انقلاب به نام خدا
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»سیاست»انقلاب به نام خدا

انقلاب به نام خدا

دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۰۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

جهان در آخرین سالهای قرن بیستم شاهد بزرگترین انقلاب سیاسی، اجتماعی عصر حاضر بود؛ انقلابی متفاوت با همه انقلابهای بزرگی كه جهان در دو قرن اخیر به خود دیده است. انقلابی كه بحق از سوی تحلیلگران غربی «انقلاب به نام خدا» لقب گرفت.

 

رهبر كبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی، قدس‏ سره، سالها پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در نخستین اعلامیه سیاسی خود همگان را به قیام برای خدا فرا خوانده و می‏ فرماید:

قال الله تعالی: «قل انما اعظكم بواحده ان تقوموا لله مثنی و فرادی‏».

خدای تعالی در این كتاب شریف، از سرمنزل تاریك طبیعت تا منتهای سیر انسانیت را بیان كرده و بهترین موعظه‏ هایی است كه خدای عالم از میان تمام مواعظ انتخاب فرموده و این كلمه را پیشنهاد بشر فرموده، این كلمه تنها راه اصلاح در جهان است.

قیام برای خداست كه ابراهیم خلیل‏ الرحمن را به منزل خلت رسانده و از جلوه‏ های گوناگون عالم طبیعت رهانده... قیام لله است كه موسی كلیم را با یك عصا به فرعونیان چیره كرد و تمام تاج و تخت آنها را به باد فنا داد... (1)

این سرآغاز و مطلع قیام حق‏ خواهانه امام راحل، قدس‏ سره، بود. قیامی كه با فراز و نشیب های فراوان سرانجام به بركت مجاهدت جوانان رشید این سرزمین و خون های مطهر شهیدان در سال 1357 به بار نشست و به حاكمیت «طاغوت‏» بر این آب و خاك پایان داد.

اما این تازه آغاز راه بود، امامی كه حركتش را به نام خدا آغاز كرده و توانسته بود طاغوت را سرنگون كند به چیزی كمتر از حاكمیت «الله‏» بر جهان راضی نمی‏ شد.

«استقلال و آزادی‏» همه در سایه حاكمیت «الله‏» و در پرتو استقرار نظام اسلامی معنا می‏ یافتند و اگر غیر از این بود هیچگاه یك مرجع دینی حاضر نمی‏ شد كه بی‏ محابا جوانان این سرزمین را به مصاف نظام ستم شاهی و بعد از آن نیز به جبهه‏ های نبرد با دشمن بعثی بفرستد و خود نیز شجاعانه در برابر سیل حملات ناجوانمردانه شرق و غرب و ایادی آنها بایستد و از همه آنچه پیش آمده ذره‏ای احساس پشیمانی و ندامت نكند.

او خود می‏ فرمود:

خداوندا، اگر هیچ كس نداند تو خود می‏دانی كه ما برای برپایی پرچم دین تو قیام كرده‏ ایم، و برای برپایی عدل و داد در پیروی از رسول تو در مقابل شرق و غرب ایستاده‏ ایم و در پیمودن این راه لحظه‏ ای درنگ نمی‏ كنیم. (2)

اگر مردم ایران نیز از خرداد 1342 تا خرداد 1368، بیش از ربع قرن، پا به پای امام خود زندان، شكنجه، تبعید، شهادت، اسارت و جانبازی را تجربه كرده و خم به ابرو نیاورد همه از این رو بود كه احساس می‏ كرد برای خدا برخاسته و با او به معامله نشسته است. چنانكه امامشان فرموده بود:

خداوندا، تو می‏دانی كه فرزندان این سرزمین در كنار پدران خود برای عزت و دین تو به شهادت می‏ رسند و با لبی خندان و دلی پر از شوق و امید به جوار رحمت‏ بی‏ انتهای تو بال و پر می‏ كشند. (3)

اكنون در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب شكوهمند اسلامی و در سالی كه به نام رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خمینی، قدس‏ سره، نامیده شده، جا دارد كه همه ما به تامل دوباره بنشینیم و ببینیم كه تا چه اندازه به آرمان های آن مرد خدا وفادار مانده‏ ایم.

آیا كسانی كه امروز دست‏به قلم گرفته و بر سر سفره آماده انقلابی كه آغاز و انجامش به نام خدا و برای حاكمیت دین خدا بوده و هست، همه ارزش ها و مقدسات مردم مسلمان ایران را به بازی گرفته‏ اند و احكام خدا را مورد استهزا و نكوهش قرار می‏ دهند، می‏ توانند خود را مدافع و همراه مردمی بدانند كه جوانانشان را برای عزت دین خدا فدا كرده‏ اند!؟

آیا كسانی كه امروز شعار «آزادی‏»خواهی آنها گوش فلك را كر كرده است می‏ توانند شعار خود را استمرار شعار «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی‏» مردمی بدانند كه تنها به دعوت یك مرجع تقلید به پا خاسته و استقلال و آزادی را هم در پناه حاكمیت احكام شرع طلب می‏ كردند!؟

همه كسانی كه امروز میراث‏ خوار استقلال و آزادی به دست آمده در پناه قیام الهی امام راحل شده‏ اند، باید بدانند كه اگر این كشور از اسلام، ولایت و اهل‏بیت، علیهم‏السلام، جدا شود، نه از استقلال او اثری خواهد ماند و نه آزادی او.

پس بیاییم سفارش امام راحل را كه هم در آغاز راه خویش و هم در پایان عمر در وصیت‏ نامه سیاسی - الهی خود همگان را بدان دعوت نمود آویزه گوش قرار دهیم و بدانیم كه:

بی‏ تردید رمز بقای انقلاب اسلامی همان رمز پیروزی است و رمز پیروزی را ملت می‏ داند و نسل های آینده در تاریخ خواهد خواند كه دو ركن اصلی آن انگیزه الهی و مقصد عالی حكومت اسلامی و اجتماع ملت در سراسر كشور با وحدت كلمه برای همان انگیزه و مقصد.

اینجانب به همه نسلهای حاضر و آینده وصیت می‏ كنم كه اگر بخواهید اسلام و حكومت الله برقرار باشد و دست استعمار و استعمارگران خارج و داخل از كشورتان قطع شود این انگیزه الهی را كه خداوند تعالی در قرآن كریم بر آن سفارش فرموده است از دست ندهید. (4)

پی‏ نوشتها:

1. صحیفه نور، ج‏1، ص‏3، تاریخی‏ ترین سند مبارزاتی امام خمینی، 11 جمادی‏الاول‏1363 ق.

2. همان، ج‏20، پیام به حجاج بیت‏ الله‏ الحرام، مرداد1366.

3. همان.

4. همان، ج‏21، وصیت‏ نامه سیاسی - الهی امام خمینی.نوشتن نظر