لاوروف: آمریکا باید به تاراج ثروت های طبیعی سوریه پایان دهد
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»لاوروف: آمریکا باید به تاراج ثروت های طبیعی سوریه پایان دهد

لاوروف: آمریکا باید به تاراج ثروت های طبیعی سوریه پایان دهد

شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۴:۳۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه با بیان این‌که تهدید داعش در سوریه و عراق بطور جدی افزایش نیافته است، گفت که روسیه از این دو کشور در سرکوبی تروریست ها حمایت می کند و آمریکا باید به تاراج ثروت های طبیعی سوریه پایان دهد و بجای آن به مبارزه با تروریست ها بپردازد

 

لاوروف روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که تحرکات داعش و نفوذ ان در عراق و سوریه افزایش یافته آیا از نظر روسیه این مساله برای منطقه خطر جدی محسوب می شود؟ گفت: فکر نمی کنم که تهدید داعش در عراق و سوریه بطور جدی افزایش یافته باشد.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد: در این دو کشور از تحقق و اجرای طرح های خلافت که از سوی گروه تروریستی داعش طراحی شده بود، جلوگیری شده است.

وی افزود: از تلاش های دولت عراق برای نابودی باقی مانده گروه های تروریست ها حمایت می کنیم. همین رویکرد را در مورد سوریه داریم.

لاوروف گفت: روسیه که بطور قانونی و به دعوت دولت سوریه در این کشور حضور دارد به نیروهای امنیتی و ارتش این کشور برای قلع و قمع تروریسم در سراسر قلمرو آن کمک می کند.

وی ادامه داد: در سوریه نه فقط داعش بلکه گروه های تروریستی دیگر در وهله اول جبهه النصره و سایر گروه های تروریستی همدست آن فعالیت می کنند.

آمریکا و متحدانش در سوریه به مبارزه با تروریست ها بپردازند

لاوروف در ادامه سخنان خود گفت که آمریکا و متحدان این کشور در ائتلاف به اصطلاح ضدتروریستی در سوریه که بهانه ای برای حضور غیرقانونی در خاک سوریه است، باید در وهله اول به نابودی این تهدید و نه اشغال بخش قابل توجهی از خاک سوریه و تاراج ثروت های طبیعی این کشور بپردازند.

انتقال نیروهای داعش به افغانستان

لاوروف در بخش دیگری از کنفرانس مطبوعاتی گفت: در مورد تهدید داعش در منطقه باید به این تهدیدی که متوجه افغانستان است اشاره کنم که تروریست های داعشی به این کشور گسیل می شوند.

وی افزود: آنها با استفاده از فرصت پیش آمده بر اثر طولانی شدن روند تامین مقدمات گفت و گوهای صلح به نفوذ به افغانستان می پردازند. افراد در بین هیات حاکمه افغانستان که سعی دارند این روند را به طول بیانجامد باید در مورد پیامدهای اقداماتشان در مورد میهن خود خوب فکر کنند.

زیر خارجه روسیه گفت: تروریست های داعشی به دلیل رفتار غیرمسوولانه برخی از مقامهای دولت افغانستان، خروج شتاب زده نیروهای ناتو از این کشور بدون این‌که در مورد اجرای اهداف خود در این کشور گزارش دهند،مناطق افغانستان در وهله اول مناطق شرق این کشور و در مرز کشورهای متحد ما (در آسیای مرکزی) را تحت کنترل خود در می آورند.

وی ادامه داد: ما در کانال های دوجانبه و چارچوب سازمان امنیت جمعی رایزنی هایی را داریم تا کشورهای همسایه در آسیای مرکزی را از این تهدید بسیار جدی دور و در برابر آن دفاع کنیم.

لاوروف همچنین به ضرورت خودداری از طولانی کردن روند مذاکرات صلح در افغانستان و کسب توافق در مورد دولت انتقالی در این کشور اشاره و خاطرنشان کرد که روسیه تلاش می کند این پیام را به شرکای خود از جمله در چارچوب گروه آمریکا، چین و پاکستان برساند.

 

ایرنا

نوشتن نظر