غذا یا زباله
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»غذا یا زباله

غذا یا زباله

يكشنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۴
امتیاز این گزینه
(1 رای)

دور ريختن بيش از يك ميليارد تن غذا در كشورهاى عربى، هم‏زمان با گرسنگى 795 ميليون نفر در جهان، انتقاد فعّالان و سازمان‏هاى بين‏ المللى را برانگيخته است.

 


سايت خبرى «الشعب الجديد مصر» در اين‏باره گزارش داد: خيابان‏ هاى كشورهاى عربى در ماه مبارك رمضان، مملوّ از غذاهاى اضافه‏ اى است كه مى‏ تواند شكم ميليون‏ها گرسنه را در دنيا سير كند.
براساس اعلام جمعيت حمايت از مصرف «عربستان»، ميزان اسراف موادّ غذايى در عربستان و ديگر كشورهاى عربى «خليج فارس»، بين 50 تا 70% در روز است.
مصر از كشورهاى عربى است كه در آن، ميزان قابل توجّهى از غذاهاى 13 هزار سفره الرّحمن با هزينه نيم ميليون پوندى به سطل آشغال ريخته مى‏شود و به دست فقراى اين كشور نمى‏ رسد.
در اين ميان، مى‏ توان از «امارات» نيز نام برد كه 20% از آشغال‏ هاى خانه ‏هاى مردم «ابوظبى» پايتخت اين كشور را غذا تشكيل مى‏ دهد و اين وضع در كشورهايى، مثل عربستان بدتر نيز هست.
«سازمان خواربار و كشاورزى ملل متحد» (فائو) نيز در گزارشى از حجم بالاى هدر دادن غذا در كشورهاى عربى با وجود 795 ميليون گرسنه در جهان خبر داد و ضمن انتقاد از اين روند، خواستار مقابله با پديده اسراف در اين كشورها شد.
بنا بر گزارش فائو، يك نفر از هفت نفر در جهان شب را گرسنه مى‏ خوابد و روزانه 20 هزار كودك زير پنج سال از گرسنگى جان مى‏ دهند.
گفتنى است تمامى حاكمان و پادشاهان عرب از بزرگ‏ترين ثروتمندان جهان به شمار مى‏ روند؛ امّا تاكنون حاضر نشده‏ اند از يك آواره سورى استقبال كنند.

نوشتن نظر