چند نکته در خصوص تعطیلی دفاتر برخی شبکه های ماهواره ای
موقعیت شما: موعود»اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»چند نکته در خصوص تعطیلی دفاتر برخی شبکه های ماهواره ای

چند نکته در خصوص تعطیلی دفاتر برخی شبکه های ماهواره ای

چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۹
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

بر مبنای اعتقاد بر کدام اصل وحدت است که برخی از مولوی های اهل سنت کشور خصوصا منطقه بلوچستان برای شرکت در برنامه های این شبکه های ضد شیعی و ضد ملی سر از پا نمی شناسند و چگونه است حضرات امضاء کننده این بیانیه در این خصوص نیز واکنشی نشان نداده و این اقدامات وحدت شکن و تفرقه افکن را محکوم نمیکنند!؟هفته گذشته وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از توقیف برخی دفاتر شبکه های ماهواره ای شیعه خبر داد و علت تعطیلی این دفاتر را ایجاد اختلافات مذهبی و تشدید تفرقه در جهان اسلام وتخریب وجهه تشیع عنوان نمود .

در بخشی از بیانیه وزارت اطلاعات اینگونه آمده است : سربازان گمنام امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) با اقدامات اطلاعاتی، دفاتر تعدادی از شبکه های ماهواره ای را که بطور مخفیانه و غیرقانونی در چهار استان قم، اصفهان، تهران و خراسان رضوی فعالیت می کردند، شناسایی و با حکم قضایی این دفاتر را تعطیل و عوامل آن را بازداشت کردند.

در این خصوص لازم دیدم به چند نکته گذرا اشاره کنم .

حفظ وحدت سیاسی میان امت اسلامی یک اصل و ضرورتی غیر قابل انکار است. همچنین روش و منش اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) در برخورد با مخالفین الگویی عملی برای ما در برخورد با مخالفین و معاندین میباشد. و تاریخ گواه است که با این روش بسیاری از مخالفین و معاندین به دوستان و پیروان مذهب حـقه تشیع تبدیل شدند .

ولیکن وحدت به معنی کوتاه آمدن از موازین مسلم مذهب و دست بر داشتن از اعتقادات نیست متاسفانه عدم تفهیم صحیح کلمه " وحدت " باعث است عده ای به خطا افتاده و تصور کنند که منظور از وحدت و تقریب بین مذاهب یکی شدن اعتقادات میباشد و به نظرم بزرگانی که پروژه وحدت را رهبری نمودند شاید در خصوص شفاف سازی این معانی برای مردم و خصوصا نسل جوان کمی اهمال کرده اند .

برائت جستن از دشمنان و ظالمین به اهل بیت (علیهم السلام) جز فروع دین مذهب حقه تشیع است و کسی که از ظالمین به اهل بیت (علیهم السلام) اعلام برائت ننماید جزو دوستان این خاندان مکرم محسوب نمیشود.

ولیکن برائت و وحدت سیاسی قابل جمع است رهبر انقلاب نیز بارها اشاره کردند که منظور از وحدت کوتاه امدن از مسلمات اعتقادی مذهب نیست و مباحث طلبگی باید در حوزه ها و مراکز علمی به قوت خود باقی بماند .

متاسفانه در طول تاریخ عده ای دچار افراط و عده ای دچار تفریط شده اند و این مطلبی خطرناک است . امیدواریم متولیان وحدت و تقریب بین مذاهب روشی صحیح و منطقی را برای برون رفت از برخی ناهنجاریها اتخاذ نمایند .

تعطیلی دفاتر برخی شبکه های ماهواره ای که از آنان به عنوان شیعیان تندرو یاد میشود درست است که آنان را در داخل کشور دچار محدودیت میکند ولیکن این اقدام باعث قطع برنامه های آنان نخواهد شد. نمونه ی آن برخورد با شبکه ی موسوم به اهل بیت (علیهم السلام) که توسط شخصی به نام "حسن اللهیاری" در ایالات متحده امریکا اداره میشود که نه تنها باعث کنترل این جریان فکری نشد بلکه  نتیجه ای معکوس داد. لذا شایسته است متفکرین و بزرگان شیعه با حفظ وحدت شیعی تلاش نمایند با گفتگو و تعامل سیاست مشترکی را در راستای تبلیغ مذهب تشیع و مقابله با دشمنان اسلام اتخاذ نمایند.

تعطیلی دفاتر برخی شبکه ها انعکاس های داخلی و خارجی را نیز به همراه داشت  طبیعتا از هر رخ دادی برخی تلاش میکنند اهدافشان را جلو ببرند که میتوان به عنوان نمونه به واکنش ائمه جمعه اهل سنت گنبدکاووس اشاره کرد .

در این بیانیه که نسخه ای از آن روز یکشنبه 19 مرداد به ایرنا ارسال شد، آمده است: [ ائمه جمعه اهل سنت گنبدکاووس هرگونه تفرقه افکنی و ایجاد نفاق بین مذاهب اسلامی به ویژه شیعه و سنی، اهانت به اصحاب رسول الله، مقدسات و بزرگان مذاهب اسلامی را تحت هر نام و عنوانی به شدت تقبیح کرده اند. ]

نویسندگان بیانیه همچنین در ادامه ابراز امیدواری کرده اند [دیدگاه ها و بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و حرکت مخلصانه وزارت اطلاعات که بدون شک در راستای منافع اسلامی و ملی تعبیر می شود، الگویی عملی برای آحاد مردم شیعه و سنی ایران و جهان قرار گیرد .]

* چگونه است حضرات امضاء کننده ی این بیانیه که از وحدت سخن میگویند از شبکه های ماهواره ای وهابی که 24 ساعت مقدسات شیعیان و پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) را با بی شرمی تمام مورد اهانت و جسارت قرار میدهند اعلام برائت نمی کنند!؟

* بر مبنای اعتقاد بر کدام اصل وحدت است که برخی از مولوی های اهل سنت کشور خصوصا منطقه بلوچستان برای شرکت در برنامه های این شبکه های ضد شیعی و ضد ملی سر از پا نمی شناسند و چگونه است حضرات امضاء کننده این بیانیه در این خصوص نیز واکنشی نشان نداده و این اقدامات وحدت شکن و تفرقه افکن را محکوم نمیکنند!؟

* مقام معظم رهبری مکرر بر حفظ وحدت میان اهل سنت و شیعیان تاکید نموده اند چگونه است که برخی بیانات ایشان را مصادره به مطلوب نموده و یکجانبه خرج میکنند ؟!

برخی تصور نکنند اقدام اخیر وزارت اطلاعات در برخورد با برخی شبکه ها به معنی چراغ سبز به افراطیون اهل سنت بوده است. مردم ولایتمدار ایران از نهاد های امنیتی و اطلاعاتی میخواهند به شدت با عناصر و حامیان داخلی شبکه های و وهابیت برخورد نموده و ریشه تفکر این فرقه ی ضاله  را در کشور بخشکانند. ایران اسلامی هیچگاه محل امنی برای دشمنان خاندان رسالت نبوده و نخواهد بود .

والسلام علینا و علی عباد الله الصالحین   

مسعود بحرینی            

مدیر موسسه راهبردی گفتمان جهانی انتظار

1 نظر

  • لینک نظر محمود پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۶:۲۴ نوشته شده توسط محمود

    از برادران عزیز اهل سنت خواهش داریم نسبت به شبکه ها و جریانات وهابی و تکفیری واکنش نشان بدهند ولو یک راهپیمائی.

نوشتن نظر