دروغی به نام دوستی سعودی و امارات
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»دروغی به نام دوستی سعودی و امارات

دروغی به نام دوستی سعودی و امارات

سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۲۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

در دیدار اخیر ولیعهدهای سعودی و امارات، طرفین تلاش کردند که این تصور را ایجاد کنند که اختلافات میان دو کشور حل و فصل شده است اما ناظران و تحلیلگران نظر دیگری دارند.


به نظر می‌رسد اختلافات میان سعودی و امارات به صورت غافلگیر کننده شکل گرفته اما مساله اصلی این است که روابط میان این دو کشور و ولیعهدهایش، "محمد بن‌سلمان" و "محمد بن‌زاید"، از مدت‌ها قبل از موضوع نفت، بحرانی و تیره بوده است.

دولت "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور سابق آمریکا روابط و همگرایی قوی میان بن‌‌زاید و بن‌سلمان ایجاد کرد و حقیقت این است که محمد بن‌زاید با دوستش "جارد کوشنر" برای تنظیم امور مربوط به عربستان سعودی همکاری می‌کرد که شاید برجسته‌ترین آنها جنگ ائتلاف تحت امر ریاض علیه ملت یمن به بهانه‌های واهی بود.

علاوه بر این، عربستان سعودی با اقداماتی از محاصره قطر گرفته تا جنایت وحشیانه ترور "جمال خاشقجی" در کنسولگری این کشور در استانبول، خود را وارد باتلاقی بزرگ کرده است.

محمد بن‌زاید تلاش می‌کرد سیاستی مستقل از ریاض را به‌ویژه در جنگ یمن و در روابط با رژیم صهیونیستی دنبال کند. او روابط کشورش با سوریه را احیا کرد و نیز روابط با ایران را بهبود بخشید. ولیعهد امارات احساس می‌کند که در سایه درگیر بودن سعودی به جنگ یمن و پیامدهای ویرانگر قتل خاشقجی بر این رژیم، شایستگی رهبری بر منطقه را دارد.

امارات یکی از مهم‌ترین اعضای ائتلاف تحت امر سعودی در جنگ علیه یمن بوده، ولی در فوریه 2020 رسما اعلام کرد که از جنگ یمن خارج می‌شود اما گزارش‌های موثق حاکی از آن است که امارات جزیره استراتژیک "سقطری" یمن را از مدت‌ها پیش به اشغال خود درآورده است.

بدیهی است که عادی‌سازی امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی با چراغ سبز سعودی انجام شده است. این عادی‌سازی با مخالفت گسترده امت اسلام همراه شده؛ لذا امروزه ابوظبی در وضعیتی شبیه به انزوا در جهان اسلام قرار گرفته است.

نوشتن نظر