راهكارهای مقابله با جريان سلفی وتكفيری
موقعیت شما: موعود»مطالعات فرهنگی»وهابیت»راهكارهای مقابله با جريان سلفی وتكفيری

راهكارهای مقابله با جريان سلفی وتكفيری

يكشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۴۳
امتیاز این گزینه
(27 آرا)

نوشته:صدراله زين العبادي
وقتی دشمنان تکفیری با تهمت اعتقاد شیعه به تحریف قرآن به مصاف آمده است راهکار عموم مسلمانان برای وحدت به خصوص شیعیان این است که صورت‌مسئله شهیدان شیعه، چه در مصر و چه در پاکستان وعراق و سایر نقاط جهان را در صورت‌مسئله اعتقاد به صیانت قرآن از هرگونه تحریف، تغییر یابد.دشمنان وحدت اسلامی می‌کوشند تا شهادت شیعیان را به موضوع شیعه در برابر اهل سنت تقلیل دهند. این در حالی است که اهل سنت در برابر شیعه نیستند

 


وقتی دشمنان تکفیری با تهمت اعتقاد شیعه به تحریف قرآن به مصاف آمده است راهکار عموم مسلمانان برای وحدت به خصوص شیعیان این است که صورت‌مسئله شهیدان شیعه، چه در مصر و چه در پاکستان وعراق و سایر نقاط جهان را در صورت‌مسئله اعتقاد به صیانت قرآن از هرگونه تحریف، تغییر یابد.دشمنان وحدت اسلامی می‌کوشند تا شهادت شیعیان را به موضوع شیعه در برابر اهل سنت تقلیل دهند. این در حالی است که اهل سنت در برابر شیعه نیستند، بلکه این مخالفان وحدت و تقریب مذاهب اسلامی‌اند که در برابر موافقان و منادیان وحدت اسلامی قرار دارند. این امر نشان از اهمیت نقش و رسالت فعالیت های تقریب مذاهب اسلامی دارد .
اقدامات عربستان سعودی به عنوان خواستگاه تکفیریون در ممانعت از توزیع قرآن‌های چاپ ایران در موسم حج می‌شود، ریشه در سیاست آنان در به تصویر کشیدن جدایی شیعه از قرآن دارد و همین سیاست سلبی نشان از نقطه‌ضعف اصلی آنان دارد و ایران اگر می خواهد در برابر موج وهابیون تکفیری ایستادگی کند و مانع ریخته شدن خون های بی گناهان و ایجاد و تعمیق شکاف بین مسلمین شود، می تواند راهبرد برجسته سازی دفاع شیعیان از قرآن کریم را در پیش بگیرد که تاسیس گنجینه های قرآن کریم، تهیه و چاپ کتب و مستندات مربوط به صیانت قرآن از هر گونه تحریف و روشن ساختن جایگاه این کتاب آسمانی نزد شیعیان از جمله اقدامات در این راستا است که در نهایت می تواند تهمت اعتقاد شیعه به تحریف قرآن برای همیشه رد شود.
یکی از نقاط ضعف در مقابل جریان های تکفیری، خفتگی و رخوت مراکز پژوهشی و علمی است که به جای جریان شناسی و رصد روزمره جدیدترین وقایع و راهبردهای دشمنان وحدت اسلامی، به ترجمه چند مقاله اکتفا کرده اند که همین مساله سبب دوری از فضا و میدان اصلی مبارزه با این جریانات شده است. اتفاقات امروز حاصل برنامه‌ریزی‌های دیروز بازیگران آن است و شناخت به‌موقع خطر، واکنش مناسب به‌موقع را ممکن می‌سازد. این کار نیازمند تأسیس مرکزی است که جهان اسلام را به طور دائمی رصد کند. هرچه شناخت ما از دوستان و دشمنان وحدت اسلامی بیشتر شود، قدرت ما در خلق ابتکارات تقریبی بیشتر خواهد شد. دشمنان اسلام برای اغراض خود، تمامی اختلافات درونی میان مسلمانان از مذاهب مختلف را رصد می‌کنند و آن‌ها را بایگانی می‌کنند. سپس با برجسته کردن همین نقاط اختلاف، نقاط ضعف جهان اسلام را نشانه می‌روند به همین دلیل نیاز به پژوهش ها و برنامه ریزی های دقیق بیش از پیش حس میشود که این امر جز در مراکز تحقیقاتی و علمی میسر نخواهد شد و راهکار مقابله با گروه تکفیری داعش وحدت مردم علیه آنان است و اتفاقاتی که در عراق در حال رقم خوردن است نیازمند حضور روشنگرانه بزرگان دین و سیاست، وحدت آن ها و حضور پررنگ مردم در صحنه است.
مقام معظم رهبري(مدظله العالي) در فرمايشات (درجلسه ديدار با ميهمانان كنفرانس وحدت اسلامي) 2 مهمترين راهكار مقابله با هر عامل ضد وحدت را تکلیف بزرگ شیعه و سنی و دیگر شاخه‌های مذهبی خواندند و خاطرنشان کردند: نخبگان سیاسی، علمی و دینی برای ایجاد وحدت در جوامع اسلامی، وظایف سنگینی برعهده دارند. رهبر انقلاب در همین زمینه، «علمای دنیای اسلام» را به برحذر داشتن ملت‌ها از اختلافات فرقه‌ای و مذهبی، «دانشمندانِ دانشگاه‌ها» را به تبیین اهمیت اهداف اسلامی برای دانشجویان و «نخبگان سیاسی امت اسلامی» را به تکیه بر مردم و دوری از بیگانگان و دشمنان اسلام فراخواندند و تاکید کردند: امروز مهمترین مساله در دنیای اسلام، وحدت است.
دراين راستا درمي يابيم كه از نظر رهبر معظم انقلاب، هوشياري و آگاهي مسلمانان مهمترين راهكار براي مقابله با فعاليت جريان هاي تكفيري است. در اين ميان مهمترين وظيفه بر عهده انديشمندان و علماي اسلام است كه بايد با آگاهي بخشي و تنوير افكار عمومي خطرات و تهديد هايي كه از سوي اين فرقه انحرافي مسلمانان را تهديد مي كند آگاه سازند و با نشان دادن جمود فكري آنها و سست بودن پايه اعتقادات جريان تكفيري نقش بزرگي در وحدت و همزيستي آرام و مسالمت آميز مسلمانان ايفا كنند.

