جدیدترین تحلیل سوریه از زبان امام جماعت زینبیه
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»سخنرانی مهدوی»جدیدترین تحلیل سوریه از زبان امام جماعت زینبیه

جدیدترین تحلیل سوریه از زبان امام جماعت زینبیه

چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۵
امتیاز این گزینه
(5 آرا)

آیت الله حسینی نماینده ولی فقیه در سوریه  و امام جمعه زینبیه چند روز پیش در جمعی از دوستان به بیان اوضاع سوریه پرداختند . تحلیل های ایشان بسیار خاص و متفاوت از آنچه است که ما در اخبار و رسانه ها می شنویم موعود دانلود این فایل صوتی را برای آگاهی همه منتظران از وضعیت سوریه در سایت قرار داده است

 

دانلود :

فایل صوتی

 

التماس دعای همه‌ی شیعیان و منتظران امام عصر عج برای حفظ و نجات شیعیان و رزمندگان و خادمان و  مدافعان حرم  از این دسیسه بزرگ آخرالزمانی شیطان را داریم

با تشکر

موعود

________________

 

متن سخرانی:

نماينده ولي فقيه در سوريه با اشاره به ناصحيح بودن برخي تحليل ها اظهار داشت: به عنوان نمونه تحليل مي شود كه آمريكا و غرب به اين نتيجه رسيده اند كه بشاراسد، بهتر از گروه هاي تروريستي است، چرا كه هرچند دولتي مخالف با آمريكاست، ولي معقول است به خلاف تروريست ها كه ارهابي هستند و فعاليت هاي آنها معقول نيست. اما به نظر بنده اين تحليل صحيح نيست، آمريكا تا امروز هم طرفدار مخالفان اسد است ، بهترين دليل هم ، حمايت او از مخالفان اسد است.

امام جمعه زينبيه سوريه به تشريح اوضاع سوريه پرداخت و اظهار داشت: انقلاب اسلامي مانند استخواني در گلوي استكبار قرار گرفت و استكبار نتوانست آن را هضم كند و جنگ 8 ساله ، فشارها و تحريم ها و ... نيز همه براي هضم انقلاب بوده كه نتيجه نداده است. لذا با شروع بيداري اسلامي، وحشت استكبار دوچندان شد و لذا مستكبران در صدد برآمدند در اين مسير سنگ اندازي كنند و به عنوان نمونه در ليبي قبل از اينكه ميوه انقلاب به ثمر برسد، آن ميوه را چيدند.

آيت الله حسيني با اشاره به اينكه غرب براي منحرف كردن بيداري اسلامي از آن به بهار عربي تعبير مي كند، افزود: يعني بيداري را به مفهوم مبهم بهار و اسلامي را به قوميتي عرب تبديل كردند.

وي ادامه داد: استكبار تجربه كرده كه بهترين روش براي مبارزه با هرچيزي، ايجاد نمونه اي انحرافي از همان مورد و استفاده از آن به مثابه واكسن است تا جامعه نتواند به هدف خود برسد. لذا سوريه را انتخاب كرد چرا كه به نوعي باب جهان عرب بود و از طرفي تنها كشورعربي بود كه زيربار آمريكا نرفته و فشارهاي طولاني آمريكا و غرب براي دست برداشتن از حمايت از ايران و حزب الله تأثيري بر اراده آن نداشته بود.

نماينده ولي فقيه در سوريه افزود: از طرف ديگر زمينه هاي ديگري نيز در سوريه وجود داشت. توضيح اينكه  سوريه ، يك كشور عربي بود و اين انقلاب ها نيز در كشورهاي عربي صورت گرفته بود، از طرف ديگر حدود 50 سال يك حكومت برآن مسلط بوده و آن هم حكومت پليسي بود و توانسته بود زمام امور را در دست بگيرد. چرا كه سوريه قبل از زمان اسد با كودتاهاي مختلفي روبه رو مي شد، در حكومت اسد كاملا تمام شده بود و 6 دستگاه امنيتي در اين كشورحاكم بود، و همچنين وضع فقرهم در آن وجود داشت. لذا دشمن  تصور مي كرد با اين شرايط زمينه براي تغيير نظام توسط يك حركت اجتماعي فراهم است ، مخصوصا با توجه به تنوع مذهب كه 70 درصد اهل سنت، 10 درصد مسيحي، بقيه شيعه هاي غالي و برخي هم شيعه هاي 12 امامي بودند. لذا فكر كردند سوريه با تنوع مذاهب، مكان خوبي براي اختلاف افكني است.

وي ادامه داد: نكته ديگري كه در انتخاب سوريه از سوي غرب براي تحريف انقلاب ها و بيداري اسلامي بي تأثير نبود، شيعي بودن نظام سوريه است و لذا اين تفكر وجود داشت كه همانگونه كه در عراق ، يك نظام سني كنار رفته و يك نظام شيعي سركار آمد، در سوريه نيز يك نظام شيعه كنار رفته و نظام اهل سنت بيايد ، آن هم به بهانه اينكه چرا شيعه بايد بر اكثريت حاكم باشد.

آيت الله حسيني با اشاره به اينكه برخي تصورشان بر اين است كه مردم آزادي خواه سوريه ، قيام را شروع كردند اما قيام به انحراف كشيده شد، اظهار داشت: اما تحليل بنده كه از نزديك با اين جريانات سروكار داشته ام اين است كه از همان ابتدا، حركت ، مردمي نبود، بلكه وارداتي و نيابتي بود. يعني عده اي مي خواستند حركت را ايجاد كنند با توهم اينكه با ايجاد حركت موج عظيمي شكل مي گيرد كه يا حكومتي مطيع آمريكا و اسرائيل سركار بيايد و يا حداقل هرج و مرج پيش بيايد.

وي ادامه داد: اما نكاتي در سوريه وجود دارد كه مستكبران در تحليل هاي خود متوجه آن نبوده اند. اول اينكه هرچند نظام سلطه در سوريه وجود داشت، اما از آنجا كه وجهه انقلابي در ميان عرب داشت و تنها كشوري بود كه از اول ، همراه انقلاب اسلامي بود و در مقابل آمريكا ايستاده بود، داراي وجهه قابل قبولي براي مردم سوريه بود. ثانيا در جنگ 33 روزه كه در لبنان انجام شد، سوريه خيلي رشد كرد، چرا كه پشتياني و نقش سوريه نسبت به اين دفاع قهرمانانه حزب الله و پيروزي او براي همه روشن بود و لذا نمود بيشتري در انظار يافت و خشم بيشتر استكبار جهاني را برانگيخت و از همين رو بعد از سال 2006، عكس بشار اسد همراه با عكس احمدي نژاد به عنوان يك ليدر انقلابي در كنار هم مطرح بود و عكس هايي از اين دو در ماشين ها و مغازه ها به چشم مي خورد.

امام جمعه زينبيه با اشاره به نقش سوريه در حمايت از حزب الله ادامه داد: غالبا در سرودهاي حماسي كه از سوي حزب الله تهيه مي شود ، نامي هم از بشار اسد برده مي شود. در نتيجه نظام سوري در دل مردم جا گرفته بود و جمع زيادي از مردم طالب آن بودند و لذا در انتخابات قبلي ، حركت هاي مردم در انتخابات بيشتر به چشم مي خورد.

وي مردم سوريه را افرادي اهل سلم و دوستي دانست كه نسبتا تابع نظام بوده و ثابت قدم هستند و افزود: اكثريت اهل سنت سوريه نيز صوفي هستند و ارادت به اهل بيت دارند و دشمن از اين نكات در سوريه غافل بود.

آيت الله حسيني ادامه داد: وقتي مخالفت ها با نظام سوريه شروع شد، طبعا در همان اوائل، جمعي از مردم بي خبر مانند برخي روستائيان و شهرهاي كوچك نيز با مخالفان همراه شدند و لذا اينگونه نيست كه همه كساني كه در راهپيمايي عليه نظام سوريه شركت كرده باشند، افرادي مزدور بوده باشند. بلكه با تبليغات گسترده و توزيع پول بين افراد عوام از غفلت آنها استفاده شد.

وي با اشاره به اينكه اگر مخالفان از اول حركت سلمي انجام مي دادند ، احتمال اينكه موج همه سوريه را بگيرد وجود داشت ، ادامه داد: اما آنها از روز اول شروع به تهديد و ترور كردند و حتي با حمله سرد تهديد كردند وشعارشان از روز اول شعارهايي بود كه انسان عاقل نمي پسنديد. به عنوان مثال شعار مي دادند" رافضي تابوت، مسيحي بيروت. لذا هر آدم عاقلي مي داند در كشوري كه نزديك به 5 ميليون علوي دارد و ده درصد جمعيت آن را مسحيان تشكيل مي دهند، اينگونه شعارها عقلائي نيست. لذا عليرغم اينكه انقلاب ها غالبا از دانشگاه ها و شهرهاي بزرگ شروع مي شود، در سوريه نه تنها دانشگاهيان حضور نداشتند ، بلكه دمشق و حلب به عنوان دو شهر مهم سوريه از آخرين جاهايي بودند كه اين حركت در آنها به چشم خورد.

آيت الله حسيني با اشاره به اينكه انقلاب سوريه نه ويژگي مردمي بودن را داشت و نه شعار آن، آزادي خواهي و دموكراسي بود، ادامه داد:  بلكه  بحث مذهبي مطرح شده بود و از آنجايي كه تصور كرده بودند با خونريزي مي توانند حركت خود را پيش ببرند، از همان آغاز سربريدن، آدم ربائي ، ترور، تكه تكه كردن اعضاي بدن افراد را در دستور كار قرار دادند و همين امر سبب شد كه مردم جرأت پيوستن به اين جنبش را نداشته باشند .

وي با اشاره به ايستادگي دولت سوريه و درايت دولت در بكارگيري ارتش افزود: الآن قريب به 3 سال از آغاز اين حركت مي گذرد و در حال حاضر اگر انتخابات آزاد در سوريه برگزار شود، قريب به 80 درصد مردم به بشار اسد ، رأي مي دهند . البته نه از اين جهت كه وي ايده آل است، بلكه به غير از علويان و كساني كه متمايل به بشار اسد هستند، ديگر مردم سوريه نيز وقتي حركات تروريست ها را مي بينند، بازهم بشار اسد را به آنها ترجيح مي دهند. چرا كه در طول اين مدت، حركت هاي عجيب و خشونت بار بسيار زيادي را از تروريست ها مشاهده كرده اند.

امام جمعه زينبيه سوريه با اشاره به اينكه برخي گروه هاي مخالف دولت سوريه مانند داعش و النصره انتخابات را بدعت و حرام مي دانند، افزود: آنها معتقدند كه بايد حكومتي مانند حكومت پيامبر(ص) جاري شود و البته برداشت آنها از حكومت پيامبر(ص) نيز اين است كه حكومت زور و سلطه بوده است ، نه حكومت انتخابات و بيعت. لذا آنها محبوبيتي بين مردم سوريه نداشته و تصور مردم اين است كه اگر اين گروه ها بر سركار بيايند، هرج و مرج به وجود خواهد آمد.

وي ادامه داد: از سوي ديگر  تروريست ها حتي با يكديگر نيز متحد نيستند و اختلافات زيادي دارند. در برخي از درگيري ها بيش از 70 نفر از اعضاي خودشان را كشتند. به عنوان نمونه در بحث سلطه بر منطقه رقه ، جيش حر و جبهه النصره باهم وارد شدند ، ولي سهمي به جيش حر داده نشد و اكنون نيز عليرغم توجه بيشتر غرب به جيش حر، تلاش ديگر گروه ها بر اين است كه جيش حر را به انزوا بكشانند.

نماينده ولي فقيه در سوريه با اشاره به ناصحيح بودن برخي تحليل ها اظهار داشت: به عنوان نمونه تحليل مي شود كه آمريكا و غرب به اين نتيجه رسيده است كه بشار بهتر از گروه هاي تروريستي است، چرا كه هرچند دولتي مخالف با آمريكاست، ولي معقول است به خلاف تروريست ها كه ارهابي هستند و فعاليت هاي آنها معقول نيست. اما به نظر بنده اين تحليل صحيح نيست، آمريكا تا امروز هم طرفدار مخالفان اسد است ، بهترين دليل هم ، حمايت آمريكا از مخالفان اسد است. به عنوان نمونه در طي يك ماه اخير، تعداد زيادي از افرادي كه در اردن توسط آمريكا، آموزش نظامي داده شدند، توسط آمريكا وارد سوريه شده اند و همچنين اخيرا آمريكا برخي سلاح هاي پيشرفته را به عنوان كمك هاي مردمي به سوريه ارسال كرده بود . البته هرچند اين سلاح ها براي جيش حر فرستاده شده بود، امابه دست جبهه النصره افتاد.

وي تغيير لحن آمريكا و غرب را به خاطر برخورد به بن بست در سوريه و حفظ آبرو دانست و افزود: آمريكا و غرب، اگر همين الآن هم بتوانند نظام اسد را ساقط كنند، خواهند كرد، اما از آنجا كه نمي توانند، لحن خود را تغيير داده اند. چرا كه اين مسأله  براي غرب سبب ذلت و رسوائي است، آنها هزينه ها وحمايت هاي بسياري از عوامل خود در كشورهاي وابسته مانند قطر و عربستان داشته اند، اما موفق به كسب نتيجه نشدند.

آيت الله حسيني افزود: از سوي ديگر تلويزيون هاي نظام سوريه نيز به صورت صريح تر به مخالفت با آمريكا، عربستان، تركيه و ... مي پردازند. چرا كه قبل از آن هرچند موافق با آنها نبودند، اما تا اين حد نيز صراحت در دشمني نداشتند. به عنوان نمونه هم اكنون از تلويزيون سوريه فيلمي با عنوان " ملك الرمال " پخش مي شود كه شرح حال نظام سعودي در عربستان است و سرگذشت نظام سعودي را به صورتي بسيار جاذب و جالب از طريق فيلم روايت كرده است و حتي چهره بازيگران در فيلم، به حكام و سلاطين فعلي سعودي بسيار شبيه است و همين امر عربستان را به نگراني واداشته است.

آيت الله حسيني در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به حمايت ايران از نظام سوريه افزود: برخي گمان مي كنند حمايت ايران از اسد، به خاطر هم پيماني با سوريه است، در حالي كه چنين نيست. چرا كه تمام مخالفت هايي كه امروز با سوريه صورت مي گيرد، به خاطر همراه بودن نظام سوريه با انقلاب اسلامي، كمك به حزب الله و فلسطين براي مبارزه با اسرائيل بوده است و لذا حمايت از سوريه در واقع جنگ با آمريكاست. حمايت از سوريه حمايت از انقلاب و بيداري اسلامي در مقابل استكبار جهاني است.

وي ادامه داد: نظام سوريه براي ايران موضوعيت ندارد، بلكه به خاك ماليده شدن دماغ استكبار در تجاوز به كشورهاي ديگر مهم است.

امام جمعه زينبيه دمشق با اشاره به اعلام آمادگي بشار اسد از همان روزهاي اول براي انجام اصلاحات اظهار داشت: البته برخي اصلاحات نيز انجام شد، قانون اساسي را عوض كرد كه بر اساس آن رئيس جمهور مادام العمر نخواهد بود، سوريه تك حزبي نخواهد بود، كساني كه قصد نامزدي براي رياست جمهوري را دارند در صورت تأييد صلاحيت او توسط 36 نفر از نمايندگان مجلس مي توانند نامزد رياست جمهوري شوند، ولو از حزبي غير از بعث باشند. اين قانون اساسي به رأي گذاشته شد و رأي هم آورد. علاوه بر اين اصلاحات ، يك سري اصلاحات ديگر نيز وعده داده شده است و از روز اول كه جمهوري اسلامي از سوريه حمايت كرد، اعلام كرد كه موافق با اصلاحات سياسي، اقتصادي در سوريه است.

وي شرايط سوريه در ماه هاي اخير را بسيار خوب ارزيابي كرد و افزود: نظام سوريه در جايگاه قدرت قرار گرفته است. دشمنان سوريه روز به روز ضعيف تر شده و بين آنها اختلاف بيشتر مي شود. اختلاف بين عربستان و مصر، اختلاف بين عربستان و تركيه و ... نيز به اوج رسيده است. در داخل عربستان نيز زمينه فروپاشي فراهم شده است، در تركيه مشكلات زيادي ايجاد شده است. از سوي ديگر، ملت سوريه هم بيشتر به نظام پيوستند، در حاليكه تا قبل از آن چنين نبود.

آيت الله حسيني خاطر نشان كرد: بايد توجه داشت كه نظام سوريه تفاوت زيادي با نظام ايران دارد. نظام ايران، نظامي برخاسته از انقلاب است كه از روز اول بر شانه مردم ، تأسيس شد و تا الآن هم اين مردم، نظام را حفظ كردند و اگر همراهي مردم نبود، معلوم نبود بادهاي انحرافي نظام را به كدام سو برده بود. اما نظام سوريه چنين نبود ، بلكه نظامي امنيتي بوده و از بكارگيري مردم هراس داشت. اما در يك سال اخير نظام سوريه به اين نكته رسيده كه بايد مردم بر سركار بيايند.

وي با اشاره به همراهي بيشتر مردم با نظام نسبت به گذشته افزود: به عنوان نمونه عليرغم اينكه منطقه سيده زينب از سه جهت مورد تهاجم تكفيري ها بود، نتوانستند منطقه را بگيرند .

وي با اشاره به اينكه توده هاي مردم سوريه نسبت به ايران و انقلاب اسلامي وفادارند، اظهار داشت: روحيه مردم سوريه بسيار خوب است .عليرغم اينكه فرزندانشان شهيد شده، بقيه فرزندان را هم آماده شهادت مي كنند. در حالي كه قبل از اين، يأس در آنها وجود داشت و خودباوري نداشتند.

سایر مطالب این مجموعه: « عصر ایمان کوفه شناسی »

1 نظر

  • لینک نظر حبیب اله پایکاری سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۲۱ نوشته شده توسط حبیب اله پایکاری

    طفا متن را هم منتشر نمائید

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی