روایت قرآن از ترسوها و شجاع‌ها/ بزرگداشت کسانی که زیر بار تهدید نمی‌روند
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»روایت قرآن از ترسوها و شجاع‌ها/ بزرگداشت کسانی که زیر بار تهدید نمی‌روند

روایت قرآن از ترسوها و شجاع‌ها/ بزرگداشت کسانی که زیر بار تهدید نمی‌روند

جمعه ۰۲ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۰۴:۰۵
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

خداوند منطقی را که از تهدید نترسد، ستایش کرده و در قرآن از پیامبرانی که برای رضای حق، خود را به خطر انداختند به نیکی یاد می‌کند اما افرادی را که به زندگی دنیوی دل خوش کرده‌اند را مورد مذمت قرار داده است.

 

در ادامه، بیست و سومین شماره با موضوع «سخنان امام حسین(ع)» که در هشتم مهرماه سال 1360 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان خبرگزاری فارس می‌شود.

کسانی که برای رضای خدا به استقبال خطر رفتند

نکته 1)
وقتی به حضرت ابراهیم(ع) گفتند که می‌خواهیم تو را بسوزانیم آماده شد و برای رضای خدا به استقبال خطر رفت. فرعون نیز برای تخریب حضرت موسی(ع) ساحرانی را آورد اما ساحران به موسی(ع) ایمان آوردند و گفتند: «فَاقْضِ ما أَنْتَ قاضٍ إِنَّما تَقْضی‏ هذِهِ الْحَیاةَ الدُّنْیا»(طه/72) (ای فرعون) هر زوری می‌توانی بزن. قرآن منطقی را که از تهدید نترسد، ستایش می‌کند.

نکته 2) قرآن از یوسف تعریف می‌کند، می‌گوید: وقتی خواستند کام عشق و لذت و شهوت از یوسف بگیرند. گفت: «رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَیَّ مِمَّا یَدْعُونَنی‏ إِلَیْهِ»(یوسف/33) خدایا زندان برای من بهتر از این است که در دربار باشم و دامانم آلوده شود.

نکته 3) وقتی ابراهیم(ع)، به اسماعیل(ع) می‌گوید: به امر خدا می‌خواهم قربانیت کنم. می‌گوید: «یا أَبَتِ افْعَلْ ما تُؤْمَرُ»(صافات/102) پدرجان، اگر خدا می‌گوید بکش، بکش. من از شهادت استقبال می‌کنم.

نکته 4) «یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ»(احزاب/39) قرآن از مبلغانی که صدای اسلام را و رسالت الهی را به اطراف دنیا می‌رسانند «وَ لا یَخْشَوْنَ أَحَداً»(احزاب/39) و از احدی باک ندارند، تعریف می‌کند.

کسانی که خدا از آنها انتقاد می‌کند

نکته 5)
قرآن می‌فرماید: «وَ یَسْتَأْذِنُ فَریقٌ مِنْهُمُ النَّبِی وَ یَقُولُونَ إِنَّ بُیُوتَنا عَوْرَة وَ ما هِیَ بِعَوْرَةٍ إِنْ یُریدُونَ إِلاَّ فِراراً»(احزاب/13) یک عده نزد رسول الله می‌آمدند و می‌گفتند: یا رسول الله اجازه بده ما با شما به جنگ نیاییم. می‌گفتند: خانه‌های ما بی حفاظ است. قرآن می‌فرماید خانه‌هایشان درو پیکر دارد، اما این‌ها هدفی جز فرار ندارند.

نکته 6)
فَرِحَ الْمُخَلَّفُونَ بِمَقْعَدِهِمْ خِلافَ رَسُولِ اللَّهِ»(توبه/81) قرآن از کسانی که خوشحال‌ هستنند که در مقابل دعوت به جبهه نرفته‌اند، انتقاد می‌کند.

نکته 7) قرآن می‌گوید: «ما لَکُمْ إِذا قیلَ لَکُمُ انْفِرُوا فی‏ سَبیلِ اللَّهِ اثَّاقَلْتُمْ إِلَى الْأَرْضِ أَ رَضیتُمْ بِالْحَیاةِ الدُّنْیا مِنَ الْآخِرَةِ»(توبه/38) چرا وقتی به شما می‌گوییم، برخیزید و بروید، نمی‌روید؛ به همین زندگی دنیا دلتان خوش است؟ قرآن می‌گوید: کسانی که در جبهه شرکت نمی‌کنند، اگر مردند، برایشان نماز نخوانید.

متن کامل این برنامه را از اینجا ببینید.

____

فارس

نظر قرآن درباره مواد درسی/ علم مفید و مضر از نظر امام کاظم(ع)/20

خدا انقلابی‌ها را هم امتحان می‌کند/ انواع امتحانات/21

تفاوت دنیا و آخرت از دیدگاه مؤمن/چگونه بفهمیم آدم خوبی هستیم؟/22

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی