کسانی‌ که‌ بوی‌ بهشت‌ را‌ استشمام ‌نمی‌کنند/ حقوقی که مانند حق مادر محترم است
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»کسانی‌ که‌ بوی‌ بهشت‌ را‌ استشمام ‌نمی‌کنند/ حقوقی که مانند حق مادر محترم است

کسانی‌ که‌ بوی‌ بهشت‌ را‌ استشمام ‌نمی‌کنند/ حقوقی که مانند حق مادر محترم است

شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۲۲
امتیاز این گزینه
(1 رای)

معلم دوست‌داشتنی قرآن در یکی از درس‌های خود مردم را به رعایت حق همسایه دعوت کرده و می‌گوید: احترام همسایه مانند احترام مادر واجب است و اگر کسی همسایه‌اش را اذیت کند، خدا بوی بهشت را از او دریغ می‌کند.

 

در ادامه یازدهمین شماره «درس‌های قرآن معلم دوست‌داشتنی» که با موضوع «همسایه» که در سوم دی‌ماه سال 1360 در برنامه درس‌هایی از قرآن ایراد شده است را مرور می‌کنیم.

لازم به ذکر است که متن ذیل گزیده‌ای از مهم‌ترین مطالب این جلسه است و لینک متن کامل آن نیز در انتهای صفحه وجود دارد.

*اهمیت نیکی به والدین

نکته1) خداوند می‎فرماید: «وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَ لا تُشْرِکُوا بِهِ شَیْئاً وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً وَ بِذِی الْقُرْبى‏ وَ الْیَتامى‏ وَ الْمَساکینِ وَالْجارِ ذِی الْقُرْبى‏ وَالْجارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالْجَنْبِ» (نساء/36)؛ «وَالْجارِ ذِی الْقُرْبى‏ وَالْجارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالْجَنْبِ». خدا در این آیه اشاره کرده که بنده خدا باشید و تکیه گاهی غیر از خدا نداشته باشید. و بعد می‌گوید «وبِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً» به پدر و مادرتان احسان کنید تا مادامی که پدر و مادر راه و خطشان از خط خدا منحرف نیست، احسان به آن‌ها سفارش شده است.

*مراعات همسایه را کنید

نکته 2) «وَالْجارِ ذِی الْقُرْبى‏» به همسایه‌ات احسان کن. امیرالمؤمنین علی‌ بن‌ ابیطالب(ع) وقتی ضربت خورد آخرین وصیتی که کرد فرمود: «وَاللَّهَ اللَّهَ فِی جِیرَانِکُمْ فَإِنَّهُمْ وَصِیَّةُ نَبِیِّکُمْ مَا زَالَ یُوصِی بِهِمْ حَتَّى ظَنَنَّا أَنَّهُ سَیُوَرِّثُهُمْ» (نهج‏‌البلاغه/نامه‏47) یعنی از خدا بترسید از اینکه مراعات همسایه را نکنید.

*جزای آزار همسایه

نکته3) اسلام فرموده است همان گونه که به مادرت باید احترام بگذاری باید به همسایه‌ات احترام بگذاری «مَنْ آذَى جَارَهُ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَیْهِ رِیحَ الْجَنَّةِ» (من‌لایحضره‏الفقیه/ج‏4/ص3‏1) کسی اگر همسایه‌اش را اذیت کند، خدا بوی بهشت را از او دریغ می‌کند.

نکته 4) «حُرْمَةَ الْجَارِ عَلَى الْجَارِ کَحُرْمَةِ أُمِّهِ» احترام همسایه مثل احترام مادر واجب است.

*از خوشحالی همسایه‌ات خرسند باش

نکته 5) «وَکَرَامَتُهُ شَاهِداً» امام سجاد(ع) می‌فرماید: اگر همسایه نزدیک آمد نگو او خودمانی است. پیش پای او بایست و مانند غریبه به او احترام بگذار «فَحِفْظُهُ غَائِباً» وقتی هم غایب است، حفظش کن اگر به او نعمت رسید. «لَا تَحْسُدْهُ عِنْدَ نِعْمَة» (بحارالانوار/ج71/ص17) بگو الحمدلله رب العالمین از اینکه همسایه‌ات دارد لذت می‌برد خوشحال باش؛ «وَنُصْرَتُهُ وَ مَعُونَتُهُ فِی الْحَالَیْنِ جَمِیعاً» (بحارالانوار/ج71/ص17) و اگر کمک خواست به او کمک کن.

*رعایت عفت عمومی مانع آزار همسایه می‌شود


نکته 6) وقتی دختر همسایه با وضعیت غیر اسلامی بیرون می‌آید،  پسر همسایه را اذیت می‌کند و پسر همسایه هم دختر همسایه را اذیت می‌کند و عفت عمومی را رعایت نمی‌کنند؛ قرآن می‌گوید که دختران در کوچه‌ها باید طبق این آیه راه بروند: «تَمْشی‏ عَلَى اسْتِحْیاءٍ» (قصص/25) دخترخانم‌ها باید طوری راه بروند که عفت عمومی ملاحظه شود تا مشکلی هم با همسایه‌ها ایجاد نشود.

برای مطالعه متن کامل برنامه به اینجا مراجعه کنید.

____

فارس

خرده نان‌هایی که شفا می‌دهند/ گوشت‌هایی که سکته می‌آورند/1

برنامه روزانه اسلامی/کار خوب از نظر قرآن و عترت/ سوزاننده اعمال نیک/2

شکل‌گیری انسان و خطر بیماری «غرب‌زدگی»/3

مهمی که می‌توان نماز را به خاطرش شکست/4

عامل تفرقه از نظر قرآن و راه‌ جلوگیری از آن/ تفرقه مساوی با شرک/5

شیوه تنبیهی خدا/ عامل بدبختی مردم/ آرزوی دشمن/ عامل یأس/ رمز سقوط ملت‌ها/6

شیوه کار فتنه‌گران/ دعای افراد خوب و با تقوا/ مرده از نظر قرآن/7

آثار گناه/ آنچه کار خوب را می‌شوید/ علت لذت نبردن از مناجات/ علل سنگ‌دلی/8

علت حسرت و رجزخوانی دشمنان اسلام/ حزب‌اللهی‌ها در نگاه منافقان/9

شرط پذیرش اعمال نزد خداوند/ کسانی که اجر بیشتری از خدا می‌گیرند/10

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی