اوقات فراغت عارضه بزرگ جوامع بشری در عصر حاضر
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»اوقات فراغت عارضه بزرگ جوامع بشری در عصر حاضر

اوقات فراغت عارضه بزرگ جوامع بشری در عصر حاضر

چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

امروزه ، وسایل نقلیه مدرن و سریع السیر ، مردم را بی احساس رنج سفر از یک گوشه جهان به اقصی نقاط عالم منتقل می سازد. دستگاههای مدرن مخابراتی نیز ارتباطات را سهل نموده و انسان را از بسیاری رفت و آمدها بی نیاز ساخته است.


رشد ابزار تولید، اتوماسیون (خودکارشدن) کارخانه ها و ساخته شدن ماشین آلات بزرگ نیاز مؤسسات را به داشتن نیروی انسانی کم و کمتر نموده است.

زندگی ماشینی ، محدود شدن سالهای فعالیت به 30 یا حداکثر 40 سال و بالاخره عرضه انواع و اقسام اطعمه و اشربه آماده و بسته بندی شده ، همگی در زمره عواملی هستند که باعث افزایش ایام و ساعاتی شده اند که به  اوقات فراغت  معروف است.

تاریخ جدید بشر که با رنسانس مغرب زمین آغاز شد، تاریخ جدایی انسان از دو امر جدی حیات بود. زیرا ، آدمی از سویی به تبع این جریان - رنسانس - بی تاریخ ، بی گذشته و بی بنیاد شد و از دیگر سو فاقد آینده ای روشن.
این رویگردانی از هویت دینی و معنوی و مورد تردید قرار گرفتن همه دریافتهای گذشته ملتها به وسیله اندیشمندان غربی موجب شد تا وجه صرفا جسمانی دریافتهای عقل تجربی و بالاخره «اصالت حال » وجه نظر انسان شود و بدین وسیله گذشته های خویش را با همه ویژگیهایش به دست فراموشی سپارد.

⁉️گفتیم که اوقات فراغت عارضه عصری انسان است. انسانی که سرخود و رها در کویر برهوت طی طریق می کند. حال باید پرسید که صاحبان کدام اندیشه و کدام تعریف از مرگ برای آدم اوقاتی را به عنوان «اوقات فراغت » قائلند!؟


ادامه دارد..

اسماعیل شفیعی سروستانی

نوشتن نظر