بشار اسد دریافت اطلاعات درباره عملیات هوایی آمریکا در سوریه را تایید کرد

سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۵۴
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رییس جمهوری سوریه وجود ارتباط غیرمستقیم بین آمریکا و کشورش را تایید و کشتار غیرنظامیان توسط ارتش این کشور را تکذیب کرده است.

 

به گزارش موعود به نقل از شفقنا، بشار اسد، رییس جمهوری سوریه در مصاحبه اختصاصی با جرمی بوئن، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که از زمان آغاز حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا علیه مواضع نیروهای داعش در سوریه، ارتش سوریه از این حملات اطلاع داشته است.

در این مصاحبه، از آقای اسد سووال شد که با توجه به حملات هوایی ائتلاف به مناطقی در داخل خاک سوریه، آیا آمریکاییان با دولت سوریه "صحبت می کنند؟" رییس جمهوری سوریه به این سوال پاسخ منفی داد و گفت که "آمریکا با کسی صحبت نمی کند مگر اینکه طرف مقابل، عروسک خیمه شب بازی او باشد." اظهارات او ظاهرا اشاره به کشورهای حوزه خلیج فارس و سایر کشورهای عرب مخالف حکومت سوریه است که بعضی از آنها در ائتلاف به رهبری آمریکا عضویت دارند.

خبرنگار بی‌بی‌سی یادآور شد که هواپیماهای آمریکایی همزمان با هواپیماهای ارتش سوریه در فضای این کشور به انجام عملیات مبادرت می‌کنند ولی از زمان آغاز حملات ائتلاف علیه داعش تا کنون، از وقوع درگیری بین دو طرف یا سرنگونی هواپیماهای آنها خبری نبوده است و در نتیجه، به نظر می‌رسد که نوعی تماس بین دو طرف وجود داشته است. وی سوال کرد آیا آمریکا سوریه را از عملیات خود مثلا از طریق عراق آگاه می‌کند؟

بشار اسد گفت: "درست است، اما ارتباط مستقیم نبوده و ارتباط از طریق طرف ثالث صورت گرفته است." وی از "طرف ثالث" نام نبرد اما گفت که تعدادی از کشورها این نقش را برعهده داشته‌اند. وی در عین حال تصریح کرد که آمریکاییان برنامه عملیاتی خود را به اطلاع مقامات سوریه نمی‌رسانند و افزود آنچه که سوریه دریافت می‌کند "پیام‌های عمومی هستند و نه اطلاعات تاکتیکی." رییس جمهوری سوریه گفت: "آنها [آمریکاییان] چیزهایی به ما می‌گویند اما ما با آنها صحبت نمی‌کنیم."

حمله هوایی نیروهای ائتلاف به مواضع داعش در سوریه بدون اجازه دولت بشار اسد صورت می‌گیرد و برخی حقوقدانان با توجه به اینکه سازمان ملل همچنان دولت به رهبری بشار اسد را رژیم قانونی سوریه می‌داند، در مورد مبنای این عملیات در حقوق بین‌الملل ابراز نگرانی کرده‌اند. رییس جمهوری سوریه ضمن اظهار اینکه با عملیات علیه داعش مخالفت ندارد، آمریکا را متهم کرد که "به سادگی حقوق بین‌الملل را زیر پا می‌گذارد."

در حالیکه منابع خبری و مخالفان حکومت سوریه، نیروهای دولتی را متهم کرده‌اند که با حمله به غیرنظامیان، دهها هزار نفر را کشته و زخمی کرده است، بشار اسد کاربرد اسلحه شیمیایی و استفاده از بمب‌های بشکه‌ای توسط ارتش این کشور را تکذیب کرده است. وی گفته است که "من در مورد ارتش اطلاع لازم را دارم. آنها گلوله، موشک و بمب به کار می‌برند اما هرگز نشنیده‌ام که ارتش از بشکه یا شاید قابلمه استفاده کرده باشد." وی اتهام حملات بدون هدف ارتش را رد کرد و گفت که "وقتی شما تیراندازی می‌کنید، به هدف مشخصی تیر می‌زنید، شما یک تروریست را هدف قرار می‌دهید تا از غیرنظامیان حفاظت کرده باشید."

وی در عین حال گفت که "جنگ بدون تلفات وجود ندارد."

رییس جمهوری سوریه تلاش آمریکا برای مجهز و مسلح کردن گروه‌‌های "میانه رو" مخالف حکومت سوریه برای جنگ علیه داعش را مردود دانست و چنین انتظاری را خیالپردازی توصیف کرد و گفت که تمامی مخالفان حکومت "تروریست" و وابسته به شبکه القاعده و داعش هستند و در میان آنان، گروه معتدل وجود ندارد.

بشار اسد از اقدام ارتش در محاصره مناطق تحت تسلط مخالفان دفاع کرد و گفت که "در اکثر مناطقی که به دست شورشیان افتاده، غیرنظامیان فرار کرده و به مناطق تحت تسلط ما آمده‌اند." وی افزود: "در نتیجه، اکثر مناطقی که تحت محاصره و هدف حملات ماست، فقط پر از پیکارجویان است."