راه‌های خشنود کردن امام زمان(عج)

دوشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۱۲
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

یک کارشناس مهدوی با اشاره به عواملی که امام زمان(عج) را از منتظران راضی می‎‌کند، گفت: خواسته‌ها در دعاها و آرزوها بیان می‌شود و دعای «اللّٰهُمَّ ارْزُقْنا تَوْفِيقَ الطّاعَةِ ...» حضرت(عج) آنچه را سبب رضایت ایشان می‌شود، بیان کرده است.

حجت الاسلام والمسلمین «محمدمهدی حائری پور» با بیان اینکه یکی از سوالات جدی درباره امام زمان(عج) این است که چه کنیم که ایشان از ما راضی باشند؟، اظهار کرد: حضرت حجت(عج) در یکی از نامه ها، خطاب به شیعیان آورده اند: هر یک از شما شیعیان به گونه ای عمل کند که با آن به دوستی ما نزدیک شود. یعنی کاری کند که ما او را دوست داشته باشیم.

این کارشناس مباحث مهدوی تصریح کرد: خدا در قرآن از گروه هایی نام می برد که آنها را دوست دارد مثل صابران یعنی اهل صبر، محسنین اهل احسان و بخشش، توابین یعنی کسانی که بر گناه اصرار ندارند و باز می گردند، مجاهدان و ... . اصلی داریم با عنوان محبت خدا که در ادامه به محبت پیامبر (ص) و امام نسبت به امت شان می رسد، یعنی همانطور که ما آن حضرات(ع) را دوست داریم، آنها نیز ما را دوست دارند البته بهره مندی از این دوستی شرایطی دارد مثل اهل صبر، جهاد، توبه و احسان بودن.

وی با اشاره به راه های بهره مندی از محبت امام زمان(عج)، بیان کرد: از حضرت(ع) دعایی معروف به ما رسیده که در مفاتیح الجنان نیز آمده و با این فراز «اللّٰهُمَّ ارْزُقْنا تَوْفِيقَ الطّاعَةِ ...» آغاز می شود. این مسیری است که امام مهدی(عج) برای مناجات با خدا به ما نشان داده اند و می توان در قنوت بخش هایی از آن را خواند.

حجت الاسلام حائری پور با بیان اینکه این دعا فرازهای مختلفی دارد، گفت: اگر از ما بپرسند امام مهدی(عج) چه چیزهایی را دوست دارند، با این دعا می توان پاسخ آن را یافت چون هر کسی در دعا، آنچه را از خدا می خواهد که محبوب او است، مثلا ما برای کسب و کار، مرتبه علمی و مالی و ... دعا می کنیم یعنی خواستنی ها در آرزوها مشخص می شود. امام مهدی(عج) نیز در این دعا، آرزوها و خواسته هایشان را بیان کرده اند و شیعه با مرور آنها می تواند دریابد چگونه به حضرت(ع) نزدیک شود و حضرت(عج) را خشنود کند.

این کارشناس معارف رسانه ملی تاکید کرد: امام زمان(عج) در ابتدای این دعا توفیق طاعه را از درگاه الهی درخواست می کنند؛ بعضا ما به خاطر دیگران با برخی گناهان همراهی می کنیم مثل نشستن در مجلسی که از شخصی مومن غیبت می شود این در حالی است که نباید به خاطر مخلوق، نافرمانی خالق را بکنیم از این رو، امام زمان(عج) در این فراز مصونیت از چنین شرایطی را طلب کرده اند.

حجت الاسلام حائری پور اضافه کرد: در ادامه توفیق طاعة را مسئلت می دارند یعنی خدایا کاری کن که وسایل و شرایط فراهم شود و ما گوش به فرامین تو دهیم، رفاقت هایی پیش پای ما بگذار که مطلوب تو است نه ارتباطات موردپسند شیطان و رابطه های نامشروع که دوست نداری. این فراز نشان می دهد که امام زمان(عج) دوری از گناه را دوست دارند، فرقی ندارد در چه موقعیت و جایگاهی باشیم.

وی در ادامه ابراز کرد: امام زمان(عج) در این دعا برای هر عضوی از اعضاء و جوارح دعا می کنند مثل پرهیز از شنیدن سخن لغو و بیهوده سخن گفتن، غیبت و دیدن چیزهای حرام، چون گوش و چشم دریچه واردات قلب هستند وقتی هر چه را ببینیم و بشنویم حال ذکر و عبادت در ما از دست می رود.

حجت الاسلام حائری پور در پایان خاطرنشان کرد: حضرت(عج) در این دعا به اصناف مختلف اشاره دارند مثل توفیق توبه و انابه برای جوان تا در صورت گناه و خطا بازگردد که اگر بازنگردد، در آن غرق می شود و ممکن است کار به جایی برسد که از گناه لذت ببرد. ایشان برای بانوان حضرت(عج) بر عفت و حیا تاکید می کنند، همچنین است دیگر سفارش های ایشان که راهنمای سبک زندگی منتظرانه است.
منبع: شبستان