نشست 108: دیروز و امروز مؤمنان

نشست 108: دیروز و امروز مؤمنان

جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۵
امتیاز این گزینه
(1 رای)

در آستانه‌ی میلاد پرسعادت حضرت خاتم الانبیاء، محمّد مصطفی(ص)،  در صد و هشتمین نشست، از سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی،استاد اسماعیل شفیعی سروستانی به موضوع چگونگی تحقّق و پیاده‌سازی اهداف والای رسول خدا(ص) به دست با کفایت و با وجود مبارک حضرت خاتم الاوصیاء، صاحب العصر و الزّمان(عج) پرداختند.

در این نشست که با عنوان «دیروز و فردای مؤمنان» برگزار گشته بود، سخنران با ترسیم آغازخلقت نورانی شیعیان از نور مبارک اهل بیت علیهم السلام حضرت خاتم(ص) و تاریخ آنان در دوران ایشان، فردای مؤمنان آل‌محمّد(ص) را در روزگار و دوران حضرت خاتم الاوصیاء(عج) تبیین و به استناد منابع روائی تشریح کردند

نام گذاری انبیاء و اوصیائ الهی فعل خداوند است
پیش از شروع سخنرانی، با برگزاری مدّاحی و مولودی خوانی به مناسبت میلاد حضرت رسول خاتم(ص) و حضرت صادق آل محمّد(ص) توسط مدّاح اهل بیت علیهم السلام ، جناب آقای پاک آئین، مراسم آغاز شد. پس از آن، اسماعیل شفیعی سروستانی، سردبیر ماهنامة «موعود» با تأکید بر اینکه نام اولیاء خداوند توسط خود خداوند متعال انتخاب می‌شود، نامگذاری حضرت یحیی(ع) و امام حسن و امام حسین(علیهما السلام) را نمونه‌های این نامگذاری عنوان کردند. چنانچه در قران کریم آمده است:
«ای زکریّا! ما تو را بشارت می‌دهیم به پسری که اسمش یحیی است و کسی پیش از این، بدین اسم خوانده نشده است.»
و همچنین در روایات، درباره‌ی نام‌گذاری امام حسن و امام حسین(ع) آمده است که خداوند نام آنان را بر اساس حکمت خود، نام فرزندان هارون(ع) گذاشت که همان «شبر» و «شبیر» به زبان عبری و در زبان عربی «حسن» و «حسین» است.
استاد سروستانی با اشاره به این نکته که در میان اولیاء الله، اسم با مسمّای خود نسبت و ارتباط عمیقی دارد، به نام مشترک «محمّد» بین حضرت رسول(ع) و حضرت مهدی(عج) تأکید کردند و افزودند:
«اميرالمؤمنين حضرت علی(ع) روزی در بالای منبر چنين فرمودند: «مردی از فرزندانم در آخرالزمان ظهور می‏كند؛ رنگش سفيد آميخته به سرخی، شكمش برآمده، رانهايش بزرگ و گره شانه‏هايش قوی است. بر پشتش دو خال وجود دارد: يكی به رنگ پوستش و ديگری همانند مهر نبوت نبی‏اكرم(ص). دو نام دارد يكی مخفی و ديگری آشكار؛ نام مخفی‏اش احمد و نام آشكارش «محمد» است.»
بر اساس این روایت و روایت‌های دیگری که در این زمینه موجود است، هر دو اسم آسمانی و زمینی حضرت ختمی مرتبت (محمّد و احمد) و کنیه‌ی حضرت رسول (ابوالقاسم) نهاده شده است بر حضرت مهدی(عج). آیا این اسم‌گذاری اتّفاقی بوده است؟! خیر؛ به خاطر آن کمالات بوده است که خداوند آن نام را روی آن ایشان گذاشته است. به این خاطر که حضرت مهدی(عج) شبیه ترین مردم به حضرت رسول خاتم هستند؛ چه از لحاظ ظاهر و چه به لحاظ روحی و کمالات. چنانچه امام حسن عسکری(ع) فرمودند: «سپاس پروردگاری را كه مرا از دنيا نبرد تا اينكه جانشينم را، به من نشان داد همو كه شبيه‏ترين مردم از لحاظ روحيات و شمايل به رسول اكرم(ص) می‏باشد.»

