وجه اشتراک عاشورا و انتظار!

وجه اشتراک عاشورا و انتظار!

چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

سخنران مسجد مقدس جمکران گفت: مساله دعوت و انکار، از ویژگی‌ها و خصوصیات عصر عاشورا و عصر انتظار منجی عالم بشریت می‌باشد. 

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی قمی سه شنبه شب در جمع نمازگزاران و مجاوران مسجد مقدس جمکران اظهار داشت: چه بسا کسانی که امروز خود را مدعی انتظار و حتی جزء یاران حضرت مهدی(عج) می دانند، در زمان ظهور حضرت، منکر ایشان شده همانند روز عاشورا به امام حسین(ع) پشت کنند.

وی افزود: در زمان سید الشهدا (ع) بسیاری از مسلمانان از ایشان دعوت کردند، اما در عصر عاشورا، در برابر آن حضرت قرار گرفتند، اما ملت ایران در عرصه دفاع مقدس نشان دادند که اهل کوفه نیستند.

وی در سخنان خود به شباهت‌های عصر سید الشهدا (ع) و عصر ظهور منجی عالم بشریت امام مهدی (عج) اشاره کرد و گفت: در عصر انتظار هم مانند عصر نهضت حسینی، مساله دعوت و انکار وجود دارد.

واعظ حوزه علمیه قم بیان داشت: در عصر امام حسین (ع)، تنها اهل کوفه 18 هزار نامه برای یاری امام خود نوشتند و این نامه‌ها به دروغ هم نبوده اما با آمدن ˈابن زیادˈ به عنوان والی کوفه، آنها ترسیدند و تبدیل به هزاران سپاهی در مقابل امام زمان خود شدند.

وی اظهار کرد: در عصر انتظار هم بسیاری از مردم می‌گویند جان، مال و دارایی من فدای تو ای امام زمان (ع)، باید مواظب باشند که از حرف خود برنگردند، چرا که بنا به روایات متعدد از ائمه(ع)، در عصر ظهور امام زمان (عج)، بسیاری از مردم از امام خود روی برگردان خواهند شد.

حجت الاسلام  والمسلمین حسینی قمی یکی دیگر از شباهت‌های عصر سید الشهدا (ع) و عصر ظهور را مساله آزمایش دانست و گفت: در عصر عاشورا، آزمایش سنگینی برای امت اسلامی به وجود آمد و مردمی که در زمان امام حسن مجتبی (ع) به آن حضرت انتقاد می کردند که چرا قیام نمی‌کند، در عصر عاشورا غربال شدند و تنها 72 نفر در این امتحان، سربلند بیرون آمدند.

وی افزود: شیخ مفید(ره) در ارشاد روایتی آورده که عده ای در زمان ظهور امام زمان (عج)، به آن حضرت می‌گویند که از همان راهی که آمدی، برگرد و ما نیازی به فرزندان حضرت زهرا (س) نداریم.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی ادامه داد: در عصر ظهور کسانی از امام زمان (عج) جدا می‌شوند که فکر می کردند امام زمانی هستند.

وی خاطرنشان کرد: شباهت دیگر عصر غیبت و عصر عاشورا این است که مردم با اسم و رنگ دین به جنگ با امام زمان (عج) می روند.

وی در این باره به ذکر روایتی افزود: یک سال پس از واقعه عاشورا، فردی،" شمر" قاتل امام حسین (ع) را در کنار خانه خدا می بیند که می‌گوید، خداوندا تو می‌دانی من آدم شریفی هستم، ولی در آن واقعه مامور و معذور بودم.

حجت الاسلام حسینی قمی ادامه داد: آن شخص از "شمر" سئوال می‌کند که تو با این جنایتی که انجام دادی، چگونه ادعای شریف بودن داری و او در جواب می‌گوید که در آن زمان من فرمان یزید را اطاعت کردم و اگر این کار را نمی کردم، از این شترانی که کارشان آبکشی است، پست تر بودم.

سخنران مسجد مقدس جمکران اظهار داشت: در 50 سال بعد از رحلت رسول گرامی اسلام (ص) تا روز عاشورا چنان مفاهیم دین را عوض کردند که عده‌ای به امام حسین (ع) انتقاد کردند که شما باعث تفرقه افکنی در میان مسلمانان شده اید و از امام خود تبعیت نمی‌کنید؛ در عصر عاشورا سید الشهدا (ع) و یارانش را با ذکر تکبیر و الله اکبر به شهادت رساندند.

حجت الاسلام حسینی قمی به روایتی از امام صادق (ع) در این باره اشاره کرد و گفت: در این روایت آمده که دشمنان و جاهلان در عصر ظهور بیشتر از جاهلان در عصر بعثت رسول گرامی (ص) هستند.

وی افزود: وقتی علت را از حضرت پرسیدند آن حضرت در پاسخ گفتند که در عصر بعثت رسول گرامی اسلام (ص)، مردم بت پرست بودند و با پرستیدن سنگ و چوب به مقابله با اسلام رفتند، اما در عصر ظهور امام زمان (عج) افرادی با قرآن و تفسیری که از آن دارند با امام عصر (عج) مخالفت می کنند و ادعا می کنند که تفسیر ما درست است .

حجت الاسلام والمسلمین  حسینی قمی اظهار کرد: اگر تفسیر قرآن از نگاه عترت و ائمه(ع) نباشد، این مخالفت ها ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به شباهت‌ها و  پیوندهایی كه بین امام حسین (ع) و امام زمان (عج) است،  عاشورا را باید پشتوانه فرهنگی عصر غیبت قرار دهیم و استراتژی انتظار بدانیم.

سخنران مراسم  تاکید کرد: تكلیف ما دراین دوران بسیار حساس و خطیر است ما می توانیم یاوران امام حسین (ع) را الگوی انسان امروزی معرفی كنیم، چه طور آنها توانستند در آن فرصت كوتاه  امام زمانشان  را به نحو احسن یاری كنند امام مهدی (عج) احتیاج به یار دارد و این یارانش باید یاران عاشورایی باشد.

وی گفت: امام زمان (عج) عهده دار تمام خون‌هایی است كه نا به حق در طول تاریخ ریخته شده، كه  با  ایجاد عدالت وپایان دادن به جریان ظلم  سبب می‌شود انتقام را بگیرد.

 

حوزه

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی