گفتمان مهدویت، مظلوم ترین گفتمان در کشور
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»گفتمان مهدویت، مظلوم ترین گفتمان در کشور

گفتمان مهدویت، مظلوم ترین گفتمان در کشور

يكشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

متأسّفانه به‌رغم اینکه در کشوری شیعی زندگی می‌کنیم،#گفتمان_مهدوی در زمره مظلوم‌ترین گفتمان‌های مطرح است و گذشته از متولّیان امور فرهنگی کشور که عموماً غفلت می‌ورزند حتّی نهادهای مذهبی هم گوشه چشمی به این موضوع ندارند.


به جرئت به عنوان کسی که بیش از دو دهه از زندگی خود را در حوزه #مهدویت پشت سر گذاشته است می گویم که، امروزه گفت‌وگو از آخرالزّمان و موعود مقدّس و ظهور و منجی‌گرایی و پایان تاریخ در کشورهای غربی به ویژه آمریکا صدها برابر راحت‌تر و روان‌تر از کشورهای اسلامی و شیعی است.

به استناد آمار در حالی‌ که در رسانه‌های صوتی و تصویری در کشوری مثل ایران، دو ساعت برنامه مفید در حوزة فرهنگ مهدوی وجود ندارد و گفت‌وگو از حضرت حجّت با صدها سوء تفاهم و سؤال مطرح است، ما می‌دانیم که در کشور آمریکا، بیش از هزار و پانصد ایستگاه رادیو و تلویزیون به صورت تخصّصی از منجی موعود و مسائل ظهور سخن می‌گوید.

در هیچیک از دانشگاه‌ها و آموزشگاه ها در حدّ دو واحد درسی به صورت اختیاری با موضوع آخرالزّمان شناسی و منجی‌گرایی و مهدویت در کشور وجود ندارد؛ در حالی که در آمریکا بیش از ۲۵۷ کالج و دانشگاه تخصصّی در این حوزه فعّالیت می‌کند.

شاید تعداد مبلّغان متخصّص در حوزه #فرهنگ_مهدوی که قادر باشند به سؤالات و شبهات پاسخ دهند به تعداد انگشتان دو دست نرسد؛ در حالی‌که قبل از سال ۲۰۰۰در دانشکده‌های تخصصی آخرالزّمان شناسی آمریکا، بیش از یکصد هزار دانشجوی مسلّط به آیات تورات و انجیل و آخرالزمان تربیت شدند و بیش از ۴۰۰۰کتابفروشی تخصّصی آثاری از این دست را ارائه می‌کردند.

تعداد فیلم‌های تولید شده در این موضوعات، فهرستش از ۶۰۰عنوان بیشتر است و می‌توان گفت ماهانه یک فیلم با موضوع #آخرالزمان توسط غرب تولید می شود و حتّی در میان نخستین فیلم‌های تاریخ سینما نیز فیلمی سه دقیقه ای با موضوع آخرالزّمان وجود دارد که نشان می‌دهد این رسانه هدفمند وارد کار شده است.

پرهزینه‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم هالیوود نیز با موضوع آخرالزّمان است و جدیدترین فیلم آنها نیز که «جنگ جهانی z» نام دارد و ساخته ۲۰۱۷ است به همین موضوع پرداخته است؛ در حالی که سینما و رسانة ملّی ما از موضوعات سطحی و روابط دختر و پسر، خواستگاری و ازدواج نجات پیدا نمی‌کنند.

درست در زمانه‌ای که همه نشانه‌های مندرج در اخبار آخرالزّمانی دارد خود را نشان می‌دهد، از جمله بحران یمن، بحران شامات، فتنه‌های عراق،  زلزله‌های پیاپی، کمی بارش، قحطی‌ها، فساد دامنگیر، گرانی‌ها و کمبود معیشت مردم و ... شاهدیم که نوعی #خودسانسوری و سکوت که توجیه‌پذیر نیست و عقل و وحی آن را نمی‌پذیرد، برجامعه فرهنگی و مذهبی و مبلّغان و وعّاظ ورسانه‌های ملّی و غیرملّی ما حاکم است.

در چنین موقعیتی اگر به ناگهان مستضعفان با ظهور، که نمی‌دانیم چه زمانی رخ می‌دهد، مواجه شوند، گرفتار می شوند. حال سؤال این است که متوّلیان فرهنگی پاسخی در خصوص عملکرد خود به امام(عج) می‌توانند بدهند.

اگر بخواهیم سهم امام را از رسانه‌ها بدانیم، می‌بینیم که این سهم بسیار اندک است. گفت‌وگوها عمدتاً ذوقی  و محدود به شعر و موسیقی و خالی از ادبیات جدّی است.

این‌هم قطعاً منجر به معرفت لازم در خصوص امام زمان(عج) و نجات مردم از میان فتنه نمی‌شود. مگر رسول خدا نفرمودند: «کسی که بمیرد و امام زمان خود را نشناسد، به مرگ جاهلی مرده است» سهم دستگاه‌های فرهنگی و آموزش و پرورش در این مرگ جاهلی چقدر است؟  به راستی که این موضوع باعث شرمساری نهادهای فرهنگی است.

متأسّفانه اگر اتّفاقی هم می افتد یا نشست و مراسمی هم برگزار می شود، معمولاً به قصد خودنمایی و گاهی خودفروشی اتّفاق می‌افتد. در حالی که مراد تمام این گفتگو ها باید جست‌وجوی مجرایی باشد که مردم را در عصر غیبت و غفلت بیش از پیش متوجّه حضرت صاحب الزّمان(عج) نماید.

منبع : https://t.me/tarikh_farda

سایر مطالب این مجموعه: « هدف علم جدید ابر مرد »

نوشتن نظر