نتيجه گيري ورهاوردسخن
تقريباً از دو قرن پيش استعمارگران مسيحي اروپا با طراح انواع توطئه‌ها در زمينه‌هاي مختلف سياسي، نظامي، فرهنگي، مذهبي و غيره در صدد نفوذ به ممالک اسلامي و دست‌يابي به مراکز حساس و استراتژيک جهان اسلام بودند. وقتي با متوسل شدن به وسايل مختلف از در هم شکستن اتحاد مذاهب اسلامي نااميد شدند، دريافتند که تنها راه رخنه در اين صف مستحکم و بنيان مرصوص، ساختن فرقه‌اي با اصلي يهودي و ظاهري اسلامي مي‌باشد و چنين ترکيبي را در آل سعود و آل عبدالوهاب کشف کردند. و بدين‌سان موفق به ساختن فرقه‌اي به نام وهابيت شدند.
بنابراين وهابيت يک جريان فکري و مذهبي در چارچوب مباني اسلامي نبوده و نيست و استعمارگران همواره از آن به عنوان حربه‌اي سياسي براي دست‌يافتن به مهم‌ترين و حساس‌تـرين مراکز مسلمانان استفاده مي‌کردند. ستون فقرات عقايد وهابي‌ها را، حرام دانستن شفاعت، زيارت، دعا، گريستن بر اموات حتي پيغمبر و ائمه، تخريب قبور از هر کس باشد، حتي پيغمبر (که از بيم واکنش جهان اسلام اين يکي را نتوانستند عملي سازند) و مشرک دانستن همه‌ي مسلمين، غير از وهابي‌هاي صحراي نجد، تشکيل مي‌دهد. و به طور خلاصه بايد گفت وهابي‌ها فرقه‌اي خرابکار هستند و شعار آنان، تخريب و نابودي و قساوت و وحشيگري است. و هر چه در اختيار دارند، براي پيکار با مسلماناني که شهادت به يگانگي و رسالت محمد (ص) مي‌دهند و نماز مي‌گزارند و به حج خانه‌ي خدا مي‌روند، به کار مي‌برند.
در تاريخ زندگاني تاريک وهابي‌ها، فجايع و حوادث دردناکي مي‌بينيم که با گذشت زمانه فراموش نخواهد شد.امروزه نيزگروههاي تكفيري به اصطلاح نوبنيادگراي سلفي با اقدامات توحش برانگيز خود به دنبال تيشه زدن به ريشه اسلام راستين به واقع تشيع بوده كه برهمه دلسوزان مسلمان ازقبيل علما ودانشمندان واهالي تفكرفرض است كه بيكار ننشسته وبه دنبال ارايه راهكارهاي مدوني براي مقابله توام با تدبير وهوشياري با اين گروه متوحش ضددين پيدا نموده وبويژه براي آگاه سازي نسل جوان قدم هاي موثر برداشته شود وتبيين مواضع صريح اسلام راستين وتوسعه فرهنگ مهدويت  نقش به سزايي در نسل جوان خواهد داشت .

پي نوشتها:
1-كارشناسي ارشدتاريخ تشيع

2- فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی-29-10-1392

منابع:
1-آيين وهابيت، جعفر سبحاني، مؤسسه دارالقرآن الکريم، چاپ اول، 1364 ه. ش

2-برگي از جنايات وهابي‌ها، سيدمرتضي رضوي، ترجمه علي رضائي، مرکز چاپ و نشر سازمان تبليغات اسلامي، چاپ اول، 1368 ه. ش

3-جعفري ،عباس، فرقه وهابيت و عملکرد آن در تاريخ معاصر، نشريه معرفت، پيشين، صص 98 ـ 97

4-فواد ابراهيم شيعه درنگاه وهابيان  (ديدگاه هاي متفاوت وهابيون افراطي، سنت گرا و ميانه رو در مورد شيعيان) ترجمه مهدي بهرام شاهي

5-نقدي بر انديشه‌ي وهابيان، سيدحسن موسوي‌قزويني، ترجمه‌ي حسن طاري، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، چاپ اول، 1366 ه. ش

8 نظر

 • لینک نظر سعید جمعه ۰۷ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۵ نوشته شده توسط سعید

  مطلب عالی است افرین برنویسنده مقاله

 • لینک نظر عاشق مهدي چهارشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۲۶ نوشته شده توسط عاشق مهدي

  خطاب به *نيلوفرانه *اخه چه پرسيديد كه جواب بهتون ندادندحتما سوالتون بي ربط بوده ويا خداي ناكرده فريب گروههاي منحرف را خورده ايد ان شاءاله خدواند همه را ياري كند شما حق توهين به مسولان دلسوز موعود رانداريد .مثل ادم عاقل قضاوت كنيد

 • لینک نظر حسین چهارشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۱۹ نوشته شده توسط حسین

  ان شاله که خداوند داعش و هر مورد تکفیری و سلفی گر هایی که وجود دارد را از روی زمین محو نماید.

 • لینک نظر نیلوفرانه سه شنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۲۱ نوشته شده توسط نیلوفرانه

  خجالت بکشید...
  یه سال پرسیدم جاب ندادید...

  شرم کنید از امام زمان...

  می‌تننستید بنویسید نمی‌دنیم...

  خجالت بکشید......

 • لینک نظر دشمن داعش سه شنبه ۰۴ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۰۱ نوشته شده توسط دشمن داعش

  ازبذل توجه وعنايت وافرشمادرخصوص موشكافي جريان كثيف وذلت بارتكفيري وانتشارمقاله راهكارهاي مقابله با اين گروه ذلت بارتكفيري بسيارخرسنديم خداوند به شماعزت وسربلندي عطا نمايد .

 • لینک نظر نیلوفرانه دوشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۲ نوشته شده توسط نیلوفرانه

  متشکرم از نهایت توجه‌تون
  هر چه باشه به اسم امام زمانه این سایت

  دارید خدمت می‌کنید...

 • لینک نظر محمدمهدي مهدوي نيا دوشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۶:۳۲ نوشته شده توسط محمدمهدي مهدوي نيا

  نكات اموزنده وفراگيري در چارچوب راهكار مطرح گرديده كه اگربه كارگرفته شود تاثيرات بسزايي در روشنگري نسل جوان در مقابله با گروه سفاك تكفيري دارد خداوند به نويسنده مقاله برادرارزشي آقاي زين العبادي ومسوولين موسسه موعود عنايت واجروافردهد ان شاءاله.

 • لینک نظر سربازگمنام دوشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۰۳:۱۶ نوشته شده توسط سربازگمنام

  يااباصالح المهدي ادركني .مطالب استنادي وعلمي جالبي است ازنويسنده مقاله ومدير محترم م موسسه موعود كمال تشكر راداريم.خداقوت با ارزوي نابودي داعش

نوشتن نظر