راهکار قرآن برای از بین بردن باطل/ اسبی که خدا به آن قسم می‌خورد
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»راهکار قرآن برای از بین بردن باطل/ اسبی که خدا به آن قسم می‌خورد

راهکار قرآن برای از بین بردن باطل/ اسبی که خدا به آن قسم می‌خورد

پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۳۰
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

«وَ الْعادِیاتِ ضَبْحاً»؛ خداوند به نفس‌های اسب‌های جبهه قسم می‌خورد. ارزش بسیار رزمندگان در این آیه مطرح می‌شود تا جایی که خدا به اسبی که یک رزمنده سوار شده است و در حال دویدن است، سوگند یاد می‌کند.

 

در ادامه، بیست و پنجمین شماره با موضوع «برتری مجاهدان» که در 28 اسفندماه سال 1361 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان می‌شود.

سوره‌ای که پیامبر(ص) برای نخستین بار برای مردم در نماز تلاوت کرد

نکته1)
پیغمبر(ص) اولین بار سوره مبارکه «عادیات» را بدون آگاهی مردم در نماز صبح خواند. این سوره پس از پیروزی امام علی(ع) در یکی از جنگ‌ها بر پیامبر(ص) نازل شد.

سوگندهایی که در قرآن آمده است

نکته 2)
در قرآن حدود 40 سوگند داریم که طبق گفته‌ تنتابی در تفسیر، 20 سوگند مربوط به آسمان‌هاست همچون «وَ الشَّمْس»(شمس/1) قسم به خورشید، «وَ الْقَمَرِ»(شمس/2) قسم به ماه «وَ النَّجْمِ»(نجم/1) قسم به ستاره و 20 سوگند هم مربوط به زمین است.

نکته 3) قرآن می‌فرماید: «وَ الْعادِیاتِ ضَبْحاً»؛ خداوند به نفس‌های اسب‌های جبهه قسم می‌خورد. ارزش بسیار رزمندگان در این آیه مطرح می‌شود تا جایی که خدا به اسبی که یک رزمنده سوار شده است و در حال دویدن است، سوگند یاد می‌کند.

مؤمنان پیروز میدان هستند

نکته 4)
«فَالْمُغیراتِ صُبْحاً»(عادیات/3) قسم به آن اسب‌هایی که سحر حمله می‌کنند. خدا به حیوان‌هایی که در جبهه هستند، قسم می‌خورد پس ببینید جایگاه رزمندگان در نزد خدا چگونه است.

نکته 5) قرآن می‌فرماید: «وَعَدَ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ لَیَسْتَخْلِفَنَّهُمْ فِی الْأَرْضِ»(نور/55) خدا وعده داده است که مؤمنین را پیروز کند. «لَنْ یُخْلِفَ اللَّهُ وَعْدَهُ»(حج/47) خدا وعده داده است و خلف وعده نمی‌کند.

باطل چگونه از بین می‌رود؟

نکته 6)
خدا می‌فرماید: «بَلْ نَقْذِفُ بِالْحَقِّ عَلَى الْباطِلِ فَیَدْمَغُهُ»(انبیاء/18) «جاءَ الْحَقُّ وَ زَهَقَ الْباطِلُ إِنَّ الْباطِلَ کانَ زَهُوقاً»(اسراء/81) حق می‌آید و باطل نابود می‌شود؛ پس باطل خود به خود از بین نمی‌رود بلکه هواداران حق باید حق را بردارند و در سر باطل بکوبند.

نکته 7) «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ»(ذاریات/56) حدیث داریم تمام خیرها یک سمت و رفتن به جبهه و جهاد هم در سمت دیگر است بنابراین جهاد بهترین عبادت است.

متن کامل این برنامه را از اینجا ببینید.

____

فارس

نظر قرآن درباره مواد درسی/ علم مفید و مضر از نظر امام کاظم(ع)/20

خدا انقلابی‌ها را هم امتحان می‌کند/ انواع امتحانات/21

تفاوت دنیا و آخرت از دیدگاه مؤمن/چگونه بفهمیم آدم خوبی هستیم؟/22

روایت قرآن از ترسوها و شجاع‌ها/ بزرگداشت کسانی که زیر بار تهدید نمی‌روند/23

شیوه فریب مسلمانان/ گناه افرادی که مضاعف محاسبه می‌شود/24

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی