ارادت علمای شيعه به فاطمه معصومه (س)
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»امامان و ائمه»ارادت علمای شيعه به فاطمه معصومه (س)

ارادت علمای شيعه به فاطمه معصومه (س)

يكشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

بنیان گذار جمهوری اسلامی آیة الله العظمی امام خمینی قدس سره آن گاه كه در قم ساكن بود و هرگاه كه به قم می‌آمد، با نهایت خضوع نسبت به مقام بلند حضرت معصومه علیهاالسلام در كنار مرقدش حاضر می‌شد و متواضعانه به او متوسّل می‌گشت و با اشتیاقی ویژه، ضریح مطهّر حضرت معصومه علیهاالسلام را می‌بوسید...

 


احمد اردکانی محیطی

توسّل صدر المتألهین
ملاّ صدرا، از علمای ربّانی و حكمای بی نظیر قرن یازدهم ه. ق (1050 ه. ق، وفات در بصره) است. او صاحب تألیفات بی نظیری چون: «اسفار اربعة»، «شرح الاصول من الكافی»، «شرح الهدایة» و «شرح حكمة الاشراق» است.
وی مدتی از عمر شریف خود را در كَهَك قم سپری نمود و مشغول تألیف بعضی از كتاب‌های خود چون اسفار اربعة بود. هر وقت برایش مشكل علمی یا مطلب مبهمی پیش می‌آمد، به قم آمده، به حرم مطهّر حضرت معصومه علیهاالسلام مشرف می‌شد و با توسّل به آن حضرت، از او استمداد نموده و مشكل علمیش آسان و حل می‌شد. (1)
آن گونه كه مرحوم میرزا علی اكبر حكمی یزدی در حاشیۀ كتاب «اسفار اربعه» ـ در بحث اتحاد عاقل به معقول از قول مؤلف محترم، مرحوم صدر المتألهین ـ مرقوم فرمودند: «یكی از مواردی كه با توسّل به حضرت معصومه علیهاالسلام مشكل علمیش حل شد، بحث اتحاد عاقل به معقول می‌باشد». (2)

شیفتگی علامۀ طباطبایی به درگاه حضرت معصومه علیهاالسلام
مرحوم علاّمه سید محمد حسین طباطبایی، صاحب تفسیر بی نظیر «المیزان» نهایت ارادت و تواضع را نسبت به حضرت معصومه علیهاالسلام ابراز می‌نمود.
علامه شهید مطهّری، هرگاه نام مرحوم علاّمه طباطبایی را به زبان می‌آورد، می‌گفت: «رُوحی لَهُ الفِداء» روحم به فدای او باد.
یكی از دانشمندان از استاد مطهّری پرسید «دلیل این همه تجلیل و احترام شما از علاّمه طباطبایی چیست؟»
استاد مطهّری در پاسخ فرمود: «من فیلسوف و عارف بسیار دیده‌ام و احترام من به علاّمه طباطبائی به خاطر فیلسوف بودن ایشان نمی‌باشد، بلكه از این جهت است كه او عاشق و دلباختۀ اهل بیت علیهم السلام است. چرا كه علاّمه طباطبایی در ماه رمضان روزۀ خود را با بوسه بر ضریح مقدّس حضرت معصومه علیهاالسلام افطار می‌كرد. ابتدا پیاده از منزل تا حرم مطهّر (با توجّه به آن سنین پیری و دوری راه) مشرف می‌شد. ضریح مقدّس را می‌بوسید، سپس به خانه می‌رفت و غذا می‌خورد.» (3)

امام خمینی رحمه الله در كنار مرقد حضرت معصومه:
بنیان گذار جمهوری اسلامی آیة الله العظمی امام خمینی قدس سره آن گاه كه در قم ساكن بود و هرگاه كه به قم می‌آمد، با نهایت خضوع نسبت به مقام بلند حضرت معصومه علیهاالسلام در كنار مرقدش حاضر می‌شد و متواضعانه به او متوسّل می‌گشت و با اشتیاقی ویژه، ضریح مطهّر حضرت معصومه علیهاالسلام را می‌بوسید.
امام خمینی رحمه الله مقام آن حضرت را آن قدر ارجمند می‌دانست كه در یك قصیده‌ای شامل 44 بیت حضرت معصومه علیهاالسلام را با حضرت زهرا علیهاالسلام مقایسه كرده و هر دو را بك نواخت ستوده است كه بیانگر شباهت این دو بانوی برگزیده الهی است.
او در بخشی از این اشعار چنین سروده است:
«نور خدا در رسول اكرم پیدا كرد // تجلّی ز وی به حیدر صفدر
وز وی تابان شده به حضرت زهرا // اینك ظاهر زدختِ موسی جعفر
آبروی ممكنات جمله از این نور // گر نَبُدی، باطل آمدند سراسر
دختر چون این دو از مشیمۀ قدرت // نامد و ناید دگر هماره مقدّر
آن یك امواج علم را شده مبدأ // وین یك افواج حلم را شده مصدر
آن یك بر فرق انبیا شده تارَك // وین یك اندر سر، اولیا را مِغْفَر
آن یك در عالم جلالت «كعبه» // وین یك در مُلك كبریایی «مَشعر»
«لم یلد» م بسته لب، وگرنه بگفتم // دختِ خُدایند، این دو نور مطهّر
آن یك بر مُلك لایزالی تارك // وین یك بر عرش كبریایی، افسر
آن یك، خاكِ مدینه كرده مزّین // صفحۀ قم را نموده این یك انور
خاك قم این كرده، از شرافت، جنّت // آب مدینه نموده آن یك، كوثر
زیبد اگر خاك قم ز «عرش» كند فخر // شاید كه «لوح» را بیاید همسر
خاكی عجب خاك! آبروی خلایق // ملجأ بر مُسلم و پناه به كافر»(4)

پی نوشت :

1) فوائد الرّضویة، محدّث قمی، ص 380.
2) اتحاد عاقل به معقول، درس‌های آیت الله حسن زادۀ آملی، چاپ اوّل، ص 108.
3) حضرت معصومه علیهاالسلام چشمۀ جوشان كوثر، محمد محمدی اشتهاردی، ص 90 ـ 91 به نقل از مجلّه پیام انقلاب شماره 123، جرعه‌های حیاتبخش، ص 273.
4) ارشاد شیخ مفید با ترجمه، ج 2، ص 236.

منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره6.

نوشتن نظر