پیام رهبر طالبان به مناسبت عید قربان
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»پیام رهبر طالبان به مناسبت عید قربان

پیام رهبر طالبان به مناسبت عید قربان

يكشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۵
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

همزمان با تشدید جنگ، رهبر طالبان در پیامی به مناسبت عید قربان گفت که این گروه به رغم پیشرفت‌های نظامی اخیر به حل بحران افغانستان از طریق سیاسی متعهد است.ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان، در پیامی به مناسبت فرا رسیدن عید قربان، گفته است که این گروه، حامی جدی حل بحران افغانستان از راه گفت‌وگو است؛ اما طرف‌های مقابل، فرصت‌های فراهم‌شده برای صلح را ضایع می‌کنند.

در پیام عیدی رهبر طالبان که روز یک‌شنبه (امروز) در وب سایت این گروه منتشر شده، آمده است که خروج سربازان آمریکایی و ناتو از افغانستان و تصرف شهرستان‌ها، برای این گروه پیروزی شمرده می‌شود.

در این پیام، آمده است: «ما برای پیش‌رفت خوب در مذاکرات و روند سیاسی، دفتر سیاسی را گشوده‌ایم و به حل مسائل از راه گفت‌وگو متعهد هستیم؛ اما طرف مقابل فرصت را ضایع می‌کنند. ما با هیچ‌کسی خواهان دشمنی نیستیم. خواست‌های مشروع را می‌پذیریم.»

ملا هبت‌الله، گفته است که پس از خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان، این گروه با تمام جهان از جمله آمریکا بر اساس تعامل متقابل خواهان روابط خوب دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی است.

او افزوده است که گروه طالبان، به همسایه‌ها، منطقه و کشورهای جهان، اطمینان می‌دهد که افغانستان به هیچ‌کسی اجازه نخواهد داد تا با استفاده از خاک این کشور، امنیت سایر کشورها را با تهدید مواجه کند.

در پیام عیدی رهبر طالبان، آمده است که این گروه، به حقوق شهروندی متعهد است و هم‌چنان برای زنان در چهارچوب شریعت اسلامی، محیط مناسب آموزشی فراهم خواهد کرد.

او هم‌چنان گفته است که گروه طالبان، براساس احکام اسلامی و منافع ملی، به آزادی بیان متعهد و خبرنگاران با در نظرداشتن این دو نکته‌ی مهم و رعایت اصول خبرنگاری، فعالیت کنند.

ملا هبت‌الله، گفته است که دانشوران، استادان، پزشکان و سایر افراد دانش‌آموخته و هم‌چنان تاجران و سرمایه‌گذاران، مطمئن باشند به آن‌ها هیچ ضرری نمی‌رسد؛ زیرا افغانستان به استعداد آن‌ها نیاز دارد.

پس از گذشت ماه‌ها از توقف گفت‌وگوهای صلح در قطر، روز جمعه -۲۵ سرطان- هیئتی با رهبری عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح به قطر رفت. در حال حاضر، گفت‌وگوها میان دو طرف، پشت درهای بسته جریان دارد.

فارس

نوشتن نظر