مظلومیت شیعیان بحرین به گواه تاریخ
موقعیت شما: مطالعات فرهنگی»مقالات مطالعات فرهنگی»سیاست»مظلومیت شیعیان بحرین به گواه تاریخ

مظلومیت شیعیان بحرین به گواه تاریخ

چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۰
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

رژیم آل خلیفه در حالی شیعیان بحرین را شهروندان درجه ۲ این کشور قلمداد می کند و اقدام به سلب تابعیت شماری از آنها می نماید که اسناد تاریخی صراحتا به اصالت و قدمت شیعیان در این کشور اذعان می کند.

 

۱۴ فوریه سال ۲۰۱۱ میلادی بحرین شاهد قیامی مردمی بود که پرچمداران اصلی آن را شیعیان این کشور علیه رژیم «آل خلیفه» تشکیل می دادند .. انقلاب مظلومی که در طول بیش از ۵ سال هیچ گاه حقانیت آن بازتاب داده نشد تا در پس این غفلت دست اندازی و تعرض خاندان مستبد حاکم علیه شیعیان این کشور بیش از پیش افزایش یابد و هر روز بعد تازه ای به خود گیرد.

در حالی که زمانی این تعرض ها و تجاوزها جوانان و زنان و کودکان بحرین را دربر می گرفت، هم اکنون به رهبران این کشور از جمله آیت الله «شیخ عیسی قاسم»، رهبر شیعیان بحرین را شامل شده است.

یکی از بزرگترین ظلم های روا داشته شده به شیعیان بحرین تبعیض های اعمال شده از سوی رژیم حاکم علیه این طایفه است که همواره به آنها به عنوان شهروندان درجه ۲ نگاه کرده و این درجه از شهروندی به افرادی تعلق می گیرد که تابع کشور دیگر بوده و به این کشور جهت اقامت مهاجرت کرده است، در حالی که اسناد تاریخی بسیاری وجود دارد که نشان می دهد، شیعیان بحرین ریشه تاریخی کهنی در این کشور دارند و با وجود چنین ریشه کهن و قدمت تاریخی رژیم آل خلیفه اقدام به سلب تابعیت از شماری از آنها کرده است. مطلب ذیل به یکی از این اسناد تاریخی اشاره می کند:

شیخ «راشد بن فاضل بن سیف البنعلی العتبی» (۱۸۷۷م -۱۹۶۰م) نویسنده و مورخ برجسته بحرینی منتسب به خاندان «بن علی العتوب» صاحب تالیفات متعدد درباره تاریخ قبایل و شیخ نشین های عرب از جمله کتاب مشهور «مجموع الفضائل فی فن النسب وتاریخ القبائل» است که در آن به تفصیل به تاریخ بحرین و اتفاقات رخ داده در این کشور در اواخر قرن هجدهم میلادی می پردازد.

شیخ راشد بن فاضل بن سیف البنعلی العتبی از مورخان معتبر و مشهور بحرینی


شیخ راشد یکی از فصل های این کتاب را به ساکنان بحرین از جمله قبایل ساکن این کشور اختصاص داده است. وی در این بخش از کتاب صراحتا به قدمت و اصالت شیعیان بحرین که آنها را «بحرانی» می خواند، اشاره و آنها را اینگونه کرده است: «شیعیان قدیمی منتسب به خاندان عبد القیس قدیمی ترین طایفه بحرین شمرده می شوند».

این وثیقه از این جهت حائز اهمیت است، چون توسط یکی از مورخان آل عتوب به رشته تحریر درآمده و در بحرین هر آنکه در صدد اثبات نسب و خاندان و شجره نامه خویش باشد، به مورخان آل عتوب استناد می کند.

افزون بر آن خاندان بن علی که مورخ به آن منتسب است، از جمله تجار و بازرگانان قدیم بحرین بودند که وقتی در قطر زندگی می کردند، با قبایل و شیوخ بحرین داد و ستد می کردند و شناختی کامل روی خاندان ها و قبایل بحرینی و ریشه های تاریخی آنها دارند و در این زمینه اسناد تاریخی وجود دارد که صحت اظهارات فوق را به اثبات می رساند.

 

معروف ترین خاندان های مقیم بحرین که در اسناد شیخ راشد از آنها نام برده شده است


تصویر شماره دو در واقع یکی از اسناد تاریخی است که در آنها شیخ راشد از معروف ترین خاندان های مقیم بحرین نام می برد، از جمله : «الخلیفة ، آل بن علی ، المعاودة ، الجلاهمة ، المنانعة ، السادة ، المضاحکة ، الفاضل من الخلیفة ، البوعینیین ، النعیم ، السلطة ، الدواسر ، آل فاضل ، أفضول ، السعود ، القمرة ، البوفلاسة ، المهاندة ، البوکواره ، شیعیان قدیمی منتسب به عبد القیس که قدیمی ترین طایفه بحرین شمرده می شوند ..».


نکته حائز اهمیت آنکه شیخ راشد در انتهای کتاب «مجموع الفضائل» تصویری از دو سند تاریخی بسیار نادر منتسب به خاندان بن علی ارائه می دهد.
این دو سند مربوط به زمانی است که خاندان بن علی ساکن دو شهر «الزباره» و «فریحه» در کشور قطر بودند و اقدام به خرید چند نفر نخل از خاندان های ساکن بحرین می کنند.
نکته مهم در این اسناد آن است که نه تنها خرید نخل ها از خاندان های بحرینی صورت گرفته که شیعی بوده اند، بلکه تمام شاهدان این دو معامله هم شیعی بوده اند.

سند خرید نخل از خاندان شیعی سندی مقیم جزیره ستره بحرین

\

اصل نسخه سند خرید نخل از خاندان شیعی سندی مقیم جزیره ستره بحرین

تصویر بالا سند خرید نخل مورخ ۱۲ ماه ربیع الاول سال ۱۱۱۱ هجری برابر با سال ۱۶۹۹ میلادی است که دارای قدمتی بیش از ۳۰۰ ساله است و نشان می دهد، خاندان بن علی این نخل ها را از «مریم بنت أحمد السندی» ساکن جزیره با قیمت و بهای مشخص شده در وثیقه خریداری کرده و «عبد الله بن محمد الستراوی» شاهد بر معامله بود و افراد ذیل پای معامله را امضا کرده اند مرهون بن یوسف بن علی القروی الستراوی، عبد الله بن شعبان القروی الستراوی، درباس بن الحاجی علی القروی الستراوی ، علی بن إبراهیم القروی الستراوی ، الحاجی أحمد بن الحاجی عبد الحسین القروی الستراوی و درویش بن عبد الله أبودبوس که تماما بنابر تصریح شیخ راشد بحرانی بوده اند که مشتمل بر شیعیان بحرین است.

 

سند خرید نخل از خاندان شیعی الجزیری مقیم جزیرة النبی صالح بحرین


سند خرید نخل از خاندان شیعی الجزیری مقیم جزیرة النبی صالح بحرین

 

اصل سند خرید نخل از خاندان شیعی الجزیری مقیم جزیرة النبی صالح بحرین


تصویر بالا سند خرید نخل مورخ ۲۲ ماه شعبان سال ۱۲۱۹ هجری است که نشان می دهد، خاندان بن علی اقدام به خرید چند نفر نخل ها را از «صالح بن عبد العال الجزیری» ساکن جزیره نبی صالح بحرین با قیمت و بهای مشخص می کنند و همانند وثیقه قبل شاهدان معامله افرادی بوده اند که بنابر تصریح شیخ راشد بحرانی بوده اند که مشتمل بر شیعیان بحرین است.

 

 

نوشتن نظر