حضرت فاطمه سلام الله علیها زهراء، درخشنده، نوراني
موقعیت شما: موعود»مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»امامان و ائمه»حضرت فاطمه سلام الله علیها زهراء، درخشنده، نوراني

حضرت فاطمه سلام الله علیها زهراء، درخشنده، نوراني

سه شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۵
امتیاز این گزینه
(1 رای)

بدون ترديد از سويي شناساندن حضرات معصومين علیهم السلام براي نسل نو بر مبلّغان و متوليان فرهنگ ديني امري شايسته و ضروري است، و از سويي ديگر نامها و القاب آن گراميان حكايت گر برخي از ويژگيهاي زيباي اخلاقي و اجتماعي آنان مي باشد.


مشهورترین لقب حضرت فاطمه، «زهرا» است که به معنای درخشنده و و نورانی است. جابر مي گويد: محضر مبارك امام صادق علیه السلام عرض كردم: براي چه فاطمه سلام الله علیها به زهرا معروف گرديد؟

حضرت فرمود: «لِأَنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ خَلَقَهَا مِنْ نُورِ عَظَمَتِهِ فَلَمَّا أَشْرَقَتْ أَضَاءَتِ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ بِنُورِهَا وَ غَشِيَتْ أَبْصَارَ الْمَلَائِكَةِ وَ خَرَّتِ الْمَلَائِكَةُ لِلَّهِ سَاجِدِينَ وَ قَالُوا إِلَهَنَا وَ سَيِّدَنَا مَا هَذَا النُّورُ فَأَوْحَى اللَّهُ إِلَيْهِمْ هَذَا نُورٌ مِنْ نُورِي وَ أَسْكَنْتُهُ فِي سَمَائِي خَلَقْتُهُ مِنْ عَظَمَتِي أُخْرِجُهُ مِنْ صُلْبِ نَبِيٍّ مِنْ أَنْبِيَائِي أُفَضِّلُهُ عَلَى جَمِيعِ الْأَنْبِيَاءِ وَ أُخْرِجُ مِنْ ذَلِكَ النُّورِ أَئِمَّةً يَقُومُونَ بِأَمْرِي يَهْدُونَ إِلَى حَقِّي وَ أَجْعَلُهُمْ خُلَفَائِي فِي أَرْضِي بَعْدَ انْقِضَاءِ وَحْيِي؛ (1) زيرا خداوند متعال او را از نور عظمت خودش آفريد، و هنگامي كه نور وجود فاطمه سلام الله علیها درخشيد، آسمانها و زمين به نورش روشن گشت و ديدگان فرشتگان از شدّت نورش بسته شد و تمام ملائكه، حقّ تبارك و تعالي را سجده نموده، عرض كردند: معبودا! اين نور چه خصوصيّتي دارد كه اين قدر تابان و روشن است؟
خداوند متعال به آنها وحي فرمود: اين نور از نور من است که در آسمان ساكنش كرده ام. آن را از عظمت خويش آفريده ام. آن را از صلب پيامبري از پيامبران كه بر تمام انبيا تفضيل و برتريش داده ام، خارج نموده ام. از اين نور پيشواياني را كه به امر من قيام مي كنند و مردم را به طرف من هدايت مي نمايند، بيرون مي آورم. اين پيشوايان را پس از انقطاع وحي جانشينان خود در روي زمين قرار مي دهم.»

يهودي در پرتو نور زهرا سلام الله علیها
روزي اميرالمؤمنين علیه السلام از مردي يهودي ـ به نام زيد ـ قدري قرض گرفت و چادر حضرت فاطمه سلام الله علیها را ـ كه از پشم بود ـ پيش وي رهن گذاشت.
يهودي آن چادر را به خانه برد و در اتاقي گذاشت. وقتي شب شد، زن يهودي به آن اتاق رفت. ناگاه نوري را از آن چادر ديد كه تمام اتاق را روشن كرده است. با حال شگفت زده فرياد زد و شوهر خود را خواست و آنچه را ديده بود براي شوهرش بازگو كرد.
يهودي شگفت زده شده، فراموش كرده بود كه چادر حضرت فاطمه سلام الله علیها در آن خانه است. با سرعت داخل اتاق شد، ديد كه آن اشعه نوراني از چادر آن خورشيد عصمت است كه مانند بدر منير خانه را روشن كرده است.
وي از مشاهده اين حالت تعجبش بيش تر شد، و همراه با زنش به خانه خويشان خود دويدند و 80 نفر از ايشان با مشاهده اين نور زهرايي ايمان آورده و دلهايشان به نور اسلام منور گرديد. (2)

پی نوشت :

1) علل الشرايع، باب العلة التي من اجلها سميت فاطمة الزهراء سلام الله علیها زهراء، ج 1، ص 180.
2) الخرائج و الجرائح، قطب الدين راوندي، مؤسسة الامام المهدي علیه السلام، قم، چاپ اول، 1409 ق، فصل في ذكر اعلام فاطمه البتول سلام الله علیها، ج 2، ص 538.
منبع : ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره145.نوشتن نظر