ورود اسلام به ایران
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»ورود اسلام به ایران

ورود اسلام به ایران

سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

س از ظهور اسلام، امپراتوری ایران، در كوتاه‌ترین زمان در برابرآن، سر تعظیم فرود آورد و به رغم همه سوابق و لواحق نظامی و تجربه‌های میدانی در برابر سپاهی كه از غرب هجوم آورده بود، سپر افكند.


«ایران» و ایرانیان با پذیرش شكست و تسلیم خود خواسته، وارد گردونه تقدیر كلّی الهی شدند. به نوشته استاد مرحوم سيّد جعفر شهیدی، عواملی كه سبب شد در مدّتی كمتر از ده سال، این امپراتوری بزرگ با چنین نیروی نامنظّم و ساز و برگ ابتدایی نابود شود، به شرح زیر است:

۱. ناخشنودی مردم از حكومت «ساسانی» در پایان كار این خاندان؛
۲. فشار سخت طبقه حاكم و دستگاه‌های وابسته بدان بر مردم؛
۳. دیرینگی (پوسیدگی و كهنگی) و بی‌روح گردیدن «آیین زرتشتی» از دوره قباد به بعد؛
۴. نشر مبادی اسلام در «ایران» و سادگی و بی‌پیرایگی این دین؛
۵. اصل عدالت و مساوات در اسلام كه مردم این مساوات را می‌دیدند و بشارت آن را به این و آن می‌دادند.(۱)

شایان ذكر است كه به قول استاد شهیدی، دیرینگی و بی‌روح شدن «آیین زرتشتی»، به منزله تهی شدن همه ذخایر این آیین و ناتوان بودنش برای پاسخ‌گویی به نیازها و مقتضيّات فرهنگی و تمدّنی سال‌های پایانی عصر «ساسانی» بود.

به نوشته دِیاكُونْفْ، سلطنت ساسانیان كه همانند مجسّمه‌ای بر روی پایه‌های گلی استوار بود، در برابر حمله و هجوم اعراب نتوانست تاب مقاومت بیاورد.(۲)
گرچه درباره سپر افكندن ایرانیان و پذیرش شكست نظامی، آثار زیادی نگاشته و تحلیل‌های فراوانی ارائه شده؛ لیكن فرا رسیدن #پایان_تاریخ و عهد ایران عصر«ساسانی» و گشوده شدن دفتر بخت و عهد «پیامبر آخرالزّمان»، حضرت محمّد مصطفی(ص) را در زمره مهم‌ترین عامل و باعث این شكست و هزیمت می‌توان ذكر كرد. همین شكست، فروپاشی تمدّنی ایران باستان را هم در پی داشت.

شایان ذکر است که حضرت مولی الموحّدین، علی(ع)، از حضور مستقیم در جنگ میدانی با ایرانیان پرهیز کردند و لشكریان را متذكّر ضرورت مراعات همه شئون و آداب در وقت رویارویی با ایرانیان شدند.

در جای جای ماجرای ورود اسلام به ایران و اسلام آوردن ایرانیان، صرف‌نظر از صورت حوادث، نكات لطیف و قابل تأمّلی نهفته است كه تنها با شناسایی حوادث و وقایع آینده جهان و عصر ظهور، قابل بررسی و تحلیل است. روایات ویژه آخرالزّمانی، نورافكنی بر لایه‌های تاریك تاریخ فردای ما و جهانیان می‌افكند.

▫️ذكر این نكته لطیف شنیدنی است كه ایرانیان، در آخرین سال قبل از #ظهور، در ناحیه «اصطخر» با #سفیانی به مقابله برمی‌خیزند. شكست ایران ساسانی پایانی برای یك شروع بود. مقدّمه‌ای برای یك فتح الفتوح عظیم كه دروازه عالم را بر #امام_عصر(عج) می‌گشاید.

پی‌نوشت‌ها:   
۱.شهیدی، سيّد جعفر، تاریخ تحلیلی اسلام، صص ۱۰۶-۱۰۷
۲. دیاكونوف، میخائیل میخائیلوویچ، تاریخ ایران باستان، ص ۳۵۹

نوشتن نظر