گرایش موشک وار

گرایش موشک وار

دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۸
امتیاز این گزینه
(5 آرا)

بزرگ‌ترین چالش تاریخ كلیسا از نظر جوئل ریچارسون، همین واقعیّت است كه به فاصله 15 سال و از هم اکنون شروع به رخداد خواهد کرد؛ حتّی زودتر. او صادقانه آرزو دارد این طور نشود و توصیه می‌كند: در حال حاضر نشانه‌های کمی دالّ بر خلاف این موضوع وجود دارد. حالا که گرایش مردم آمریکا به اسلام در ابتدای راه است، وقت آن‌ است که برای بزرگ‌ترین چالش تاریخ کلیسا، آماده و آگاه باشیم. همان‌طور که گفتم، اسلام دین آینده است.

تنوّع جوامع، تمدّن‌ها و فرهنگ‌های امروزین این سؤال را ایجاد می‌كند كه آینده جوامع بشری چگونه خواهد بود؟ آیا فرهنگ‌ها و تمدّن‌ها برای همیشه به وضع موجود ادامه می‌دهند، یا حركت انسانيّت به سوی تمدّن و فرهنگ یگانه پیش می‌رود و همه اینها در آینده، رنگ خاصّ خود را خواهند باخت و به یك رنگ در خواهند آمد؟
صدها سال از آغاز عصر غیبت كبری گذشته است و اكنون در عمیق‌ترین ادوار ظلمانی كفر، آنجا كه سیطره شب وسعتی تمام یافته است و دیگر تا مطلع فجرتاریخ، قدمی بیش نیست، انسان بعثتی دیگر باره می‌یابد و لیاقت حضور پیدا می‌كند.
جوامع، تمدّن‌ها و فرهنگ‌ها به سوی یگانه‌شدن و هم‌گرایی به تعالیم ناب الهی سیر می‌كنند و آینده جوامع انسانی، جامعه جهانی واحد تكامل یافته‌ایست كه در آن، همه ارزش‌های انسانی به فعليّت می‌رسد. شاید تا چندی پیش اینها تصوّری بیش به نظر نمی‌رسید؛ امّا امروز نتیجه برآوردهای جدید مؤسّسات آماری و نگرانی‌ها و هشدارهایی كه صاحب‌نظران مسیحی با عنوان گرایش موشك‌وار از آن یاد می‌كنند، گویای حقیقتی است انكار نشدنی.

اسلام دین آینده
پاوسون در كتاب «چالش اسلام با مسیحيّت» خود می‌نویسد:
اسلام دین آینده است. اگر روند کنونی به طور چشمگیری تغییر نکند، اسلام به زودی به عنوان بزرگترین دین دنیا ، مسیحیّت را پشت سر خواهد گذاشت. در حقیقت، طبق اکثر آمارها، این در کمتر از بیست سال رخ خواهد داد. اکثر خوانندگان این کتاب تا آن زمان زنده خواهند بود و این را به چشم خواهند دید. اسلام سریع‌ترین نرخ رشد را در جهان دارد. سرعت رشدی چهار برابر مسیحیّت.
جوئل ریچاردسون هم در كتاب «ضدّ مسیح اسلامی» خود از افزایش چشمگیر جمعیت مسلمانان با عنوان جنبش مذهبی اسلام یاد می‌كند و به مسیحیان در این‌باره هشدار می‌دهد. او در فصل اوّل كتاب خود می‌آورد:
«اسلام در دنیا، بلکه در آمریکا و کانادا و اروپا در حال رشد سریع است. نرخ رشد سالیانه اسلام در آمریکا تقریبا 4% است. امّا شواهد قوی وجود دارد که باور کنیم این رشد به 8% طیّ سال­‌های اخیر رسیده است. هر سال ده‌ها هزار آمریکایی به اسلام روی می­ آورند. قبل از سال 2001م.  گزارش­‌ها می‌­گفت که سالیانه 25 هزار آمریکایی به اسلام روی می‌­آورند. این ممکن است زیاد به نظر نرسد. امّا این آمار بعد از 11 سپتامبر چهار برابر شده ­است.
این مطلب درست است که: بعد از 11 سپتامبر تعداد آمریکایی‌هایی که مسلمان می‌­شوند موشک­‌وار در حال افزایش است. به فاصله یک ماه پس از حمله به برج­‌های تجارت جهانی، گزارش‌ها از سرازیر شدن مردم آمریکا به مساجد شروع شد.
علا  بایومی، رئیس امور اعراب در کنسول روابط اسلامی، آمریکایی(CAIR)، در 11 نوامبر 2011م. در روزنامه «الحیات» لندن گفت: «آمریکایی‌­های غیرمسلمان اکنون به آشنایی با اسلام علاقه­‌مند شده ­اند. نشانه‌­هایی وجود دارد... کتابخانه‌ها از کتب اسلامی خالی شده‌­اند...ترجمه انگلیسی قرآن به کتاب پرفروش آمریکا تبدیل شده... آمریکایی‌ها از 11 سپتامبر علاقه زیادی به مسلمان شدن نشان می­‌دهند...
هزاران آمریکایی غیر مسلمان به دعوت برای بازدید از مساجد پاسخ مثبت داده‌اند، به مانند امواج خروشان دریا که یکی پس از دیگری به ساحل می ­خورند.1
او پس از تصدیق اقدامات چشم­‌گیر اسلام در نتیجه­‌ی 11 سپتامبر اضافه می‌کند:
برخلاف آنچه ما بعد از 11 سپتامبر تصوّر می‌کردیم، گرایش به اسلام کاهش نیافته، به پنجاه سال قبل هم باز نگشته است؛ بلکه برعکس، یازده روز گذشته به اندازه یازده سال در تاریخ گرویدن به اسلام بوده است.
در روزنامه «تایمز» لندن در تاریخ 7 ژانویه 2002م. یعنی چهار ماه پس از 11 سپتامبر می‌خوانیم:
شواهد نقلی قانع‌کننده‌ای وجود دارد که حکایت از یک تحوّل در گرویدن به اسلام بعد از 11 سپتامبر می‌کند؛ نه تنها در انگلستان، بلکه در کلّ اروپا و آمریکا این‌گونه بوده است. یک مرکز اسلامی در هلند ادّعای افزایش ده برابری گرویدن به اسلام می­‌کند.
نگرانی‌ها از رشد اسلام آنقدر در بین رسانه‌های آمریکایی رسوخ نموده است که خطاب به دولتمردان خود می‌گویند: به زودی مردم آمریکا با صدای اذان از خواب بیدار خواهند شد.2

گرایش به اسلام در میان مسیحیان متعصّب
موضوع مهمّی که باید مورد توجّه قرار گیرد این است که میزان گرایش به اسلام در بین مسیحیان معتقد و افراطی بیشتر است .
بیش از 80% تازه مسلمانان، در کلیساهای مسیحی رشد کرده‌­اند. اگر این آمار درست باشد، به این معنی است که سالانه بیش از 60 هزار آمریکایی در خانواده‌های مسیحی، مسلمان می‌شوند. جوئل ریچاردسون در تأیید این موضوع نقل می‌كند:
یکی از آشنایان من که فرزند یک کشیش است، با اینکه در یک خانواده‌ی به شدّت مذهبی مسیحی رشد کرده، امّا در دوران دانشگاه مسلمان شد. من شواهد زیادی را مطالعه کرده­‌ام که حکایت از اسلام آوردن کشیش‌­ها، اسقف‌ها، مبلّغان مذهبی و دانشجویان الهیات دارد. این اشخاص مسلّماً افراد عامی نیستند. در بین آنها اعضایی از گروه افراطی «مسیحیان روح پرشده» هم وجود دارند. اگر شما یک مسیحی هستید، تصدیق می‌کنید که این غیر ممکن است. یکی از موضوعات مهم، مصاحبه با خانم‌­های جوان دانشگاه‌های آمریکا بود که به تازگی به اسلام گرویده بودند.
آنها دارای مدارج عالی از «دانشگاه بوستون» و «هاروارد» بودند و در مورد قدرت و شکوه اسلام و اینکه چرا مسلمان شده‌­اند، صحبت می‌کردند. این برنامه چندین بار در سراسر آمریکا پخش شد...3
در مقاله­ ای در روزنامه «نیویورک تایمز» در تاریخ 22 اکتبر 2001م. قسمتی از داستان جیم هکینگ را می‌خوانیم:
نه سال پیش، جیم هکینگ تحت آموزش بود تا یک کشیش یسوعی شود. حالا او یک وکیل نیروی دریایی در «سنت لوییس» است که چند ماه اخیر را صرف بررسی اشتراکات بین‌الادیانی اسلام کرده است... او در تاریخ 6 ژوئن 1998م. مسلمان شد، او می‌گوید: چیزی که من همیشه به آن پایبند بودم این است که خدا یکی است، مانندی ندارد و به پسری برای انجام کارهایش نیاز ندارد.

یک گزینه توحیدی جدید
جوئل ریچاردسون با اظهار تأسّف اقرار می‌كند:
اکنون که اسلام در غرب گسترش یافته، خیلی‌ها فهمیده‌­اند که مسیحیّت تنها گزینه الهی موجود نیست. متأسّفانه خیلی‌ها اسلام را به جای مسیحیّت انتخاب می­‌کنند. دیوید پاوسون، نویسنده و معلّم برجسته انجیل از «انگلیس»، تجربه یکی از دوستانش را بازگو می‌كند: یکی از دوستان من مشاور یک مدرسه است. او بسیار خوشحال شده بود که یکی از پسرهایی که به او کمک می­‌کرد، هدف زندگی‌اش را پیدا کند، به او گفته بود که متقاعد شده که یک خدای شخصی وجود دارد که می‌توان به او معتقد بود. در بهت و تأسّف او، آن پسر چند هفته بعد گفت که مسلمان شده ­است. این یکی از هزاران مورد است که این انتخاب را می‌کنند.
در حالی‌که اسلام در غرب رشد می‌کند، این ماجرا بارها و بارها تکرار خواهد شد.

نام «محمّد» نخستین نام پرطرفدار در لندن و دومین نام پرکاربرد در انگلیس
موج اسلام‌گرایی در غرب، گویا ذائقه‌ها را تحت تأثیر قرار داده است، به نحوی كه اداره ثبت آمار ملّی انگلیس اعلام کرد:
درسال 2012 م. نام «محمّد»، هفت هزار و 139 بار از سوی خانواده‌های انگلیسی برای فرزندانشان انتخاب شده است.
نام «محمّد» سال 2009م. نیز در منطقه «سن ـ سن ـ دنی» در شمال «فرانسه» و سال 2010م. هم در شهر «مارسی» در جنوب این کشور، به عنوان نخستین نام پرطرفدار خانواده‌ها انتخاب شده بود. این نام همچنین توانست خود را طیّ سال 2012م. در میان صد نام پرطرفدار «پاریس» به ثبت برساند و محمّدامین نیز نخستین نام مرکّب انتخابی فرانسویان در سال 2010م. بود.
نام محمّد همچنین سال 2007م. در «بروکسل»، پایتخت «بلژیک» و سال 2008م. در «میلان» «ایتالیا» و سال 2012م. در «اسلو»، پایتخت «نروژ»، به عنوان نخستین نام پرطرفدار شناخته شد.4

هشداری برای انگلستان
در کتاب «چالش اسلام با مسیحیّت» آقای پاوسون بیان می‌کند که:
چه چیزی می‌تواند به خوبی یک هشدار، برای انگلستان، بلکه برای تمام کلیسای غرب باشد. پاوسون که یکی از رهبران محترم و برجسته کلیسا در انگلیس ـ تجربه‌ای را که اخیراً در حین سخنرانی نویسنده معروف، پاتریک سوخدو، داشته است، این‌گونه بیان می‌کند: اگر یک رهبر با قدرت تشخیص کم این جملات را می‌گفت، می‌توانستیم از آن بگذریم. اما باید به سخنان دیوید بسیار هوشیارانه دقّت کنیم. در حین سخنرانی او، به طور غیرمنتظره و بی­‌ربط به موضوع، ناگهان در این اندیشه فرو رفتم که‌ اسلام سراسر انگلستان را خواهد گرفت. یادم است که بهت زده نشسته بودم و به خود می ­لرزیدم. ما فقط شنونده مطالبی جذّاب درباره یک دین و فرهنگ که دیگران به آن عمل می­‌کنند، نبودیم، ما در حقیقت در مورد آینده خود می‌شنیدیم!
اظهارات برنارد شاو هم همین امر را تأیید می‌كند: من همیشه نسبت به دین حضرت محمّد(ص) به سبب خاصیت زنده بودن شگفت‌آورش، نهایت احترام را داشته‌ام. به نظر من اسلام، تنها مذهبی است كه استعداد توافق بر حالات گوناگون و صور متغيّر زندگی و مواجهه با قرون مختلف را دارد. من چنین پیش بینی می‌كنم و از هم اكنون هم آثار آن پدیدار شده است كه ایمان (حضرت) محمّد(ص) مورد قبول اروپای فردا خواهد بود.5
یکی از نشانه‌های اصلی آخرالزّمان که «انجیل» به آن اشاره می‌کند، همین دست برداشتن مسیحیان از دین خود است که از آن به ترک آیین گسترده یاد شده است.

بزرگ‌ترین چالش تاریخ کلیسا
بزرگ‌ترین چالش تاریخ كلیسا از نظر جوئل ریچارسون، همین واقعیّت است كه به فاصله 15 سال و از هم اکنون شروع به رخداد خواهد کرد؛ حتّی زودتر. او صادقانه آرزو دارد این طور نشود و توصیه می‌كند: در حال حاضر نشانه‌های کمی دالّ بر خلاف این موضوع وجود دارد. حالا که گرایش مردم آمریکا به اسلام در ابتدای راه است، وقت آن‌ است که برای بزرگ‌ترین چالش تاریخ کلیسا، آماده و آگاه باشیم. همان‌طور که گفتم، اسلام دین آینده است. همان‌طور که برادر اندرو - که مشهور به قاچاق انجیل در میان پرده آهنی بود - گفته است: «آنچه کمونیسم برای قرن بیستم بود، اسلام برای سده بعد خواهد بود.6
آنتونی گیدز، جامعه شناس مغرب زمین می‌نویسد:
در گذشته سه غول فكری جامعه‌شناسی یعنی ماركس، دوركیم و ماكس وبر با كم و بیش اختلافاتی فرآیند عمومی جهان را به سمت سكولاریزاسیون و به حاشیه رفتن دین می‌دیدند؛ ولی از آغاز دهه هشتاد با انقلاب اسلامی ایران شاهد تحقّق عكس این قضیه هستیم؛ یعنی فرآیند عمومی جهان روند معكوس را آغاز كرده و به سمت دینی‌شدن پیش می‌رود.
در این نوشتار سعی شد با بیان شواهد متعدّد از جوامع آمریکایی و اروپایی خوانندگان محترم با واقعیت «رشد موشک‌وار اسلام» در بین جوامع مسیحی آشنا شوند. حال انتخاب با ماست، می‌توانیم به سادگی از كنار این فرصت عبور كنیم یا با رصد دقیق شرایط پیش‌رو و برنامه‌ریزی صحیح، همراه با اقدامات لازم، به این سیر سرعت بیشتری دهیم.
موج حقیقت‌گرایی به وجود آمده، فرصت مغتنمی است برای معرّفی بیشتر و بهتر اسلام حقیقی و آینده روشنی كه وعده داده است؛ یعنی فرمانروایی عشق و عدالت. به وقوع پیوستن تمامی این تحوّلات، نوید بخش و نشانه تحقّق یكی از مهم‌ترین شرایط ظهور حضرت صاحب(عج)، یعنی اقبال جهانی به دین خدا و آمادگی برای پذیرش فرستاده خداست، فرستاده‌ای كه راهی را برایمان هموار می‌کند که درآن، همه در یک سطح گام برداریم! سطح انسانیّت!
دیری نمی‌پاید كه انسان بار دیگر مثل سرما‌زده‌ای كه به آفتاب پناه می‌آورد، خود را از گرایش‌های مشركانه خلاص می‌كند و به آغوش یگانه واحد باز می‌گردد.
مبارك باد بر تو ای انسان! رجعت دیگر باره‌ات به موطنی كه از آن دور مانده بودی و در طلبش در گم‌گشتگی كوچه پس كوچه‌های بن بست شهر ظلمت، سرگردان بودی.


پی‌نوشت‌ها:
1. (الحیات چاپ لندن، 12 نوامبر 2001، نقل شده در مرکز رسانه و تحقیقات خاورمیانه، رهبران آمریکایی مسلمانان: موجی از گرایش به اسلام در آمریکا پس از 11 سپتامبر، 16 نوامبر 2001 )
2. [روزنامه آمریکایی هیومن ایونتس Human Events . گزارشی از کتاب America Alone:The End of The World as We Know It نوشته مارک ستاین ]
3. (مرکز رسانه و تحقیقات خاورمیانه، رهبران آمریکایی مسلمانان: موجی از گرایش به اسلام در آمریکا پس از 11 سپتامبر، 16 نوامبر 2001)
4. [خبر وتفسیر برون مرزی به نقل از پایگاه‌های اطلاع رسانی: al-kanz ]
5. [نك: جان ر.ایورت. مذهب در آزمایش‌ها و رویداد‌های بشر. ترجمه : مهدی قائنی. ص 190]
6. (برادر آندره، نیروی نور، ص140)

منابع:
1. كتاب «ضد مسیح اسلامی». مترجم: گروه ترجمه كانون مهدویت دانشگاه فردوسی
2. كتاب دوباره در اوج ـ بایسته‌های تمدّن اسلامی در آثار شهید مطهری. پدید آور: دكتر محمد طیب صحرایی
3. مقاله نیاز به زمینه سازی ظهور؛ فراگفتمان انسان مدرن. خدیجه هاشمی
4. سخنان شهید سید مرتضی آوینی
5. پایگاه‌های اطلاع رسانی: al-kanz، خبر وتفسیر برون مرزی و خبرگزاری ایکنا
6. روزنامه آمریکایی هیومن ایونتس Human Events . گزارشی از کتاب America Alone:The End of The  World as We Know It نوشته مارک ستاین

2 نظر

  • لینک نظر زینب پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۶ نوشته شده توسط زینب

    عالی بود.خیلی ممنون از تهیه مطلبتون

  • لینک نظر شفق دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۰۸ نوشته شده توسط شفق

    با تشکر و آرزوی توفیق برای شما. از این خبرهای مسرّت بخش همیشه بگذارید.

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی