آمریکا: اجازه نمی‌دهیم افغانستان به پایگاهی برای تروریسم تبدیل شود
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»آمریکا: اجازه نمی‌دهیم افغانستان به پایگاهی برای تروریسم تبدیل شود

آمریکا: اجازه نمی‌دهیم افغانستان به پایگاهی برای تروریسم تبدیل شود

شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۷
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

کاخ سفید پس از دیدار «جو بایدن» با سران افغانستان اعلام کرد که آمریکا با ادامه حمایت‌ها از افغانستان اجازه نخواهد داد تا این کشور بار دیگر به پناهگاهی برای تروریسم تبدیل شود.


به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای درباره دیدار جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با اشرف غنی و عبدالله عبدالله نوشت که واشنگتن به حمایت‌های مدام آمریکا از افغانستان از جمله کمک به نیروهای امنیتی، حمایت‌های توسعه‌ای و انسانی و تعاملات دیپلماتیک در حمایت از روند صلح ادامه خواهد داد.

بیانیه می‌افزاید که این حمایت آمریکا از افغانستان برای جلوگیری از تبدیل دوباره این کشور به پناهگاهی برای تروریسم است و ادامه می‌یابد.

براساس این بیانیه، آمریکا از سال 2002 میلادی نزدیک به 88 میلیارد دلار کمک امنیتی، 36 میلیارد دلار کمک غیرنظامی از جمله 187 میلیون دلار برای حمایت از زنان و دختران افغانستان اختصاص داده و حدود 3.9 میلیارد دلار نیز کمک بشردوستانه به افغانستان داشته است.

کاخ سفید همچنین تاکید می‌کند که کنگره آمریکا در سال جاری میلادی بیش از 3 میلیارد دلار کمک به نیروهای امنیتی افغانستان اختصاص داده و بایدن برای سال 2022 نیز بیش از 3.3 میلیارد دلار درخواست کمک کرده است.

در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به وضعیت وخیم امنیتی افغانستان و یا پیشروی‌های طالبان نشده است.

پایگاه اینترنتی «آف گاردین» چندی قبل در گزارشی نوشت که آمریکا بخش بزرگی از کمک‌ها به افغانستان را دزدیده است.

به نوشته این پایگاه اینترنتی، بسیاری از مقام‌های آمریکایی نیز به دلیل دخیل بودن در فساد گسترده، از حضور نظامی در افغانستان حمایت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، آمریکا توسط قراردادی‌ها و شرکای فاسد، کمک‌های مالی به افغانستان را از مسیرهای مختلف به آمریکا بازگردانده است.

به باور این پایگاه اینترنتی، هنوز هم در روند تامین تجهیز نیروهای امنیتی افغان، فساد گسترده از سوی مقام‌های آمریکایی وجود دارد.

هزینه‌های بازسازی افغانستان به نظر برخی از کارشناسان باوجودی که رقم قابل توجهی است اما در بازسازی این کشور تاثیر چندانی نداشته است.

نوشتن نظر