حکمت بلاها و گرفتاريهاي زندگي به روايت آيت الله بهجت
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»حکمت بلاها و گرفتاريهاي زندگي به روايت آيت الله بهجت

حکمت بلاها و گرفتاريهاي زندگي به روايت آيت الله بهجت

يكشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۳۲
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

مرحوم آيت الله بهجت مي گفت :خداوند بلاها را بدون حکمت و مصلحت نمي فرستد بلکه براي رفع آنها دعا لازم، و تضرع به درگاهش مطلوب است.


آيت الله بهجت(ره) در خصوص حکمت بلاها و گرفتاري هاي غير قابل پيش بيني در زندگي فرموده است:

خداوند بلاها را بدون حکمت، ملاک و مصلحت نمي فرستد، بلکه براي دعا و تضرع ما مي فرستد بنابراين براي رفع آنها دعا لازم، و تضريع به درگاهش مطلوب است .»فَلَوْلا إِذْ جَاءهُمْ بَأْسُنَا تَضَرّعُواْ؛ پس چرا هنگامى که عذاب ما به آنان رسيد تضرع نکردند«.

هر کسي کاسه اي از ابتلائات دارد که مطابق وجود و استعداد او است و کاسه هاي اشخاص از بلايا پر شده است ولي خدا که همه را دوست دارد آيا در برابر طوفان هاي حوادث، ما را در وسط کشتي رها کرده است و يا همواره به فكر ماست؟!

در توصيه هاي رسول اکرم)ص (به ابوذر آمده است :» خدا همه چيز را در همه وقت ميبيند و هيچ چيز از او پوشيده نيست « از اين رو درست است که بعضي از افراد در ماديات و ثروت از تو بالاتر هستند اما آيا عمر او، صحت او، توسعه او از لحاظ اولاد و ... از تو بيشتر است يا اينکه تو در اين امور و ديگر نعمتهاي ظاهري و باطني از او برتري؟!

پس به طور کلي بايد همه چيز را نگاه کرد، خداوند عليم و حکيم همه بلاها را با عدل و ترازوي مساوات تقسيم کرده است .»المصائب بالسوّيه مقسومة بين البريّه«.

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی