نماز، چکیده عبادت های فرشتگان است "آیت‌الله وحید خراسانی"

نماز، چکیده عبادت های فرشتگان است "آیت‌الله وحید خراسانی"

چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۲
امتیاز این گزینه
(1 رای)

حضرت آیت‌الله العظمی وحید خراسانی گفت: کمال تشریعی در نماز دیده می‌شود و می‌توان این عبادت را غوغایی عارفانه دانست که چکیده عبادت‌های فرشتگان محسوب می‌شود.

 

این مرجع تقلید امروز در درس تفسیر قرآن در مسجد اعظم به ادامه تفسیر آیاتی از سوره مبارکه «یس» پرداخت و اظهار داشت: با توجه به آیه شریفه «وَآیَةٌ لَّهُمْ اللَّیْلُ نَسْلَخُ مِنْهُ النَّهَارَ فَإِذَا هُم مُّظْلِمُونَ» در می‌یابیم روز برای حرکت و فعالیت و شب هم برای آرامش او آفریده شده است.

او افزود: ‫تبدیل روز به شب و تبدیل شب به روز دلیل این است که حرکت اختیاری است؛ ‫و چون اختیاری است پس زاییده طبیعت نیست زیرا طبیعت دگرگون نمی‌شود و ذات طبیعت دگرگونی را نمی‌پذیرد و تبدیل و دگرگونی در طبیعت محال است‎.

آیت‌الله وحید خراسانی با بیان اینکه شب در نگاه اسلامی دارای اهمیت و فضیلت فراوانی است عنوان داشت: پیامبر اکرم(ص) و حضرت موسی(ع) نیز به واسطه شب‌ زنده‌داری به مقامات عالیه رسیدند و کسی را نمی‌توان یافت که به مدارج بالای کمال دست یافته باشد ولی اهل شب زنده‌داری نباشد.

این مرجع تقلید ادامه داد: بالاترین مقامی که نصیب حضرت محمد(ص) شد معراج بود که در شب واقع شد و توجه به آیه «سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلًا مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ البَصِیرُ» این حقیقت را روشن می‌سازد.

او ادامه بحث را به توضیح در مورد کمال تشریعی اختصاص داد و عنوان داشت: کمال تشریعی در نماز دیده می‌شود و می‌توان این عبادت را غوغایی عارفانه دانست که چکیده عبادت‌های فرشتگان محسوب می‌شود.

آیت‌الله وحید خراسانی با اشاره به عبادات فرشتگان که برخی قائمون، بعضی قائدون و گروهی دیگر راکعون و ساجدون هستند گفت: انسان در نماز تمام این حالات را دارد و نماز تجلی همه این عبادات است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: کمال در نماز شب است و بالاترین مقام هم محمود؛ احمد به مقام محمود می‌رسد و این هم به واسطه نماز شب تحقق می‌یابد.

او ادامه داد: همین نماز شب بود که موجب شد حضرت محمد(ص) حبیب‌الله و حضرت ابراهیم(ع) هم خلیل‌الله شوند.

______

شفقنا

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی