تفاوت دنیا و آخرت از دیدگاه مؤمن/چگونه بفهمیم آدم خوبی هستیم؟
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»تفاوت دنیا و آخرت از دیدگاه مؤمن/چگونه بفهمیم آدم خوبی هستیم؟

تفاوت دنیا و آخرت از دیدگاه مؤمن/چگونه بفهمیم آدم خوبی هستیم؟

شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۴۰
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

قرآن می‌فرماید: «إِنْ زَعَمْتُمْ أَنَّکُمْ أَوْلِیاءُ لِلَّهِ مِنْ دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْت»(جمعه/6) پس هر کس فکر می‌کند آدم خوبی است باید ببیند چقدر برای مرگ آماده است.

 

در ادامه، بیست و دومین شماره با موضوع «سخنان امام حسین(ع)» که در پنجم مهرماه سال 1360 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است تقدیم مخاطبان خبرگزاری فارس می‌شود.

چگونه بفهمیم آدم خوبی هستیم؟


نکته 1) قرآن می‌فرماید: «إِنْ زَعَمْتُمْ أَنَّکُمْ أَوْلِیاءُ لِلَّهِ مِنْ دُونِ النَّاسِ فَتَمَنَّوُا الْمَوْت»(جمعه/6) هر کس فکر می‌کند آدم خوبی است ببیند آماده است که بمیرد یا خیر؟

تفاوت دنیا و جهان آخرت از دیدگاه مؤمن

نکته 2) مؤمن به خدا روح را باقی می‌داند. آینده را روشن‌تر از امروز می‌داند. جهان آخرت را «وَ الْآخِرَةُ خَیْرٌ وَ أَبْقى‏»(اعلى/17) از دنیای فانی بهتر می‌داند. «مَتاعُ الدُّنْیا قَلیلٌ»(نساء/77) دنیا را قلیل و آخرت را بهتر می‌داند. «عَرَضَ الْحَیاةِ الدُّنْیا»(نساء/94) دنیا را یک چیزی عرضی و عبوری و گذرگاه می‌داند.

نکته 3) هر کس امید به لقاءالله دارد «فَلْیَعْمَلْ عَمَلاً صالِحاً وَ لا یُشْرِکْ بِعِبادَةِ رَبِّهِ أَحَداً»(کهف/110) عمل صالح انجام می‌دهد و شرک نمی‌ورزد، پس مؤمن به خدا آینده برایش مبهم نیست.

کسانی که گرفتار خسران نمی‌شوند

نکته 4)
خدا می‌گوید: «ان الله اشتری»(توبه/111) من مشتری هستم اگر برای من کار می‌کنی بهشت نیز در قبال آن به تو می‌دهم و تو کار به مردم نداشته باش. کسی که برای خدا کار کرد، هیچ‌گاه خاسر نیست.

نکته 5) شما شعارهای قرآن را هر جا مطرح کنید «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقاکُمْ»(حجرات/13) حرف خوبی است چرا که خدا فرموده است: «فَضَّلَ اللَّهُ الْمُجاهِدینَ عَلَى الْقاعِدینَ أَجْراً عَظیماً»(نساء/95) کسانی که در راه خدا تلاش می‌کنند فضیلت دارند بر کسانی که نشسته‌اند.

متن کامل این برنامه را از اینجا ببینید.

____

فارس

نظر قرآن درباره مواد درسی/ علم مفید و مضر از نظر امام کاظم(ع)/20

خدا انقلابی‌ها را هم امتحان می‌کند/ انواع امتحانات/21

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی