دیدار اردوغان و بایدن آغاز شد

دیدار اردوغان و بایدن آغاز شد

سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۴۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

دیدار رؤسای جمهور آمریکا و ترکیه در حاشیه نشست سران ناتو آغاز شد.به نقل از آناتولی، دیدار جو بایدن ریس جمهور آمریکا و رجب طیب اردوغان همتای ترکیه ای وی در در حاشیه نشست سران ناتو آغاز شد.

این دیدار میان سران دو کشور بدون حضور رسانه‌ها برگزار شد و همچنان نیز ادامه دارد.

رئیس‌جمهور ترکیه دیروز یکشنبه در سخنانی در خصوص این دیدار گفته بود: (در اجلاس ناتو) بار دیگر بر اهمیتی که برای هم‌پیمانی با متحدان خود قائلیم، تأکید خواهیم کرد. در یک نشست بسیار مهم که نقشه راه ناتو طی ۱۰ سال آینده یعنی ناتو ۲۰۳۰ در آن مشخص خواهد شد، شرکت خواهیم کردیم. ما در کنار مرزهای خود از مرزهای ناتو نیز محافظت می‌کنیم. زمینه‌های گفتگو با بایدن بسیار گسترده است. در حالی که ترکیه به تعهدات خود در قبال پروژه اف -۳۵ عمل کرد، متاسفانه آمریکا تعهدات خود در این مورد را زیر پا گذاشته است. این نخستین دیدار من و بایدن پس از انتخاب وی به ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود و طی آن روابط ترکیه و ایالات متحده مورد گفتگو قرار خواهد گرفت. (در خصوص دیدار با بایدن) روز ۲۴ آوریل، متاسفانه شاهد یک رویکرد بسیار منفی بودیم. این رویکرد به شدت ما را متأسف کرد. مطرح نکردن این مساله غیرممکن است. موضوعات زیادی در خصوص صنعت دفاعی (با آمریکا) روی میز مانده است. مهمترین آنها نیز مسئله جنگنده‌های F-۳۵ است. تنها خواسته و انتظار ما این است که از آمریکا رویکردی را مشاهده کنیم که موجب تقویت وحدت و همبستگی در ناتو شود. امیدوارم در دیدار با بایدن گام‌هایی برداشته شود که به فراموش شدن (تصمیم دولت این کشور) در روز ۲۴ آوریل بینجامد.

آمریکا مدعی است که برخورداری ترکیه از سامانه ضدموشک روسی اس- ۴۰۰، به تضعیف دیوار دفاعی ناتو منجر خواهد شد و حتی تهدید کرده که تحریم‌هایی را علیه آنکارا اعمال خواهد کرد.

این در حالی است که آمریکا در فروردین امسال نیز از تحریم ریاست صنایع دفاعی ترکیه به همراه ۴ مقام بلندپایه آن خبر داد. بهانه وضع این تحریم‌ها، همکاری نظامی-اطلاعاتی چشمگیر ترکیه با روسیه ادعا شده است.

مهر

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی