پیرزن و خضر نبی علیه السلام

پیرزن و خضر نبی علیه السلام

چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۱۴
امتیاز این گزینه
(13 آرا)

در زمان‌های نه چندان دور، پیرزنی برای برآورده شدن خواسته‌اش شب و روز دعا می‌کرد تا اینکه از کسی شنید که هر کس چهل روز عملی را انجام دهد، یکی از پیامبران خدا را خواهد دید و می‌تواند حاجتش را از او بخواهد. او باید برای دیدن حضرت خضر(ع) چهل صبح پیش از طلوع آفتاب جلوی در خانه‌اش را آب و جارو می‌کرد. پیرزن با نیّت شروع کرد. روزهای اوّل با شوق و ذوق تمام این کار را انجام می‌داد. گاهی حاجتش را عوض می‌کرد یا دوباره منصرف می‌شد، گاهی هم همه چیز را به خدا می‌سپرد تا هر چه صلاح است، انجام دهد.

 

در زمان‌های نه چندان دور، پیرزنی برای برآورده شدن خواسته‌اش شب و روز دعا می‌کرد تا اینکه از کسی شنید که هر کس چهل روز عملی را انجام دهد، یکی از پیامبران خدا را خواهد دید و می‌تواند حاجتش را از او بخواهد. او باید برای دیدن حضرت خضر(ع) چهل صبح پیش از طلوع آفتاب جلوی در خانه‌اش را آب و جارو می‌کرد. پیرزن با نیّت شروع کرد. روزهای اوّل با شوق و ذوق تمام این کار را انجام می‌داد. گاهی حاجتش را عوض می‌کرد یا دوباره منصرف می‌شد، گاهی هم همه چیز را به خدا می‌سپرد تا هر چه صلاح است، انجام دهد. باورش نمی‌شد که بتواند یکی از پیامبران، حضرت خضر(ع) را ببیند، چه برسد به اینکه از او حاجتی بخواهد. او مواظب بود وظیفه‌اش را درست و بدون کم و کاست انجام دهد تا مبادا روزی خوابش ببرد یا یک وقت آب نداشته باشد یا جارویش شکسته باشد تا چهل روز تمام شود. روزهای آخر دیگر این کار برای پیرزن وظیفه شده بود و گاهی حاجتش را فراموش می‌کرد و به مردمی که در رفت و آمد بودند، خیره می‌شد و با بی‌حوصلگی آنها را تماشا می‌کرد تا اینکه بالأخره روز چهلم رسید. پیرزن در را باز کرد و لبخندی زد و نفس عمیقی کشید و شروع کرد به آب و جارو کردن. بعد از آن، باید منتظر می‌ماند تا حضرت خضر(ع) رد شود، صندلی چوبی‌اش را آورد و جلوی درِ خانه منتظر شد، هنوز خورشید بالا نیامده بود و کسی در کوچه نبود.
دقایقی گذشت، او داشت به درختان نگاه می‌کرد؛ به گنجشک‌ها که می‌آمدند روی زمین می‌نشستند و بلند می‌شدند؛ به آسمان امروز که ابرهایش چقدر شکل‌های قشنگی درآورده‌اند. این سر کوچه را نگاه کرد؛ آن سر کوچه را؛ دوباره این سر کوچه را؛ مردی چوب به دست داشت رد می‌شد، پیرزن او را نگاه کرد. چقدر چهره گیرایی داشت. نزدیک‌تر شد؛ انگار که پیرزن سال‌هاست او را می‌شناسد. به صورتش خیره شده بود. در چشمانش نوری بود و بر لبش ذکری. پیرزن فقط نگاه می‌کرد. انگار آن شخص را فقط باید نگاه کرد و سکوت. نباید حرفی زد. مرد به آرامی گذشت. پیرزن داشت به او می‌نگریست و وقتی رد شد، هنوز در جای خودش نشسته بود و غرق در فکر و خیالاتش هنوز منتظر بود. خودش هم نمی‌دانست به چه می‌اندیشد. دقایق می‌گذشتند و او انگار در همان لحظه‌های اوّل، حاجتش را جا گذاشته بود. کم‌کم مردم شروع کردند به رفت و آمد و کوچه داشت شلوغ می‌شد؛ ولی کوچه و خانه پیرزن امروز بوی دیگری گرفته بود، بوی نور، بوی رهگذری از بهشت. پیرزن لبخند زد؛ زیرا اصلاً به یاد نیاورده بود که حاجتی دارد. اصلاً انگار یادش رفته بود که می‌تواند حرف بزند و خواسته‌اش را بگوید، او خضر(ع) را نشناخته بود.

8 نظر

 • لینک نظر مهدی يكشنبه ۰۶ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۱ نوشته شده توسط مهدی

  بله جانم
  شمابه هرچیزی اعتقادداشته باشی درآنی بهش دست پیدامیکنی
  ففط بایدهمیشه اون چیزی که میخوای جلوی چشمات تصورش کنی تابرات به عمل بوجودبیاد
  اینویادت باشه که تواین دنیابه هرچیزی میتوانی برسی ودیت بیابی
  فقط بایدباوربه هرچیزی که مبخوای داشته باشی ودرتثوراتت بهش فکرکنی وحتمأبهش دست پیداخواهی کرد
  باآرزوی پیداکردن حقایق
  باور
  باور
  باور
  تصور
  تصور
  تصور
  .
  .
  .
  ...

 • لینک نظر ناهيد سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۲ نوشته شده توسط ناهيد

  خوب چرا حضرت خضر اشناي نداده

 • لینک نظر اميرحسين سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۶ نوشته شده توسط اميرحسين

  سلام اقا من كه تو اپارتمان هسم چيكار كنم؟كجارو جاور كنم تورو خدا بگين خيلي مهمه ممنون

 • لینک نظر شهرام جمعه ۱۶ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۳۳ نوشته شده توسط شهرام

  به اميد ظهور هر جه زودتر اقا صلوات بر محمدوال محمد

 • لینک نظر شهرام جمعه ۱۶ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۳۳ نوشته شده توسط شهرام

  به اميد ظهور هر جه زودتر اقا صلوات بر محمدوال محمد

 • لینک نظر فاطیما دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۰۴ نوشته شده توسط فاطیما

  کفتم اگر بیایی غم دل با تو بگویم
  چه بگویم غم از دل برود چون تو بیایی

 • لینک نظر عطیه سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۴:۲۴ نوشته شده توسط عطیه

  خداخیرتون بده
  با خبرهای واقعیتون ادم بیدار میکنین
  برای سلامتی اقا و کارکنان موعود باید هر لحظه دعا کنیم

 • لینک نظر فاطمه عربشاهی جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۲۹ نوشته شده توسط فاطمه عربشاهی

  مادر بزرگ من هم میگفت که بعد از چهل روز وقتی آقا را دیده حاجتش را فراموش کرده

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی