مستند سینمایی «سلمیه» درباره شهدای بحرین ساخته می‌شود

پنجشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۰۵:۱۰
امتیاز این گزینه
(2 آرا)

عابدین مهدوی عکاس و مستندساز در گفت و گو با خبرنگار سینمایی فارس از ساخت جدیدترین مستند گزارشی و مستند سینمایی از وقایع رخ داده در بحرین و مقاومت مردم خبرداد و گفت: پیش‌بینی می‌کردم مردم ایران در حمایت از مردم مسلمان بحرین و بحرانی که در این کشور رخ داده حرکتی انجام دهند. همانطور که دیدیم این حرکت صورت گرفت و تعدادی از اقشار مردم در کشتی برای همدردی با مردم بحرین عازم آب‌های آزاد شدند و من هم همراه آن جمع بودم. دو کشتی با عنوان «سفینه نجات» جهت همیاری مردم مسلمان بحرین که متشکل از جوانان و دانشجویان بود، بدون هیچ حمایت نظامی یا امنیتی عازم شدند. ما حتی وارد آب‌‌های آزاد شدیم و چند ساعتی در آنجا بودیم. من هم تصاویری از حضور مردم عادی و دانشجویان ضبط کردم که با تصاویری که از درگیری‌های بحرین از شروع بحران دارم تلفیق خواهم کرد و مستندی 20 تا 25 دقیقه‌ای برای پخش از یکی از شبکه‌های تلویزیونی آماده خواهم کرد.

* مستند سینمایی «سلمیه» را با نگاهی انسانی ساختم

وی به مستند بلند سینمایی خود نیز اشاره کرد و گفت: پسر بچه‌ای در درگیرهای بحرین جان خود را از دست داد در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره این کودک هستم به محض آماده شدن تصاویر مربوطه مستند بلندی با عنوان «سلمیه» را برای سینما آماده خواهم کرد. در مستندهایی که ساخته‌ام بیشتر نگاه انسانی را در نظر گرفتم به دور از هرگونه نگاه سیاسی آثارم را ساختم زیرا به عقیده من اگر مستندساز بخواهد حرف سیاسی بزند از اصل قضیه که حرف انسانی است غافل خواهد ماند به همین دلیل در تمام مستندهایی که ساخته‌ام نگاه انسانی موج می‌زند.
وی در ادامه افزود: از کشتی ما هیچ حفاظتی نمی‌شد حتی از سوی نیروهای دریایی کشور یا نیروهای امنیتی، کاملاً آزادانه و بدون هیچ حفاظتی وارد آب‌های آزاد شدیم و پس از چند ساعت هم دور زدیم و به ایران بازگشتیم. بحرین کشوری کوچک است و زمانی که دولت آن احساس کرد مردم درمقابل سیاست‌های آن قیام کردند از آل سعود کمک خواست و آنها هم تنها برای حفظ منافع سیاسی و اقتصادی آمریکا در منطقه حاضر به همکاری با دولت بحرین شدند. در دنیای امروز ما با هجمه‌های تبلیغاتی و رسانه‌ای و جنگ رسانه‌ای تمام عیار مواجه هستیم وباید بتوانیم مردم را با نشان دادن حقایق و واقعیت‌ها روشن و آگاه کنیم و با این تبلیغات مقابله کنیم.