سفر متحدان امارات در یمن به روسیه
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»سفر متحدان امارات در یمن به روسیه

سفر متحدان امارات در یمن به روسیه

دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۲
امتیاز این گزینه
(1 رای)

رئیس گروه موسوم به «شورای انتقالی جنوب یمن» متحد ابوظبی در یمن، در سفر به روسیه، بار دیگر بر لزوم تشکیل کشور مستقل در جنوب یمن و جدایی از بخش شمالی تأکید کرد.

عیدالروس الزبیدی رئیس گروه موسوم به «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب) که از دیروز در روسیه به سر می‌برد، بار دیگر بر لزوم جدایی جنوب و شمال یمن از یکدیگر (تجزیه) تأکید کرد.

به نوشته وبگاه «یمن نیوز»، او در بدو ورود به مسکو گفت: «ما در روسیه هستیم تا در خصوص مردم جنوب و مسائل مربوط به تشکیل دوباره حکومت جنوب یمن بحث کنیم».

منظور الزبیدی کشور «جمهوری دموکراتیک خلق یمن» است که از سال ۱۹۶۷ الی ۱۹۹۰ در جنوب یمن برقرار بود و در این سال با جمهوری عربی یمن (مستقر در شمال) متحد شد.

او همچنین گفت که با وزارت خارجه روسیه، نمایندگان مجلس دوما و شورای بررسی‌های راهبری روسیه در خصوص مسائل مربوط به جنوب یمن گفت‌وگو می‌کند و ابراز امیدواری کرد که گفت‌و‌گوهایی ثمربخش با روس‌ها داشته باشد.

سخن دوباره رئیس شورای انتقالی جنوب یمن در خصوص لزوم جدایی از شمال، نشان می‌دهد که بحران میان این گروه و دولت منصور هادی پایان ندارد. درگیری‌های شدید دو طرف تا چند ماه پیش جریان داشت و هنوز دو ماه از تشکیل کابینه مشترک نگذشته که اختلافات بار دیگر خود را نشان داده است. شورای انتقالی جنوب حمایت گسترده دولت امارات را با خود دارد و دولت منصور هادی نیز از سوی دولت سعودی حمایت می‌شود.

شب گذشته نیز منابع مستقر در «عدن» (که دولت هادی آن را پایتخت موقت خود نامیده) گفتند که دو وزیر کابینه دولت هادی شهر عدن را ترک کرده و به سمت «ریاض» فرار کرده‌اند و احتمالا در روزهای آتی وزرای دیگر نیز نخواهند در «عدن» بمانند. به گفته این منابع، شبه نظامیان شورای انتقالی جنوب به شدت رفت و آمدها و تحرکات وزرای دولت مستعفی را تحت نظر دارند.

نوشتن نظر