چگونه به قدرت درونی شخصیت خود دست پیدا کنیم؟
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»چگونه به قدرت درونی شخصیت خود دست پیدا کنیم؟

چگونه به قدرت درونی شخصیت خود دست پیدا کنیم؟

دوشنبه ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که داشتن یک شخصیت فعال ممکن است به نفع شخص باشد چرا که او می‌تواند به آرامش و آسایش برسد.

آیا بیماری همه گیر کووید -۱۹ روی زندگی روزمره شما تأثیر گذاشته است ؟ چیزی به برخی از افراد کمک می‌کند تا با موفقیت از شرایط کرونا بیرون بیایند، در حالی که برخی دیگر, بدون حرکت و فعالیتی سر جای خود می مانند؟ آیا یک ویژگی شخصیتی وجود دارد که بتواند باعث شود فرد با شرایط موجود کنار بیاید؟ اگر چنین است، آیا کیفیتی هم وجود دارد است که بتوان در این شرایط به دست آورد؟

بر اساس تحقیقات جدید نانسی یی - فنگ چن و همکارانش از دانشگاه لینگنان، درواقع، چنین عاملی ممکن است در قالب " شخصیت پویا " وجود داشته باشد و این ویژگی‌ای است که نویسندگان آن را حفظ می‌کنند و به آن عبارت، واقعیت " خواستن، توانستن است. " می‌بخشند.

به گفته چن و همکارانش, " افراد پویا فرصت‌هایی را جستجو و ایجاد می‌کنند، ابتکار عمل نشان می‌دهند و هنگام مواجهه با موانع, با استقامت برخورد می‌کنند و علاوه بر این، آن‌ها انگیزه دارند تا با پیش بینی فعالانه آینده در محیط‌های خارجی و اقدام کردن به روش‌های خودگردان، عدم اطمینان را کاهش دهند. "

آیا افرادی را می شناسید که در این شرایط, آرامش خود را حفظ می‌کنند تا گام‌های مثبتی به جلو بردارند؟

شاید یکی از دوستان و یا اطرافیان شما یک فرد پویا باشد. هنگامی که محدودیت‌های کرونایی در اوایل سال ۲۰۲۰ آغاز شد، چنین افرادی بلافاصله برنامه ریزی برای آن چه بعدا کمبود، خسارت مالی و ناتوانی در سفر یا حتی غذا خوردن در یک رستوران محلی است را شروع کردند.

این افراد به جای این که در انکار گیر کرده و آرزو کنند که این بیماری ازبین برود، شروع به طراحی یک برنامه عملی کردند و در عین حال، برنامه‌های جدیدی را برای انجام کار‌های روزانه خود درنظر گرفتند و با تمامی موانع و سختی هایی که در این مدت وجود دارد سعی کردند که باز هم احساس خوبی به زندگی داشته باشند هرچند که انصافا این کار, سخت است امّا نسبت به آینده‌ پس از بیماری کرونا خوش بین هستند.

از نظر کارشناسان و متخصصان, فقط خصوصیات پیشگیرانه شخصیتی افراد نیست که آن ها را در مقابل فاجعه بلاتکلیف می گذارد بلکه این توانایی آن هاست که باعث می شود خود را برای کنار آمدن با مشکلات آماده کنند که این ویژگی ها و توانایی های منحصر به فرد آن هاست که نشان می دهد اگر فعال شود, انرژی می بخشد و عملکردی خوب را در بهترین حالت ممکن ایجاد می کند. بنابراین, باید دقت کنید و از هر ویژگی دیگری که فکر می‌کنید باید در شرایط استرس زای فعلی استفاده کنید, بهره بگیرید.

این افراد پویا تلاش می کنندکه یک کار را حتما انجام دهند و اگر شما هم کنجکاو شده اید که بدانید در سر یک شخصیت پویا چه می گذرد, به موارد زیر از یک (به شدت مخالف) تا ۷ (به شدت موافق) درمورد خودتان نمره دهید:

من مدام به دنبال راه‌های جدیدی هستم تا زندگی ام را بهبود ببخشم.

من هر کجا بوده ام یک نیروی قوی برای تغییرات ساختاری محسوب می‌شدم.

اگر چیزی را ببینم که دوست نداشته باشم، آن را درست می‌کنم.

اگر به چیزی ایمان داشته باشم، کاری می‌کنم که اتفاق بیفتد.

من دوست دارم برای ایده هایم حتی در صورت مخالفت با آن‌ها یک قهرمان باشم.

من همیشه به دنبال راه‌های بهتری برای انجام کار‌ها هستم.

اگر به ایده‌ای اعتقاد داشته باشم، هیچ مانعی جلوی محقق شدن آن را نمی‌گیرد.

من می‌توانم یک فرصت خوب را مدت‌ها قبل از دیگران ببینم.

اگر شخصیت پویا و پیش کنشگر نداشته باشید، چه می‌کنید؟ آیا شما برای همیشه محکوم به این هستید که نمی توانید دوران پُردردسر را پشت سر بگذرانید؟

اگرچه شخصیت پویا به عنوان یک صفت مفهوم سازی شده است، امّا دارای کیفیتی است که می‌توانید از طریق نقاط قوت درک شده به آن دسترسی پیدا کنید. بنابراین, با تمام وجود, نقاط قوت پنهانی خود را بررسی کنید و به زمان هایی فکر کنید که توانستید در دوره دشوار زندگی از آن ها عبور کنید و موفق شوید. دقت کنید آن چه شما را در آن شرایط دشوار قبلی قرار داده است می تواند به عنوان قطب نمای شما باشد تا بتوانید درس بگیرید و به خوبی زندگی کنید.

به طور کلی, به نظر می‌رسد که برخی از افراد روحیه طبیعی " توانایی انجام کار " را دارند که به آن‌ها این امکان را می‌دهد وقتی دیگران تلاش می‌کنند، آن‌ها هم تلاش خود را کرده تا بتوانند پیشرفت کنند و همان طور که آرزو می‌کنید که کاش این توانایی درونی را داشته باشید، هنوز هم می‌توانید روی وظایف خود تمرکز کنید و با تلاش کردن, این توانایی را در درون خود به وجود آورید تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید.

انتهای پیام
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نوشتن نظر