اطاعت از سیره سیدالشهدا(ع) و حریم امام عصر(ع) در ناحیه مقدسه

چهارشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رئیس بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان قم بااشاره به تاکید امام عصر(ع) به اطاعت از سیره سیدالشهدا(ع)، گفت: وظیفه ما درحال حاضر این است که از حریم امام عصر(ع) که میدان حق و عشق است، دفاع کنیم.

 

حجت الاسلام ناصر شهیدی بااشاره به نگاه ویژه امام عصر(ع) به وجود مقدس حضرت سیدالشهدا(ع) در زیارت ناحیه مقدسه، گفت: فراز "وَ لِـلاِْسْلامِ وَ الْمُسْلِمینَ راحِماً ، وَ لِلْحَقِّ ناصِراً ، وَ عِنْدَ الْبَلآءِ صابِراً ، وَ لِلدّینِ کالِئاً، وَ عَنْ حَوْزَتِهِ مُرامِیاً ، تَحُوطُ الْهُدى وَ تَنْصُرُهُ، وَ تَبْسُطُ الْعَدْلَ وَ تَنْشُرُهُ ، وَ تَنْصُرُ الدّینَ وَ تُظْهِرُهُ ، وَ تَکُفُّ الْعابِثَ وَ تَزْجُرُهُ، وترحُّم کننده بر اسلام و مسلمین بودى، یارى گرِ حق بودى، در هنگام بلاء شکیبا و صابر،حافظ و مراقب دین، و مدافع حریم آن بودى، (طریقِ) هدایت را حفظ و یارى می نمودى، عدل و داد را گسترش داده و وسعت مى بخشیدى، دین و آئینِ الهى رایارى نموده آشکارمى نمودى، یاوه گویان را (ازادامه راه) بازداشته جلوگیرى می کردى، یاری رساندن دین توسط ولی خدا را یادآوری می کند.
وی با بیان اینکه امام زمان(ع) در این فرازها خطاب به جد مظلومشان می فرمایند: شما حجت های الهی را برپا نمودید، خاطرنشان کرد: در ادامه می فرمایند در بلاها شکیبا و از مجموعه دین دفاع کننده بودید و بازیچه شمارنده دین را از کارش بازداشتی و او را منع نمودی که اشاره می کند به عملکرد یزید که آن را منع کردید.
حجت الاسلام شهیدی بااشاره به چند نکته از این فراز زیارت ناحیه مقدسه، اظهارداشت: نخستیین نکته این بود که درس وفاداری سیدالشهدا(ع) به مکتبش هر چند در راه دین گرفتاری و سختی بکشیم، ارزش دارد و نباید اذیت دیگران ما را از دنباله روی امام زمانمان باز دارد.
رئیس بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان تهران داشتن تمام علوم عالم هستی را از ویژگی های امام حسین(ع) دانست و بیان داشت: امام حسین(ع) کمال عقل را داشتند ولی سختی ها را تحمل کردند و راه هدایت را به ما نشان دادند. در مقابل ما در این زمینه وظیفه داریم. از این راه محافظت کنیم و وفاداری خود را نسبت به سیدالشهدا(ع) به ویژه در ایام سوگواری حضرت با عملکرد خود به اثبات برسانیم.
وی با بیان اینکه بعد از روشن شدن مسیر هدایت نباید در این مسیر کوتاهی کنیم، تصریح کرد: باید توجه داشت که اگر حضرت در مقابل یزید نمی ایستاد، هدایت گم می شد ولی درحال حاضر که با محبت و اطاعت از اهل بیت(ع) راه هدایت برای ما روشن شده است، وظیفه داریم که این راه را ادامه بدهیم.
حجت الاسلام شهیدی با اشاره به نامه امام حسین(ع) در جواب نامه کوفیان که در ناسخ التواریخ در احوالات امام حسین(ع) جلد 2 آمده است، ادامه داد: امام حسین(ع) در پاسخ نامه مردم کوفه می فرمایند "به نام خداوند بخشنده مهربان از طرف حسین بن علی(ع) به سوی مومنین و مسلمین و اما بعد هانی بن هانی و سعید بن عبدالله آخرین کسانی بودند از فرستادگان شما که نامه های شما را فرستادند.
رئیس بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) استان تهران با اشاره به نکاتی در این نامه افزود: امام در ادامه می فرمایند قسم به جان خودم امام نیست مگر کسی که حکم کننده به کتاب خدا باشد، قیام کننده به عدل باشد، به دین حق متدین باشد و خویشتن را در بند شریعت وقف کند و محبوس دارد و همه هم و غمش را در شریعه صرف کند.
وی خاطرنشان کرد: امام در این نامه بیان می دارند که اگر حسین(ع) را نمی شناسید. امامی است که چنین خصوصیاتی دارد، این درحالی است که امروز ما مخاطب امام عصر(ع) هستیم و باید حافظ این راه باشیم به این معنی که زندگی ما باید عملیاتی باشد.
حجت الاسلام شهیدی گفت: امام در فراز "وَ تَأْخُذُ لِلدَّنِىِّ مِنَ الشَّریفِ، وَ تُساوی فِى الْحُکْمِ بَیْنَ الْقَوِىِّ وَ الضَّعیفِ، کُنْتَ رَبیعَ الاَْیْتامِ، َ عِصْمَةَ الاَْنامِ، وَ عِزَّ الاِْسْلامِ، وَ مَعْدِنَ الاَْحْکامِ ، وَ حَلیفَ الاِْنْعامِ، سالِکاً طَرآئِقَ جَدِّک َ وَ أَبیک َ، مُشْبِهاً فِى الْوَصِیَّةِ لاَِخیـکَ، حقّ ضعیف را از قوى می ستاندى، و در داورى بین ضعیف و قوى برابر حُکم می نمودى، تو بهار سرسبز یتیمان بودى، و نگاهبان و حافظ مردم بودى، مایه عـزّت و سرافرازى اسلام، معدنِ احکام الهى، هم پیمان نیکى و احسان بودى، پوینده طریقه جدّ و پدرت و در سفارشات و وصایا همسانِ برادرت بودى، نکات ویژه ای را بیان می کنند.
این پژوهشگر مهدوی با اشاره به ویژگی ممتاز حرکت سیدالشهدا(ع) در این فراز از زیارت ناحیه مقدس، تصریح کرد: امام در این فراز ویژگی های برتر جد بزرگوارشان را بیان می کنند "وَفِىَّ الذِّمَـمِ، رَضِىَّ الشِّیَمِ، ظاهِرَ الْکَرَمِ، مُتَهَجِّداً فِى الظُّلَمِ، قَویمَ الطَّرآئِقِ، کَریمَ الْخَلائِقِ، وفادار به پیمانها، داراى سجایاىِ پسندیده، با جود و کَرَمِ آشکار بودى، شب زنده دار (به عبادت) در دلِ شبهاىِ تاریک، معتدل و میانه رو در روش ها، باسجایا و اخلاقِ کریمانه.
وی گفت: امام عصر(ع) در این فراز زیارت ناحیه مقدسه به نژاد و نسب حضرت اشاره می کنند و می فرمایند: عَظیمَ السَّوابِقِ، شَریفَ النَّسَبِ، مُنیفَ الْحَسَبِ، رَفیعَ الرُّتَبِ ، کَثیرَ الْمَناقِبِ، مَحْمُودَ الضَّرآئِبِ، جَزیلَ الْمَواهِبِ، حَلیمٌ رَشیدٌ مُنیبٌ، جَوادٌ عَلیمٌ شَدیدٌ، إِمامٌ شَهیدٌ، أَوّاهٌ مُنیبٌ، حَبیبٌ مَهیبٌ، داراى سوابقِ با عظمت و ارزشمند، داراى نَسَبِ شریف، وحَسَبِ والا، با درجاتِ رفیع و عالى، مناقب و فضائلِ بسیار، سِرِشتها و طبیعت هاى مورد ستایش، و با عطایا و مواهبِ بزرگ بودى، صبور، رشد یافته، بسیار متوجه بسوى خدا، باجود و سخاوت، دانا، توانا و قاطع بودى، پیشواى شهید، بسیار گریان در پیشگاه خداوند، محبوب و با هیبت بودى.
حجت الاسلام شهیدی با بیان اینکه امام زمان(ع) این فرازها را بیان می کنند تا ما شناخت بیشتری به وجود حضرت سیدالشهدا(ع) پیدا کنیم، خاطرنشان کرد: امام عصر(ع) در این فراز می فرمایند: "ناظِراً إِلَیْها بِعَیْنِ الْمُسْتَوْحِشینَ مِنْها، و مانندکسانی که از دنیا در وحشت و هراس بسر می برند به آن نگاه می کردى، با این معنی که اگر انسان از چیزی وحشت داشته باشد به او دل نمی بندد و وابسته نمی شود.
این پژوهشگر مهدوی افزود: امام ادامه می دهند تو بهترین معروف هستی و اطاعت از وجود سیدالشهدا(ع) را نشان می دهند این درحالی است که درحال حاضر وظیفه ما این است که باید از حریم امام عصر(ع) دفاع کنیم و از این میدان که میدان حق و عشق است محافظت نماییم.

 

شبستان