میقاتی بر وجود ضمانت های آمریکایی و بین المللی برای عدم فروپاشی لبنان تاکید کرد

سه شنبه ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۱
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

نجیب میقاتی مامور تشکیل کابینه جدید لبنان به تعبیر خود اظهار داشت پشتوانه های آمریکایی و بین المللی وجود دارند که ضامن عدم فروپاشی لبنان هستند.


وی امروز سه شنبه طی مصاحبه ای گفت:" من احساس کردم که دولت آمریکا نمی خواهد لبنان سقوط کند و شروع به ارائه کمک های اجتماعی و غیره بخصوص به ارتش لبنان کرده است. این ارتش پنجمین ارتش خارج از آمریکا به شمار می رود که از کمک های واشنگتن بهره مند می شود".

میقاتی تاکید کرد که لبنان به زودی 850 میلیون دلار از صندوق بین المللی پول دریافت خواهد کرد و آن را در جهت کمک به مردم، تامین برق، تاسیس کارخانه های برق و تقویت آنها مصرف خواهد نمود.

وی ضمن تاکید بر آمادگی اش برای گفتگو با فعالان مدنی، خواستار همکاری بیشتر با گروههای مدنی شد.

وی درباره رئیس جمهور لبنان میشل عون گفت که او را در تلاش برای نجات کشور جدی می بیند.

میقاتی تاکید کرد: هردوی ما به قانون اساسی پایبندیم. من به زودی و پس از پایان مشاوره ها برای آغاز تشکیل کابینه به قصر بعبدا خواهم رفت، زیرا تشکیل دولت طی مهلت زمان معین امری ضروری است.

وی تاکید کرد که در صورت پیدا شدن جانشینی برای او که بتواند این مسئولیت را بپذیرد، او خواهد پذیرفت. میقاتی خود را به منزله آتش نشانی دانست که برای خاموش کردن آتش لبنان آمده است، مشروط بر اینکه این امر با همکاری و بدون جدال انجام گیرد.

وی خاطرنشان کرد: "اخیرا شنیدم که کشتی نیترات در زمان نخست وزیری من به بندر بیروت رسیده است. من در سال 2013 استعفا داده ام و دولت جدید در فوریه 2014 تشکیل شد. اما این محموله در ماه ژوئن به بندر بیروت رسید". او در ادامه تلاش برای تخریب چهره اش با استفاده از این موضوع را محکوم کرد.

میقاتی درخصوص روابط با اعراب و کشورهای خلیج فارس و چگونگی نزدیک شدن ایران و حزب الله به آنها به تعبیر خود گفت:" حدود خود را در روابط با حزب الله، ایران و اعراب می دانم. رویکرد ما عرب محور است و نمی خواهیم لبنان در این درگیری ها فرو رود. اگر کابینه تشکیل شد، در جهت ترمیم این روابط و بازگشت لبنان به آغوش اعراب تلاش خواهم کرد".

میقاتی درخصوص بحران دلار گفت:" این مسئله به عرضه و تقاضا برمی گردد که ایجاد تعادل میان آنها نیازمند فضای سیاسی آرام است". وی درمورد اینکه می توان به زودی قیمت دلار را پایین آورد اظهار بی اطلاعی کرد و افزود که در این راستا آنچه لازم است را انجام خواهد داد.