم قرآن دستگیرهٔ استوار الهی و حبل الله معرفی شده،‌ هم اهل‌بیت رسول خدا (صلی الله علیه و آله)؛ این دو جاودانه‌اند، باهم پیوسته‌اند،‌ مکمّل و مفسّر یکدیگرند، اندیشه برتر،‌ قانون برتر و رهبری برتر را در دیدرس انسان قرار می‌دهند.

رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) فرموده است: «مَنْ أَحَبَّ أَنْ یَرْکَبَ سَفِینَةَ النَّجَاةِ وَ یَسْتَمْسِکَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَی وَ یَعْتَصِمَ به حبل اللَّهِ الْمَتِینِ فَلْیُوَالِ عَلِیّاً بَعْدِی وَ لْیُعَادِ عَدُوَّهُ وَ لْیَأْتَمَّ بِالْهُدَاةِ مِنْ وُلْدِهِ؛[1] هر کس دوست دارد بر کشتی نجات بنشیند، و عروةالوثقا را بگیرد و بر دستگیرهٔ استوار الهی چنگ زند، باید بعد از من علي (علیه السلام) را به رهبری برگزیند و دشمن او را دشمن بدارد و به امامان هدایت‌گر از فرزندان او اقتدا کند.»
پی‌نوشت:
[1]. عيون اخبار الرضا(علیه السلام) ، محمد بن علی بن بابویه، نشر جهان، تهران، 1378ش، ج‏، ص292.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره 178

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی