آیا «کوکاکولا»یک کالای صهیونیستی است؟
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار سیاسی»آیا «کوکاکولا»یک کالای صهیونیستی است؟

آیا «کوکاکولا»یک کالای صهیونیستی است؟

سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۲۱
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

به گزارش فارس، «کوکاکولا» که برای خیلی‌ها تنها یک نوشیدنی خنک و گواراست، امروزه به نماد فرهنگی آمریکا تبدیل شده که براساس اطلاعاتی که در سایت آن منتشر شده و هم‌اکنون نیز موجود است، این کمپانی هم‌اکنون بیش از صد و چهل و شش هزار و 200 شعبه در سراسر دنیا دارد که در این شعبه‌ها هر روز یک میلیارد و 800 میلیون محصول به فروش می‌رساند.

لوگوی کمپانی کوکاکولا

این کمپانی در عرصه فروش آبمیوه و نوشابه رتبه اول، از نظر فروش نوشیدنی‌های ورزشی رتبه دوم و از نظر فروش بطری آب نیز رتبه سوم را دارد.

«کوکاکولا» امروزه شناخته شده‌ترین نام تجاری در دنیا است.

ارزش این نام تجاری بیش از 71 میلیارد دلار تخمین زده شده‌ است.

 

تاریخچه کمپانی کوکاکولا:

_کمپانی «کوکاکولا» با سرمایه‌ای بیش از 47 میلیارد دلار

کمپانی اصلی کوکاکولا در آتلانتا، آمریکا، قرار دارد و  با بیش از 47 میلیارد دلار دارایی در سال 2010 میلادی، عرضه کننده محصولاتی چون کوکاکولا و فانتا و آبمیوه، اسپرایت و سون‌آپ و دایت کوک  و آب معدنی است.

 

_«آسا کندلر»، شهردار آتلانتا، اولین موسس کمپانی کوکاکولا

«جان پمبرتون»، داروساز آمریکایی، 126 سال پیش از این، در سال 1886، فرمول ساخت کوکاکولا را کشف کرد و نام آن را از همان ابتدا کوکاکولا گذاشت که تا به امروز باقی ماند.

 

جان پمبرتون، کاشف فرمول کوکاکولا

او این محصول را شفای بسیاری از بیماری‌ها معرفی کرد و با چنین تضمینی، هر لیوان از آن را در ازای 5 سنت، به دکه‌های محلی فروش لیموناد و سودا می‌فروخت و بدین ترتیب کوکاکولا در مدت زمانی کوتاه به موفقیت بسیاری دست یافت.

«پمبرتون» چندی بعد فرمول ساخت کوکاکولا را در ازای 2300 دلار به «آسا کندلر»، تاجر آمریکایی و شهردار شهر آتلانتا فروخت.

«کندلر» خیلی زود توانست، کوکاکولا را به عنوان یک نوشیدنی آمریکایی به جهان عرضه کند.

تبلیغات گسترده کوکاکولا و تبعات منفی آن در میان کودکان

محصولات شرکت «کوکاکولا» هم‌اکنون در بیش از 200 کشور جهان به فروش می‌رسد.

این کمپانی برای تبلیغ محصولات خود علاوه بر استفاده از محصولات تجاری از تی‌شرت و ساعت و کلاه گرفته تا وسایل آشپزخانه و نوشت‌افزار، در سال 1996با طراحی یک مخزن حاوی نوشابه برای فضاپیمای شاتل، تلاش کرد تا در فضا نیز حرف اول را بزند.

0.2

مخزن نوشابه‌ای که کوکاکولای برای فضاپیمای شاتل طراحی کرد

کمپانی «کوکاکولا» برای تضمین افزایش چشم‌گیر فروش محصولاتش در میان کودکان، بالطبع آن بزرگسالان، سال 2001 با استودیوی انیمیشن سازی «والت دیزنی» قراردادی بست که براساس آن کوکاکولا می‌توانست برای تبلیغ محصولات خود از شخصیت‌های کارتونی این استودیوی استفاده کند و والت دیزنی نیز می‌توانست از محصولات این کمپانی در برخی از انیمیشن‌های خود استفاده کند.

 

استفاده از کارتون‌های مورد علاقه کودکان برای تبلیغات کمپانی کوکاکولا

البته والت دیزنی از 11 پارک موضوعی خود در جهان به شدت تبلیغ محصولات کوکاکولا را می‌کند، این تبلیغات تا بدانجا پیش رفته که بسیاری از گروه‌های فعال در زمینه بهداشت و سلامت، نسبت به چاقی مفرط کودکان براثر استفاده بیش از حد از محصولات کمپانی کوکاکولا اعتراض کرده‌اند.

 

چاقی مفرط کودکان یکی از عوارض خوردن نوشیدنی‌های کوکاکولا

جالب آن است که یک کودک برای سوزاندن میزان کالری حاصل از خوردن یک لیوان از نوشابه‌های این کمپانی باید بیش از 30 دقیقه بدود.

 

_کمپانی کوکاکولا اسپانسر بازی‌های المپیک 2012 لندن:

بیش از 84 سال از همکاری کمپانی کوکاکولا با بازی‌های المپیک می‌گذرد.

 

کوکاکولای یکی از اسپانسرهای اصلی بازی‌های المپیک

در این دوره از بازی‌های المپیک که در لندن برگزار می‌شود نیز این کمپانی یکی از اسپانسرهای اصلی است.

این کمپانی برای این دوره از بازی‌ها، برنامه‌های تبلیغاتی گسترده‌ای تدارک دیده است، از طراحی قوطی‌های نوشابه با عکس ورزشکاران سراسر جهان گرفته تا تولید تی‌شرت‌هایی با برند کوکاکولا و ساخت کلیپ موسیقی.

 

کوکاکولا، اسپانسر بازی‌های المپیک

این کمپانی همچنین طی دو ماه آوریل و می در بین مشتریان خود قرعه‌کشی وسیعی برگزار کرد که بلیط‌های شرکت در بازی‌های المپیک، جایزه  هزار و 400 برنده نهایی آن خواهد بود.

البته خبر همکاری کوکاکولا و بازی‌های المپیک،نه تنها خوشایند همه نیست، بلکه مورد اعتراض بسیاری از جمله محققان و مسئولان سلامت و بهداشت انگلستان قرار گرفته است.

به گفته کالج سلطنتی پزشکی انگلستان، چاقی بزرگترین تهدید سلامت در انگلستان است و کمپانی‌هایی چون کوکاکولا و مک‌دونالد همواره در تبلیغات خود پیام‌هایی غلط می‌فرستند بالاخص برای کودکان.

به گفته «پرفسور لاوی»، استاد و محقق انگلیسی، در طول بازی‌های المپیک همه چشم‌ها به بازی‌هاست ولی آنها در طول تماشای بازی‌ها به طور ناخودآگاه تحت تاثیر تبلیغاتی هستند که به طور همزمان در این بازی‌ها وجود دارد و مغز آنها بدون آنکه آنها از خودشان اراده‌ای داشته باشند، این اطلاعات را پردازش می‌کند.

 

کوکاکولا یکی از حامیان اصلی رژیم صهیونیستی:

 

کمپانی کوکاکولا از سال 1966 همکاری خود را به طور رسمی با رژیم صهیونیستی آغاز کرد، این کمپانی در این سال با شکستن تحریم اقتصادی اعراب علیه این رژیم، یک کارخانه در اسرائیل تاسیس کرد و از این زمان 17 درصد از درآمد خود را به پروژه ارض موعود صهیونیست‌ها اختصاص داد.

تاسیس اولین کارخانه کوکاکولا در شهرک کیرات واقع در فلسطین اشغالی

ریاست این کارخانه را «آبراهام فینبرگ» یکی از لابی کننده‌های پر قدرت رژیم صهیونیستی به عهده گرفت و تا زمان مرگش در 1998 در این سمت باقی ماند.

 

آبراهام فینبرگ، مدیرعامل کمپانی کوکاکولا در کنار هری ترومن، رییس جمهور آمریکا

به اعتقاد مجله نیویورک، «فینبرگ»، یک صهیونیست دو آتشه بود.

ثروت «فینبرگ» آنقدر زیاد بود که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، به تنهایی از «هری ترومن»، سی و سومین رییس جمهور آمریکا، حمایت مالی کرد.

در حال حاضر نیز «موشه ورتیم»، یکی از جاسوسان سابق سازمان جاسوسی موساد، ریاست این کارخانه را به عهده دارد.

 

موشه ورتیم، مدیرعامل کنونی شعبه اسرائیلی کمپانی کوکاکولا

بنا به گزارش وزارت خارجه رژیم صهیونیستی، شش واقعه مهم و حیاتی در سال 1966 برای این رژیم به وقوع پیوسته است که یکی از آنها مخالفت آشکار کمپانی کوکا‌کولا با تحریم اسرائیل از سوی کشورهای اسلامی و شروع همکاری با این کمپانی است.

این کمپانی همچنین برای خشنودی این رژیم گاهی در تبلیغات خود به طور آشکار اعتقادات مسلمانان را به سخره می‌گیرد و خشم مسلمانان را بیش از پیش برمی‌انگیزد.

 

به سخره گرفتن اعتقادات مسلمانان در تبلیغات کمپانی کوکاکولا

بنا به گزارش روزنامه هاآرتص در تاریخ 19 جولای سال 2002 میلادی، شرکت کوکاکولا برای قدردانی از رژیم صهیونیستی به خاطر معافیت‌ 50 میلیون دلاری مالیات، قصد دارد که یک کارخانه جدید در شهرک «کیریات گات» تاسیس کند و بیش از 700 اسرائیلی را نیز در این کارخانه به کار گیرد.

شهرک «کیریات گات»، شهرکی در حیفاست  که در سال 1944 ساکنان آن طی عملی نژادپرستانه به اجبار از روستاهای خود اخراج و آواره شدند.

در سال 1997، دولت اسرائیل از مدیران کمپانی کوکا کولا با اعطاء یک جایزه تجاری به خاطر بی‌توجهی به تحریم کشورهای اسلامی علیه اسرائیل و 30 سال همکاری صمیمانه با این رژیم تقدیر کردند

در اکتبر 2005، کوکاکولا سرمایه گزاری خود را در اسرائیل با خرید 51 درصد سهام شرکت مشروب سازی تیور اسرائیل افزایش داد.

 

کوکاکولا همچنین یکی از  پشتیبانان مالی همایش‌هایی است که هرساله در حمایت از اسرائیل برگزار می‌شود.

این کمپانی در فوریه سال 2002، در همکاری با سازمان‌های صهیونیستی «دوستان اسرائیل» و «هیلل ملی» از جلسه سخنرانی «لیندا گرادستین»، روزنامه نگار بدنام صهیونیست‌ها حمایت مالی کرد.

کمپانی کوکاکولا می سال 2003، اسپانسر جوایز اتاق بازرگانی آمریکایی_اسرائیلی شد و از آن پس نیز حامی اصلی این جوایز است.

این جوایز هرساله به کمپانی‌هایی اعطاء می‌شود که بیشترین همکاری را در دو بخش سرمایه‌گذاری و ایجاد شغل با تجارت آمریکایی اسرائیلی داشته‌اند.

می سال 2009، کوکاکولا اسپانسر جوایز «استار ایگل» اتاق بازرگانی آمریکایی_اسرائیلی شد، این جایزه در راستای اهداف جنگ طلبانه اسرائیل در قبال غزه برگزار شد.

این کمپانی سپتامبر 2009 نیز ترتیب برگزاری یک میهمانی ویژه را داد و در این میهمانی از ژنرال «بنیامین بن_الیزر»، وزیر دفاع سابق اسرائیل و یکی از جنایتکاران تحت تعقیب جنگ قدردانی کرد.

 

کوکاکولا و بحران آب:

 

کوکاکولا براساس آماری که خود او نیز تایید کرده است، برای تولید هر یک لیتر کوکاکولا به حداقل سه لیتر آب نیاز دارد.

 

کوکاکولا و بحران آب

این کمپانی به خاطر نیاز وسیعی که به آب دارد، طی بیش از یک قرن بر تعداد زیادی از سفره های آب زیرزمینی بسیاری از کشورهای جهان چنگ انداخته و به بحران جهانی کمبود آب در جهان دامن می‌زند، در حالیکه صدها سال و گاهی بیشتر وقت صرف می‌شود تا یک سفره آب زیر زمینی تشکیل شود.

به عنوان مثال مقامات مسئول هند اعلام کردند که از سال 2000 تا 2005، اوج فعالیت کمپانی کوکاکولا در هند، سطح آب‌های زیرزمینی این کشور حداقل 10 متر کاهش یافته است.

 

کوکاکولا و بحران آب در هند

 

 

کوکاکولا و عرضه محصولات سمی در کشور هند:

 

این کمپانی که به اعتراف برخی از رسانه‌های غربی یک کمپانی نژادپرست است و در جریان جنبش مردم آفریقا علیه آپارتاید، با انتشار یک تبلیغ صریح نژاد پرستانه، مواضع خود را که تا آن زمان چندان مشخص نبود، را کاملا برملا ساخت.

 

تبلیغات کوکاکولا با شعار تنها مشتریان سفیدپوست

این کمپانی همچنین در عرضه محصولاتش نیز تحت تاثیر این تفکر نژاد پرستانه عمل می‌کند آنچنان که نوشیدنی‌هایی که این کمپانی در کشوری چون هند عرضه می‌کند  30 برابر بیشتر از آنچه در محصولات آمریکا و اروپا عرضه می‌شود، حاوی مواد افزودنی غیر مجاز است، ضرر و زیان ناشی از این خوردن این محصولات باعث شیوع بیماری‌های سرطان و نواقص مادرزادی می‌شود.

 

اعتراضات مردمی هند که خواستار بایکوت محصولات کوکاکولا در این کشور است

این کمپانی امروز در هند و برخی دیگر از کشورهای جهان به «کوکای قاتل» مشهور است.

 

کوکاکولا و کشتار کارگران در کلمبیا:

در سال 1996 روسای کمپانی کوکاکولا  دستور قتل «ایسیدرو سگوندو گیل» رهبر اتحادیه کارگران کارخانه بطری پرکنی این کمپانی در شهر کارپای کلمبیا در حالیکه در دروازه ورودی این کارخانه اعتصاب کرده بود، را به شلیک گلوله به قتل رساند.

پس از این اتفاق جمعی از کارگران کوکا کولا با این ادعا که روسای محلی این کمپانی برای تهدید، ترساندن و کشتن کارگرهایشان از  جوخه‌های مرگ شبه نظامی استفاده می‌کنند، اگرچه این پرونده 4 سال در جریان بود، ولی سرانجام بی‌نتیجه مختومه شد.

اعتراض به جنایات کمپانی کوکاکولا در کلمبیا

2 نظر

  • لینک نظر محمود دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۰ نوشته شده توسط محمود

    متاسفانه بعضی ها هنوز خرید می کنند...

  • لینک نظر محمود دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۷ نوشته شده توسط محمود

    متاسفانه بعضی ها هنوز خرید می کنند...

نوشتن نظر