اهمیت پشتکار و صبر/ مسلمانانی که در ردیف کفار قرار می‌گیرند
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»اهمیت پشتکار و صبر/ مسلمانانی که در ردیف کفار قرار می‌گیرند

اهمیت پشتکار و صبر/ مسلمانانی که در ردیف کفار قرار می‌گیرند

يكشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

 

حجت‌الاسلام قرائتی در یکی از درس‌های قرآن خود با اشاره به تفاوت‌های مؤمن و فاسق و همچنین اهمیت پشتکار و صبر در گزینش مدیران، مطالبی را درباره مسلمانانی که در زمره کفار قرار می‌گیرند، بیان کرده‌اند.

 

 

در ادامه، بیست و ششمین شماره با موضوع «گزینش و عزل و نصب» که در 21 اسفندماه سال 1361 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان می‌شود.

جایگاه تبعیض و تفاوت در اسلام

نکته 1)
در اسلام تبعیض حرام است ولی تفاوت درست و جایز است. خدا می‌فرماید: «أَ فَمَنْ کانَ مُؤْمِناً کَمَنْ کانَ فاسِقاً لا یَسْتَوُونَ» (سجده/18) آیا می‌خواهید مؤمن و فاسق یک جور باشند؟ این امکان ندارد.

نکته 2)
قرآن می‌فرماید: «وَ ما یَسْتَوِی الْأَعْمی وَ الْبَصیرُ» (فاطر/19) و کسی که بصیرت دارد با آن که ندارد یک جور است؟ «أَمْ حَسِبَ الَّذینَ اجْتَرَحُوا السَّیِّئاتِ أَنْ نَجْعَلَهُمْ کَالَّذینَ آمَنُوا» (جاثیه/21) آیا کسی که به دنبال گناه رفته فکر می‌کند که ما او را مثل مؤمن قرار می‌دهیم؟ جایگاه مؤمن با فاسق فرق می‌کند.

مقام بر اساس صبر و پشتکار باشد نه ریاست‌طلبی

نکته 3)
قرآن می‌فرماید: «وَ جَعَلْنا مِنْهُمْ أَئِمَّه یَهْدُونَ بِأَمْرِنا لَمَّا صَبَرُوا» (سجده/24) یعنی این‌ها چون پشتکار داشتند و صبر کردند خدا آنها را به آن مقام بالا رساند.

نکته 4) در جایی دیگر از قرآن داریم آمده: «وَ لَمَّا بَلَغَ أَشُدَّهُ وَ اسْتَوی آتَیْناهُ حُکْماً وَ عِلْماً» (قصص/14) وقتی به آن درجه رشد رسیدند خدا مقام حکمت به او داد.

نکته 5) «لِیَمیزَ اللَّهُ الْخَبیثَ مِنَ الطَّیِّب» (انفال/37) در گزینش باید خبیث و طیب از هم جدا شوند.

مسلمانانی که در ردیف کفار قرار می‌گیرند

نکته 6)
کسی که عیب چیزی را بگوید یا به قصد دو به هم زدن کاری انجام دهد از کفار است حتی اگر آن فرد مسلمان باشد «وَ السَّاعِی فِی الْفِتْنَه» (من لا یحضره الفقیه، ج 4، ص 356)

نکته 7) دو ملائکه کارهای ما را زیرنظر می‌گیرند «وَ رُسُلُنا لَدَیْهِمْ یَکْتُبُونَ» (زخرف/80) ملائکه را قرار دادیم تا لب‌تان را تکان دادید آن‌ها یادداشت کنند «ما یَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلاَّ لَدَیْهِ رَقیبٌ عَتیدٌ» (ق/18) هر حرفی که می‌زنید ملائکه ما ضبط می‌کنند. «نَکتُبُ ما قَدَمُوا وَ آثارَهُم» (یس/12)

نکته 8) حدیث داریم که اگر کسی گفت: ببخشید، عذر او را بپذیرید. امام زین العابدین(ع) فرمودند: خدایا ببخش مرا اگر کسی عذری پهلوی من آورد و قبول نکردم (چون این گناه است).

متن کامل این برنامه را از اینجا ببینید.

____

فارس

نظر قرآن درباره مواد درسی/ علم مفید و مضر از نظر امام کاظم(ع)/20

خدا انقلابی‌ها را هم امتحان می‌کند/ انواع امتحانات/21

تفاوت دنیا و آخرت از دیدگاه مؤمن/چگونه بفهمیم آدم خوبی هستیم؟/22

روایت قرآن از ترسوها و شجاع‌ها/ بزرگداشت کسانی که زیر بار تهدید نمی‌روند/23

شیوه فریب مسلمانان/ گناه افرادی که مضاعف محاسبه می‌شود/24

راهکار قرآن برای از بین بردن باطل/ اسبی که خدا به آن قسم می‌خورد/25

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی