احیای طب سنتی، سلامت جامعه را تضمین می‌کند
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»معارف اسلامی»طب سنتی، طب اسلامی»احیای طب سنتی، سلامت جامعه را تضمین می‌کند

احیای طب سنتی، سلامت جامعه را تضمین می‌کند

چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۴۹
امتیاز این گزینه
(1 رای)

مدیر کلینیک درمانی مهر با بیان این که علت ازدیاد بیماری در جامعه کنار گذاشتن طب سنتی است، گفت: با احیاء طب سنتی، سلامت جامعه تضمین می‌شود.

جواد رمضانی اظهار داشت: شرق قسمت اعظم دنیا را تشکیل داده و با میزان جمعیت زیاد، سابقه دیرینه‌ای در علم و تمدن دارد.

وی ادامه داد: طب با تکامل انسان در راستای حفظ سلامتی و درمان بیماری‌ها، رشد و مسیر تعالی خود را طی کرده است.

مدیر کلینیک درمانی مهر با اشاره به اینکه کامل‌ترین کتاب طب در دنیا «کتاب قانون» بوعلی سینا است، تصریح کرد: کتاب قانون بعد از رنسانس در اروپا تا چند سال اخیر پایه و اساس طب بود.

این پزشک طب سنتی اضافه کرد: کتاب قانون بنیان ایدئولوژیک بسیاری از کتاب‌ها و رفرنس‌های طب جدید در شاخه‌های مختلف پزشکی داخلی و اطفال محسوب می‌شود.

رمضانی با اشاره به اینکه در دیدگاه طب مدرن نگاه به طب تغییر کرده و تشخیص بیماری‌ها با آزمایش انجام می‌شود، ابراز داشت: طب سنتی، طب زندگی بوده و تمام امور زندگی انسان را شامل می‌شود، اما طب کلاسیک امور را به بخش‌های مختلف دسته‌بندی کرده است.

وی ادامه داد: در طب زندگی هیچ وقت فراموش نمی‌شود و در بسیاری از کشورها در کنار طب مدرن هم‌زمان طب سنتی نیز رشد کرده و مسیر تعالی را پیموده است.

مدیر کلینیک درمانی مهر با بیان اینکه در 150 سال گذشته در ایران با ورود طب مدرن به کشور طب سنتی رو به فراموشی رفت، اذعان کرد: طب سنتی را چون براساس مزاج‌شناسی بنیان گذاشته شده، نمی‌توانیم کنار بگذاریم.

وی اضافه کرد: با ورود طب مدرن و تربیت پزشکان به تعداد زیاد، شاهدیم که تعداد بیماران در جامعه رو به رشد است درحالی که در گذشته به این شکل نبود و تعداد بیماران بسیار کم بود.

رمضانی علت ازدیاد بیماری در جامعه را سعی در کنار گذاشتن طب سنتی دانست و بیان داشت: با احیاء طب سنتی، سلامت جامعه تضمین می‌شود.

وی افزود: کتاب قانون در تمام ابعاد زندگی انسان حرف برای گفتن دارد، جلد نخست قانون در زمینه‌های مختلف روانشناسی اجتماعی، آب و هوا، آشامیدنی، فضولات و همه مسائل صحبت شده و باید مطالب قانون را با فراگیری به جامعه نیز منتقل کنیم.

مدیر کلینیک درمانی مهر خاطرنشان کرد: اگر سطح آگاهی جامعه براساس کلیات کتاب قانون افزایش یابد مطمئناً سطح سلامت جامعه افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه همدان به چند دلیل باید پیش گام احیاء طب سنتی باشد، گفت: همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین است و پزشکی هم با این تمدن رشد کرده و همدان یکی از پایه‌گذاران علم پزشکی بوده است.

رمضانی تنوع آب و هوایی و وجود 340 گونه گیاه دارویی در همدان را یکی از مزیت‌های استان دانست و یادآور شد: آرامگاه شیخ‌الرئیس در همدان است و باید با گرامیداشت مقام بوعلی‌سینا در معرفی این دانشمند بزرگ به مردم پیشگام باشیم.

وی افزود: بنیاد بوعلی‌سینا قدم بزرگی را در برگزاری همایش هزاره تألیف کتاب قانون برداشته است.

رئیس کلینک درمانی مهر در پایان اذعان کرد: اطباء بزرگی مانند خاندان خسروی در عرصه طب سنتی در همدان زحمت کشیدند، که باید آنها را به جامعه معرفی کرد و مقام آنها را گرامیداشت.

روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا

نوشتن نظر

جستجو

اوقات شرعی