پیشنهاد اسرائیل به عربستان برای ایجاد اتحاد استراتژیک در خاورمیانه
موقعیت شما: اخبار»اخبار سیاسی»پیشنهاد اسرائیل به عربستان برای ایجاد اتحاد استراتژیک در خاورمیانه

پیشنهاد اسرائیل به عربستان برای ایجاد اتحاد استراتژیک در خاورمیانه

شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۸:۲۹
امتیاز این گزینه
(1 رای)

 

تحولات اخیر منطقه و سیاست‎های مشابه حکومت آل سعود در عربستان با سیاست‎های اسرائیل در منطقه خاورمیانه خصوصا در قبال مساله لبنان، جنگ 33 روز و حمله 22 روزه اسرائیل به غزه، سبب شد تا یکی از روزنامه‎های چاپ اسرائیل که معمولا مواضع نزدیک به دولت این رژیم را بیان میکند در مقاله‎ای، پیشنهاد ایجاد اتحاد استراتژیک عربستان ـ اسرائیل را مطرح کند.

به گزارش رجانیوز، روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارنوت چاپ فلسطین اشغالی نوشت اسرائیل و عربستان باید درمقابل تهدید هسته‎ای ایران متحد شوند. این روزنامه امروز در پایگاه اینترنتی خود درمقاله‎ای به قلم "شولا رومانو هورینگ" نوشت بالاخره عربستان و اسرائیل زمینه‎های مشترکی برای اتحاد استراتژیک موقت میان خود یافتند. درست مثل آنچه میان اتحاد جماهیر شوروی و ایالا ت متحده برضد رژیم نازی درجنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. اسرائیل و عربستان هردو به باراک اوباما رئیس جمهور امریکا به عنوان یک متحد قابل اعتماد شک دارند و از آینده یک ایران هسته ای درهراسند.
نویسنده این مقاله معتقد است منطقی بنظر می‎رسدکه عربستان با وجود اختلا فات اساسی و دشمنی قدیمی با اسرائیل به دلیل حفظ بقا و استقلا ل سیاسی خود با این دولت یهودی همکاری کند در غیر این صورت عربستان و دیگرکشورهای خلیج فارس بدون کمک یک متحد توانا قوی و قابل اعتماد اولین قربانیان یک ایران هسته ای خواهند بود.
این مقاله اضافه می‎کند: لیام فاکس وزیردفاع انگلیس درژانویه گذشته درمجلس عوام انگلیس گفت ایران ممکن است تا پایان سال 2012 به سلا ح هسته ای دست یابد. که در این صورت و از آن به بعد بسیاری از نیروهای نظامی امریکا و غرب مجبور به ترک خاورمیانه خواهند بود و این اسرائیل است که تنهاقدرت نظامی باقی مانده درمنطقه خواهد بودکه انگیزه وتوانایی این را داردکه مسئله ایران را به صورت نظامی حل کند.
این مقاله در ادامه می‎افزاید: با این وجود اسرائیل برای موفقیت به همکاری استراتژیک عربستان مثل اجازه پرواز بر فراز خاک این کشور و پشتیبانی لجستیکی اضطراری آن نیاز دارد. از همه مهم تراسرائیل نیاز دارد تا عربستان هرگونه برنامه بین المللی یا عربی برای فشار آوردن بر اسرائیل برای تاسیس یک کشور فلسطینی را به تاخیر بیاندازد. درحالیکه جهان ماه‎هاست که به طورخطرناکی از مسئله فلسطین دورشده و وقت راتلف کرده است.
این مقاله در ادامه با اشاره به تحت الشعاع قرار گرفتن پرونده هسته‎ای ایران در میان تحولات منطقه می‎افزاید: ایران از مرکز توجه جهان خارج شده و به هدفش نزدیک تر می شود. در همین راستا عربستان باید از بعضی از حقایق آگاه باشد: اول اینکه دولت اسرائیل به متحدان عرب خود وفادارتر است تا باراک اوبامارئیس جمهور امریکا به آنها چنانکه در شرایطی که اسرائیل درکنار مبارک رئیس جمهور سابق مصر ایستاده بود، فقط سه روز طول کشید تا اوباما ازمبارک که مدتها دوست امریکا بود بخواهد که از قدرت کناره گیری کند و او را به قطع کمک‎های خارجی تهدیدکرد.
دوم اینکه به علت وضع کنونی جنگ، نفرت و یهودی ستیزی، آنچنانکه درسوریه لیبی و یمن شاهد بودیم همکاری با اسرائیل دیگر بقای سیاسی یک رژیم عربی راتضمین نمی کند.
مسئله سوم این است که خطراصلی برای عربستان و کشورهای خلیج فارس اسرائیل نیست بلکه ایران است. همانطورکه ویکی لیکس فاش کرد امیر عبدالله پادشاه عربستان بارها از واشنگتن خواسته است که تا وقتی فرصت هست سر افعی راجدا کند اما موضوع این است که اوباما هرگز از یک راه حل نظامی بر ضد ایران دفاع نمی‎کند چنانکه در دوسال گذشته شاهد سیاست تعامل و تحریم اقتصادی بیهوده وی بودیم.
نویسنده این مقاله تاکید می‎کند که فقط اسرائیل اراده، منافع شخصی ودانش فنی این را داردکه جلوی تهدید ایران را بگیرد. پس از اینکه امریکا بیشتر نیروهایش را ازخاورمیانه خارج کند، احتمال اعزام نیروهای امریکایی برای از بین بردن تهدید ایران بی‎اثرخواهد شد.
این مقاله در پایان تحلیل خود هم می‎افزاید: همچنین تاسیس یک کشور فلسطینی به نفع عربستان یا اسرائیل نیست. همانطور که درگذشته نیز اتفاق افتاد و اسرائیل نظامیان خود را درسال 2005  از غزه خارج کرد، حماس این بار نیز مانند سال 2006 با پیروزی در انتخابات یا مثل سال 2007 با شکست نظامی حکومت خودگردان تصدی امورکشور جدید را به دست خواهدگرفت دراین صورت چنین کشوری پایگاه دیگری برای ایران خواهد شد تا از این طریق اسرائیل را تهدید کرده، و موجب بی ثباتی اردن شود. یا عربستان را از سمت شمال غربی احاطه کند. بر همین اساس رهبری اسرائیل به جای در نظرگرفتن ابتکاراتی برای جلب حمایت کشورهای غربی ازجمله امریکا باید به دنبال متحدان تازه ای حتی از میان دشمنان قدیمی خود باشد همانطورکه یک ضرب المثل عربی می گویددشمن دشمن من دوست من است.

نوشتن نظر