سر سفره عقد چه دعایی بخوانیم؟
موقعیت شما: اخبار»اخبار فرهنگی و مهدوی»سر سفره عقد چه دعایی بخوانیم؟

سر سفره عقد چه دعایی بخوانیم؟

شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۱۸
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

ازدواج یکی از مورد پسندیده ترین اعمال است و خواندن خطبه عقد باعث ایجاد پیوند عمیق میان دختر و پسر خواهد شد. ولی قبل از خواندن خطبه عقد بر سر سفره عقد، خوب است دعاهایی قبل از خطبه عقد توسط عروس و داماد خوانده شود. این که عروس و داماد قبل از جاری شدن خطبه عقد دعا و اعمال نیاکانمان را به جا بیاورند بسیار توصیه شده و علاوه بر بردن ثواب دل هایشان را بیشتر بهم نزدیک می کند. در ادامه بیشتر درباره دعای قبل از خطبه عقد و اعمال مورد پسند این زمان صحبت می کنیم.

ازدواج یکی از مورد پسندیده ترین اعمال است و خواندن خطبه عقد باعث ایجاد پیوند عمیق میان دختر و پسر خواهد شد. ولی قبل از خواندن خطبه عقد بر سر سفره عقد، خوب است دعاهایی قبل از خطبه عقد توسط عروس و داماد خوانده شود. این که عروس و داماد قبل از جاری شدن خطبه عقد دعا و اعمال نیاکانمان را به جا بیاورند بسیار توصیه شده و علاوه بر بردن ثواب دل هایشان را بیشتر بهم نزدیک می کند. در ادامه بیشتر درباره دعای قبل از خطبه عقد و اعمال مورد پسند این زمان صحبت می کنیم.
دعای قبل از خطبه عقد چیست؟

کوتاهترین دعایی که می توان قبل از خطبه عقد جاری کرد، دعای «الحمد لله والصلاة والسلام على رسول الله» است که در آن به سپاس از پروردگار پرداخته می شود و به پیامبرش سلام می فرستد. می توانیم به خطبه نماز و خطبه نیاز هم اشاره کنیم که توسط دختر و پسر خوانده می شود و در پایان این خطبه ها می توان برای برکت بیشتر آیاتی از قرآن که مربوط به آیه 120 سوره آل عمران، آیه اول سوره نسا و آیه 71 سوره احزاب است خوانده شود و با این دعاهای پر از خیر شروع زندگی خود را جشن بگیرند.
خطبه نیاز و حاجت قبل از خطبه عقد در محضر عقد

یکی اعمال و دعاهایی که قبل از خطبه عقد سفارش شده خطبه نیاز و حاجت بوده و متن آن را در ادامه می خوانید: «إن الحمدلله نحمده و نستعینه و نستغفره و نعوذ به من شرور أنفسنا و من سیئات أعمالنا. من یهده الله فلا مضل له ومن یضلل الله فلا هادی له وأشهد أن لا إله إلا الله وحده لا شریك له وأشهد أن محمدا عبده ورسوله». در این دعا عروس و داماد حمد و ستایش پروردگار را به جا می آورند و از خدا طلب یاری می نمایند و از او می خواهند به آن ها برای دوری از گناه و اعمال زشت کمک کند، در نهایت با شهادت بر اینکه خداوند یکتاست و پیامبر او رسول الله است، دعا را تمام می کنند.

خواندن دو رکعت نماز قبل از خطبه عقد

از اعمال قبل از خطبه عقد بنا بر سفارش امام صادق (ع) این است که زوجین دو رکعت نماز به پا دارند و بعد این دعا را قراعت کنند:

«اللَّهُمَّ إِنِّی أُرِیدُ أَنْ أَتَزَوَّجَ
اللَّهُمَّ فَقَدِّرْ لِی مِنَ النِّسَاءِ أَحْسَنَهُنَّ خُلْقاً وَ خَلْقاً
وَ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً وَ أَحْفَظَهُنَّ لِی فِی نَفْسِهَا وَ مَالِی
وَ أَوْسَعَهُنَّ رِزْقاً وَ أَعْظَمَهُنَّ بَرَكَةً
وَ قَیضْ لِی مِنْهَا وَلَداً طَیباً تَجْعَلُهُ لِی خَلَفاً صَالِحاً
فِی حَیاتِی وَ بَعْدَ مَوْتِی»

در این دعای زیبا دختر و پسر از خداوند طلب می کنند این پیوند پر از خیر و برکت باشد و همسر آن ها پاک بوده و از اخلاق خوب بهره برده باشد. همینطور در این دعا از خدا خواسته می شود اموال آن ها را حفظ کند و بر روزی آن ها بیفزاید و فرزندانی صالح و نسل پاکی برای آن ها در زندگی و پس از مرگ به جا بگذارد.

دعای توصیه شده قبل از خطبه عقد توسط مولای متقیان، امام علی (علیه السلام)، این است که دو رکعت نماز به پا دارند که در رکعت اول بعد از خواندن سوره حمد، سوره توحید را بخوانند و در رکعت دوم بعد از حمد سوره یاسین را قراعت کنند. بعد از نماز هم این دعا جاری شود:

«اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی زَوْجَةً صَالِحَةً وَدُوداً وَلُوداً شَكُوراً قَنُوعاً غَیوراً إِنْ أَحْسَنْتُ شَكَرَتْ وَ إِنْ أَسَأْتُ غَفَرَتْ وَ إِنْ ذَكَرْتُ اللَّهَ تَعَالَى أَعَانَتْ وَ إِنْ نَسِیتُ ذَكَّرَتْ وَ إِنْ خَرَجْتُ مِنْ عِنْدِهَا حَفِظَتْ وَ إِنْ دَخَلْتُ عَلَیهَا سُرَّتْ وَ إِنْ أَمَرْتُهَا أَطَاعَتْنِی وَ إِنْ أَقْسَمْتُ عَلَیهَا أَبَرَّتْ قَسَمِی وَ إِنْ غَضِبْتُ عَلَیهَا أَرْضَتْنِی یا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِكْرَامِ هَبْ لِی ذَلِكَ فَإِنَّمَا أَسْأَلُكَ وَ لَا أَجِدُ إِلَّا مَا قَسَمْتَ لِی فَمَنْ فَعَلَ ذَلِكَ أَعْطَاهُ اللَّهُ مَا سَأَلَ»

که این دعا هم به شکر و سپاس از خدا پرداخته و از او طلب برکت می کند.
نکاتی در مورد زمان خواندن خطبه عقد

بعد از به جا آوردن اعمال توصیه شده درباره دعای قبل از خطبه عقد​، نوبت اجرا و ادای خطبه عقد است. مثل دعای قبل از خطبه عقد، این زمان دارای اعمالیست که که بهتر است صورت بگیرد. امام علی (علیه السلام) توصیه کرده که خوب است عقد در روز جمعه جاری شود و موقع قمر در عقرب نباشد. بعد از جاری شدن خطبه عقد می توان دو رکعت نماز به پا داشت و دعایی خواند که مضمون آن اسان شدن ازدواج و پاک قرار دادن همسر و برکت و رزق و روزی فراوان می باشد.
دعا و اعمال بعد از خطبه عقد

از پیامبر (ص) دعاهایی عنوان شده است که بیان می کنند بعد از جاری شدن مراسم عقد مستحب است که قرائت شود. از جمله دعاهایی که بیان شده می توان به این موارد اشاره داشت:
«بارك الله لك وبارك عليك وجمع بينكما في خير» ، «بارك الله فيكم، وبارك عليكم» که مضمون این دعا، تبریک بابت وصلت و دعای خیر و برکت می باشد. همچنین دعای«على الخير، والبركة على خير طائر» نقل است که از سوی بانوان بیان می شود​ که خیر و برکت و طالع و بخت نیکو را دعا می کند.

خواندن دعای قبل از خطبه عقد و بعد از آن یکی از مستحباتی است که در مراسم عقد بهتر است انجام شود. دعای قبل از خطبه عقد باعث حس آرامش بیشتر در زوجین می شود.

امیدواریم با کمک این مطلب زیبا، بتوانید لحظات پر از عشق عقدتان را به لحظات معنوی و پر از انرژی مثبت تبدیل کنید و خیر و برکت بسیاری روانه زندگی شما باشد.

نوشتن نظر