ختم رخدادهای الهی
محقّق و پژوهشگر حوزة مهدویت پس از این سخنان، به بیان شباهت‌های خُلقی و روحی و شباهت قیام دو خاتم پرداختند و حضرت خاتم الاوصیاء(ع) را وارث تمامی علوم، وسایل نبوّت و معجزات تمامی انبیای پیشین از جمله پیامبر اکرم(ص) دانستند و آنگاه به فصل مهمّی از سخنان خودشان رسیدند. ایشان عنوان کردند که بر طبق مقدّرات الهی و نقشه‌های کلّی خداوند متعال، اتّفاقات بزرگی در عالم می بایست رخ میداد که شروع این اتّفاقات جهانی و بزرگ به دست حضرت ختم رسل(ص) محقّق شد. از جمله این اتفاقات مهم، بحث «اکمال دین» است. چنانچه در آیه آمده است:
«الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتي‏ وَ رَضيتُ لَكُمُ الْإِسْلامَ دينا؛ امروز دین خودم را بر شما کامل کردم و نعمتم را به اتمام رساندم و راضی شدن که دین شما اسلام باشد.»
همچنین از کارهایی که رسول خدا(ص) در سرآغاز آن قرار داشت، «فراگیری رحمت در جهان» بود و دیگری مبحث اتمام نور است. چنانچه خداوند در آیاتی از قرآن فرمود: «وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمين‏»
و «يُريدُونَ لِيُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُون‏؛ می‌خواهند نور خدا را با دهانشان خاموش کنند و خداوند نورش را به اتمام می‌رساند؛ حتّی اگر کافران آن را خوش ندارند.»
استاد سروستانی تحقّق کامل، عینی و جهانی این وعده‌های الهی به رسول اکرم(ص) را به دست حضرت خاتم الاوصیاء(عج) دانستند. چرا که ایشان واجد همان کمالات روحی حضرت خاتم الانبیاء(ص) هستند. چنانچه درباره‌ی اکمال دین به دست حضرت مهدی(عج) در روایات آمده است:
«به خدا سوگند تأويل اين آيه (اکملت لکم دینکم...) هنوز نازل نشده است و نازل نخواهد شد تا آنكه قائم خروج كند...» و همچنین آمده است:
«همانا غلبه دين حق بر همه دين ها به هنگام خروج مهدى آل محمّد است; پس در زمين كسى باقى نمى ماند مگر آن كه به رسالت محمّد (ص) اقرار مى كند.»
همچنین حضرت مهدی(عج) تنها کسی است که پس از رسول اکرم(ص) ملقّب به صفت عالی «رحمة‌للعالمین» گردیده است و خداوند خودش در «حدیث لوح» این لقب را به ایشان داده است. درباره‌ی اتمام نور حضرت خاتم(ص) نیز در روایات حضرت مهدی(عج) ختم نور و به تحقّق‌رساننده‌ی وعده های الهی معرفی شده اند. چنانچه از امام کاظم(ع) روایت شده است که درباره آیه‌ی «او کسی است که پیامبرش را با هدایت و دین حقّ فرو فرستاد» فرمودند:
«او کسی است که رسولش را را با [اعلام] ولایت برای وصیّ‌اش فرستاد و ولایت همان دین حقّ است برای آنکه آن را بر تمامی ادیان آشکار کند در هنگام قیام قائم. خداوند می‌فرماید: «خداوند نورش را کامل می‌کند.» [یعنی] با ولایت یافتن قائم؛ حتّی اگر کافران از ولایت علی(ع) اکراه داشته باشند.»
بدین ترتیب، اسماعیل شفیعی سروستانی، ظهور حضرت خاتم الاوصیاء(ع) را برابر با بعثت حضرت خاتم الانبیاء(ص) دانستند؛ کسی که شبیه‌ترین فرد به رسول خدا(ص) و ختم‌کننده‌ی تمامی اهداف ایشان هستند. حضرت مهدی(عج) همان فرد یکتایی هستند که با ظهور و قیام خود، شرایطی را برای رجعت تمامی انبیاء و اوصیا فراهم می‌کنند و بدین ترتیب، وعده‌ی خداوند متعال در باره‌ی غلبه‌ی رسول اکرم(ص) بر جهانیان را محقّق می‌کنند. چنانچه در روایت بسیار زیبایی از امام صادق(ع) آمده است:
«...آنگاه على(ع) بار دیگر با رسول خدا(ص) به دنیا برمی‌گردد و پیغمبر پادشاه روى زمین مى‏شود و سایر ائمّه، فرمانداران او خواهند بود و بر عكس روز نخست، این بار به طور آشكار مبعوث می‌گردد و خدا را آشكارا عبادت می‌كند.»

این نشست دلچسب، با نوای زیبای «زیارت آل یاسین» به پایان رسید. مانند همیشه در حاشیه‌ی این نشست، نمایشگاهی از آثار و محصولات مؤسّسة فرهنگی و هنری موعود عصر(عج) دائر بود. علاقه‌مندان به شرکت در این نشست می‌توانند از تاریخ، موضوع و سخنران این نشست با مراجعه به کانال موعود در «پیام‌رسان سروش» و همچنین سایت موعود به آدرس www.mouood.org مطلّع شوند. همچنین برای تهیه این سخنرانی و سخنرانی‌های پیشین، می‌توانید از فروشگاه اینترنتی موعود (یاران شاپ) به آدرس www.yaranshop.ir اقدام فرمایید.
حضور در این نشست‌ها که ماهانه در آخرین پنج‌شنبه هر ماه شمسی برگزار می‌گردد، نیازمند ثبت نام نیست و حضور برای همگان آزاد است.

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی